Προς το περιεχόμενο

"συναυλια" dj Tiesto


boody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειδα πλανα στην τιβι. μου φανηκε πολυ κουφο που ολοι κοιτουσαν εναν τυπο να αλλαζει δισκους. δηλαδη ποια ηταν η αλληλεπιδραση του τιεστο με το κοινο(το οποιο απλως κινηματογραφουσε με τα κινητα) ? ο οποιος απλως  πειραζε κατι equalizer καπου καπου? Δεν επρεπε να ειναι παρτυ , και οχι συναυλια? δηλαδη να χορευει ο κοσμος και οχι να ειναι στο επικεντρο ο dj αλλα η μουσικη που βαζει?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον υπάρχουν άτομα που το γουστάρουν το να το ψειρίζουμε παραπάνω μόνο σε προσβλητικές δηλώσεις θα καταλήξει. Ούτε εγώ την πάω αυτή τη φάση, αλλά προφανώς έχει κοινό που (χρυσο)πληρώνει για να το... "ζήσει" τέλος πάντων αυτό, άρα τέλος το θέμα. Το ίδιο λένε και οι fans του Tiesto για τους μεταλλάδες που πάνε στις συναυλίες των Dimmu Borgir και των Arch Enemy, το ίδιο λένε και οι μεταλλάδες για τους μεταλλάδες που πάνε σε συναυλίες των Dream Theater και Watchtower (όλα προφανώς παραδείγματα). Και μη χειρότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφωνησω με την παραπανω εικονα, γιατι φετος ειχα την τυχη να δω turntablists και Dj's ειτε μονους τους ειτε μεσα σε μια μπαντα, τους οποιους θεωρω μουσικους με Μ κεφαλαιο, ισως παραπανω απο ορισμενους που ασχολουνται με πιο mainstream οργανα.

 

Βεβαια αυτο εχει και τον αντιποδα του, το οτι συνειδητοποιησα ποσοι καραγκιοζηδες υπαρχουν στον συγκεκριμενο χωρο και που στα live τους πατανε το play και χοροπηδανε πισω απο το λαπιτοπ τους.

 

Τωρα ο tiesto θεωρειται απο τους γνωστοτερους Dj, αν ρωτησεις καποιον στον δρομο να σου πει ενα Dj μαλλον αυτον θα σου αναφερει. Απο την αλλη, οσους ξερω που ασχολουνται αρκετα με το αθλημα ειτε ως ακροατες ειτε ως performers, μου εχουν πει οτι ανηκει σαφεστατα στην κατηγορια Β) παταω play και χαιρομαι.

 

Το ποστ του boody ειναι η πολλοστη φορα που ακουω οτι ο tiesto στα live του δεν κανει κατι που δεν μπορει να κανει ο windows media player. Αποτελει επισης αφορμη για μενα να το ψαξω λιγο παραπανω.

 

Θα ριξω μια (και δυο) προσεκτικες αυτιες στον κυριο, θα δω και κανα βιντεο και θα επανελθω οταν θα εχω και μια πιο προσωπικη αποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω και την καλύτερη των απόψεων για τον συγκεκριμένο, τον θεωρώ πολύ υπερτιμημένο και πολύ μέτριο ως dj και παραγωγό. (όσα έχει γράψει μόνος του τέλος πάντων). Αν δεν είχε τόσο πιασάρικο όνομα, πιστεύω θα πάσχιζε να μπει στο top100 του dj mag.

Πάντως, η αλήθεια είναι ότι ο κόσμος θα πάει στο event (συναυλία, πάρτυ, πείτε το όπως θέλετε) για να ακούσει *αυτόν*, οπότε λογικό είναι να είναι αυτός στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος. Αυτόν promotάρουν, αυτόν θα δείχνει το τεράστιο video wall, αυτόν "πουλάνε", αυτός μαζεύει τον κόσμο, αυτός είναι ο star της υπόθεσης.

Και με την κουλτούρα που έχει αρχίσει να επικρατήσει στον *μέσο* ακροατή στη μουσική, θα φύγουν απ'το event και δεν θα ενδιαφερθούν καν για το tracklist, έτσι για να ξέρουν τι άκουσαν. Τουλάχιστον όσοι έχουν καταλάβει ότι δεν είναι καν δικά του αυτά που παίζει.

 

Για dj, ένα είναι το όνομα που δικαιολογεί την παγκόσμια φήμη του.

Hernan Cattaneo. Τέλος. Από επιλογή κομματιών, μέχρι την μείξη, τέλειος. (και δεν φτάνει μόνο το software για να κάνεις τη μείξη) Ο άνθρωπος είναι πολλά "κλικ" πιο πάνω απ'τους άλλους. (άποψή μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καποιοι δε καταλαβατε την ερωτηση  μου. Δε μιλησα για την αξια του τιεστο. Μου φανηκε αστεια η εικονα να εκτελει καποιος ενα προγραμμα στο οποιο δεν εχει να αλληλεπιδρασει με κατι (κοσμο που χορευει, ακινητο και αδιαφορο κοινο, ανθρωπους που ακουγοντας κατι σταματουν να χορευουν ή να δινουν σημασια στη μουσικη με καποιο τροπο , ισως αποδοκιμασιες .

Αρα με τα παραπανω δεδομενα , θα μπορουσε να παιζει (και μαλλον αυτο κανει ) κονσερβα προγραμμα. Ουτε και αυτο με πειραζει . Αφου μαζευει κοσμο εχει λογο υπαρξης και αυτη η εκδηλωση. Η ερωτηση μου ουσιαστικα ειναι: τι ακριβως εκδηλωση ηταν αυτη?

συναυλια δεν ηταν, παρτυ σιγουρα δεν ηταν, παρουσιαση δισκου  οχι . μαλλον κατι σε χαιρετισμο απο μπαλκονι μου κανει, ενος αγαπημενου καλλιτεχνη προς τους θαυμαστες του , με το αζημιωτο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ : η απορια μου στηριζεται σε βιντεακια  που ειδα , οπου σε μια σκοτεινη αιθουσα, ο τιεστο φωτιζεται  σαν διαδρομος  προσγειωσης και απο κατω  μερικες εκατονταδες κινητα (σαν τους teenagers στα  βραβεια mad  ) να βιντεοσκοπουν τον ομορφουλη νεο να κουναει αμηχανα τα χερια του επηρεαζοντας διαφορα φιλτρα και αλλαζοντας δισκους. (την ιδια περιγραφη φυσικα μπορει καποιος να κανει για τον πετρουτσι σε συναυλια D.T , το λεω ετσι για να σας προλαβω.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είναι ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα που έχει ξαναθιχτεί στο παρελθόν (http://www.noiz.gr/index.php?topic=9551.0, http://www.noiz.gr/index.php?topic=609.0), αλλά όντως σηκώνει αρκετή συζήτηση... συχνά οι ίδιοι είναι μουσικοί και επεμβαίνουν στο mixing με δικές τους ενορχηστρώσεις, αλλά ακόμη και όταν δεν γίνεται αυτό έχουν τουλάχιστον αισθητήριο μουσικό που οπωσδήποτε απαιτείται, και δεν συνίσταται στο γνωστό ευτελές "παραγγελιά-χιτάκι-τσιφτετέλι-ζεϊμπεκιά" αλλά σε μια προσεγμένη εναλλαγή αρκετά μακροσκελών και σε πρώτη ακρόαση λίγο μονότονων κομματιών ηλεκτρονικής μουσικής...

 

Κονσέρβα συχνά δεν είναι -αυτοί που σέβονται τον εαυτό τους και το κοινό τους παίζουν με πιο δημιουργικές real-time performances βασισμένες πχ. στο Ableton Live. Ένας από τους πρώτους που το έκαναν αυτό - ίσως ο πρώτος σε επίπεδο djing - ήταν o Sasha, με αποτέλεσμα να εισπράξει μεγάλη απόρριψη από τους "βινυλιάδες" dj μερικά χρόνια πριν όταν το πρωτοεπιχείρησε.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου