Προς το περιεχόμενο

Δασμοί & Φόροι εισαγωγης μουσικων οργανων


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη συνεχως εκφραζονται αποριες για το υψος των δασμων & φορων εισαγωγης μουσικων οργανων εκτος ΕΟΚ & επειδη η παραφιλολογια ειναι μεγαλη γυρω απο το θεμα

 

εδω

 

 http://www.gsis.gr/teloneia/xrisimes_plirofories_teloneia/plirofories.html

 

θα βρειτε ΟΛΕΣ τις πληροφοριες & την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ... :lol:

 

Για να μην πολυκουραζεστε σας λεω οτι ΤΥΠΙΚΑ οτιδηποτε εχει ΔΗΛΩΜΕΝΗ ΑΞΙΑ μεγαλυτερη απο 50 ΕΥΡΩ δασμολογειται & φορολογειται...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

 

...... ......

 

θα βρειτε ΟΛΕΣ τις πληροφοριες & την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ... :lol:

 

 

 

Οι άνθρωποι είναι ανεκδιήγητοι. 

Έχουν όποια παρα-δίπλα σχετικά ζητήματα θελήσει κάποιος εξειδικευμένος,

αλλά δεν έχουν κάτι απλό, κατανοητό για τον περισσότερο κόσμο.

Μέχρι και κάτι εγκώμια σε μορφή .Pdf , λες και μιλάει ο εκπρόσωπος τύπου για κάτι που δεν ξέρει, αλλά που πρέπει να κολακέψει ! 

 

Βρε έναν δασμολογικό μαθηματικό τύπο χρειαζόμαστε...

Τόσο επί της αξίας + τόσο επί των μεταφορικών Χ τόσο %, πάπαλα, τέλος.

 

 

 

 

 

 

 

 

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν γνωρίζω τι προβλέπει ο νόμος για τους δασμούς,

πρακτικά όμως έχω παρατηρήσει ότι πληρώνω απ'την αξία του αντικειμένου σε $,το 1/5 σε ευρώ,δηλ. αν κάτι κοστίζει 400$ πληρώνω 80Ε φόρο.

Αρκετές φορές για αξία εως 300$ δεν έχω πληρώσει τίποτα,ενώ κάποιες άλλες απο 6-10Ε.Αυτό όταν μου στέλνουν με USPS Priority ή Express (αν μιλάμε για Αμερική).

 

Όταν μου στέλνουν με Fedex ή UPS,πληρώνω ταρίφα 175 E στην πρώτη, 182 στη δεύτερη.

 

Πριν 2 μήνες περίπου αγόρασα κάτι που με τα μεταφορικά με USPS Priority,η συνολική αξία ήταν 132$,το στέλνουν  τελικά με Fedex η οποία μου ζήτησε 175 ευρώ για εκτελωνισμό και φόρους,σε αλλη αγορα λίγο παλιότερα με αξία 450$ η Fedex μου ζήτησε τα ιδια χρήματα,και άλλες φορές στο παρελθόν με διαφορετικές αξίες,τα ίδια χρήματα πλήρωνα.

 

Γι'αυτό δεν έχω μπεί στη διαδικασία να δώ τι προβλέπει ο νόμος, και δεν έχω βρεί κάποιο συγκεκριμένο μαθηματικό τύπο υπολογισμού των φόρων,αφού θα πληρώσω τελικά, μάλλον ανάλογα με το φόρτο εργασίας και την όρεξη του εκάστοτε εκτελωνιστή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με fedex ,ups kai dhl

αυτα που ζητανε ειναι εξοδα εκτελονισμου (ξεχωρα ο φορος)

αντιθετα η ems συνεργαζεται με τις ταχυμεταφορες ΕΛΤΑ

και χρεωνει 6 ευρω + τυχον φορο .

one more pls ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη λογω δεσμών (οχι δασμών) μου με την Αμερική φερνω συνεχεια πραγματα απο κει σας λέω το εξής

Για διαφορα ειδη οπως πχ ρούχα παπουτσια βιβλια κλπ, εχω αγορασει απειρες φορες απο Αμερική και ανεξαρτητως ποσου τιμολογιου ($10, $300, $600 κλπ) και μάρκας προιόντων (και μιλαμε για καλες μάρκες, δεν αναφερω για ευνόητους λόγους) δεν εχω πληρωσει ποτέ τίποτα για ετελωνισμό εκτος ενα στανταρ ποσο τριων ευρω που μου ζητανε στο ταχυδρομειο για την παραλαβη.Κανενα πακετο δεν ειναι marked as gift ή secondhand ή κατι τετοιο.Απαραιτητη προυποθεση η αποστολή να γινει με USPS.Αν γίνει με οποιοδηποτε ιδιωτικό κουριερ.....σε σκίσανε.Θα πληρωσεις εκτελωνιστή, φορο εισαγωγης ακομα και για το πιο αστειο πραγμα, και θα σε χρεωσουν και τελη φυλαξης(!!!) αν το πακετο φτασει Παρασκευη και μεσολαβει ΣΚ που θα πρεπει να μεινει στις αποθηκες τους.

Για κιθαρες ισχυει το εξής, χρεωνεσαι φπα επι του τιμολογιου 23% + φορο εισαγωγης 4% επι του τιμολογιου, του φπα, συμπεριλαμβανομενων και των εξοδων αποστολής, :o :o :o με την ισοτιμια βεβαια της ημερας εκτελωνισμου.

Απλό παράδειγμα, κιθαρα με τιμολόγιο $500 και ταχυδρομικά $100 θα χρεωθει 500+100=600*27%(23+4)=162 ντολαρς.Με ισοτιμια 1.4=115 γιούργια.Το μονο ασχημο της ιστοριας ειναι οτι το πακετο σου μπορει να περιμενει ετσι και ενα μηνα να εκτελωνιστει, λογω του γνωστου ζηλου και οργανωσης ΕΛΤΑ και τελωνειων.Το τι θα πληρωσεις βεβαια για εκτελωνισμο της ιδιας κιθαρας με κουριερ αστο καλύτερα.Παρτην απο δω και θα συ ερθει μια η αλλη ;)

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ σύμφωνα με αυτόν τον αλγόριθμο υπολόγιζα τους φόρους που θα έπρεπε να πληρώσω,φίλε qesh.Προς μεγάλη (και δυσάρεστη) έκπληξή μου όμως,τη τελευταία φορά που αγόρασα κιθάρα από Αμερική δηλωμένης αξίας 300 δολλαρίων χρησιμοποιώντας την USPS πλήρωσα 175 ευρώ!!! Τί μπορεί να συνέβη;;;

Edit: Τα έξοδα μεταφοράς ήταν 100 δολλάρια.

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί μπορεί να συνέβη;;;

 

εμας ρωτας?

 

εσυ εχεις τη ΔΙΑΣΑΦΗΣΗ απο το τελωνειο και τα γραφει ολα πανω.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμας ρωτας?

 

εσυ εχεις τη ΔΙΑΣΑΦΗΣΗ απο το τελωνειο και τα γραφει ολα πανω.

 

Ειρωνικό ήταν ;)

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητάω σε όλα τα μαγαζιά να μου στέλνουν με USPS Priority και όχι Express. Aν δε θέλουν να το στείλουν,ακυρώνω τη παραγγελια (κατά κανόνα μου στέλνουν).Ο λόγος ?

 

Με  Priority πλήν ελαχίστων εξαιρέσεων παραλαμβάνω μέσα σε 10 μέρες, με Express  λίγες φορές έχω παραλάβει σε 4-5 μέρες,και τις περισσότερες απο 10 - 60 μέρες!!

 

Δεν έχω καταλάβει πως γίνεται αυτό το "θαύμα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι ζηταω παντα USPS EMS (εχει την ιδια τιμη με το Priority ) και ποτε δεν εχω παραλαβει αργοτερα απο 5 με 6 ημερες....

 

Ατυχοι ειστε νομιζω (η δεν μενετε κεντρο.... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Δασμοί & Φόροι εισαγωγης μουσικων οργανων
  • Yannis Methenitis featured this θέμα
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου