Προς το περιεχόμενο

USB Interface + Monitors - Τι ισχύει και πόσο απαραίτητα είναι?


panos_chem85

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπόν, έχω αρχίσει να ασχολούμαι εδώ και κανά χρόνο με το pc-recording και έχω πάρει μία ταπεινή EMU 0202 USB την οποία συνδέω σε ένα laptop Core 2 Duo 2.0GHz με 4GB Ram και κάνω την δουλειά μου με Reaper, Guitar Rig, Amplitube κτλ..διάλεξα την συγκεκριμένη γιατί, 1) είναι φτηνή και μικρή, 2)μία κιθάρα(ηλεκτρική-ηλεκτρακουστική) θέλω να ηχογραφώ και που και που φωνητικά με ένα mic..για hobby το κάνω δλδ..

 

από εκεί την συνδέω σε έναν στερεοφωνικό ενισχυτή 2x100W και μετά σε 2 ηχεία Hi-Fi 80w Sony και μπορώ να πω ότι ακούγεται μια χαρα..δλδ, ο marshall ακούγεται σαν marshall στο rig!! :P

 

αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τι κερδίζεις με τα monitors, γιατί δεν έχω ακούσει ποτέ μου από monitors ήχο, και επειδή είναι και σχετικά ακριβά, θέλω να μάθω τι παίζει..

 

Επίσης, παίζει ρόλο η κάρτα ήχου που χρησιμοποιώ για την ποιότητα του ήχου που ακούω? δλδ, αντί αν αντί για την καρτούλα που έχω τώρα, είχα μία των 400-500 ευρώ, θα είχε διαφορά ο ήχος ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΙ HARDWARE?? ΜΟΝΟ η ποιότητα του ήχου που ακούω με ενδιαφέρει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, παίζει ρόλο η κάρτα ήχου που χρησιμοποιώ για την ποιότητα του ήχου που ακούω? δλδ, αντί αν αντί για την καρτούλα που έχω τώρα, είχα μία των 400-500 ευρώ, θα είχε διαφορά ο ήχος ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΙ HARDWARE?? ΜΟΝΟ η ποιότητα του ήχου που ακούω με ενδιαφέρει..

Εσύ τι λές? Ότι κάποιοι, είναι κορόϊδα και αντί να έχουν κάρτες των 200 ευρώ, τα σκάνε και πάνε και δίνουν 500-1000 ευρώ για το τίποτα?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι δεν είπα αυτό, απλά αυτές οι κάρτες έχουν και ένα κάρο περισσότερα features(εκτεταμένη συνδεσιμότητα, καλύτερη ποιότητα κατασκευής κτλ)..το θέμα του ήχου με ενδιαφέρει, και θέλω να μάθω που εντοπίζεται η διαφορά, δλδ όλοι ξέρουμε, π.χ. γιατί ένας mark iv είναι καλύτερος από έναν peavey classic, ή γιατί μία fender custom είναι καλύτερη από μια squier affinity, αλλά με μια κάρτα ήχου που εξαρτάται και κατά πολύ από τον υπολογιστή, τι παίζει? δλδ, να μάθω θέλω..

 

και κατ'επέκτασην και για τα monitors...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την συνδέω σε έναν στερεοφωνικό ενισχυτή 2x100W και μετά σε 2 ηχεία Hi-Fi 80w Sony και μπορώ να πω ότι ακούγεται μια χαρα..δλδ, ο marshall ακούγεται σαν marshall στο rig!! :P

 

 

Μια χαρά σε βρίσκω με τα Hi-Fi 80w Sony.

τα μονιτορ είναι για να κάνεις μίξεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ηχητικό αποτέλεσμα απο μία κάρτα ήχου εξαρτάται κυρίως από:

1) Ποιότητα προενισχυτών

2) Ποιότητα AD/DA Converters

3) Ποιότητα τροφοδωτικών

 

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν έχεις μια κάρτα των 200€ και πας σε μια των 400€ θα δεις διαφορά? Μάλλον όχι. Η ποιότητα των μετατροπέων θα είναι μάλλον μικρή και ίσως οι διαφορές θα είναι σε καλύτερους προενισχυτές. Ενδεχομένως λόγω καλύτερης σχεδίασης να έχεις λιγώτερο θόρυβο. Ωστόσο οι διαφορές που ακούγονται δεν θα είναι μεγάλες.

 

Αν πας τώρα σε μια κάρτα-interface των 800-1000€, τότε, ναι, θα ακούσεις διαφορά... αλλά και πάλι όχι παντού. Θα είναι πιο σημαντική, για παράδειγμα, σε ηχογραφήσεις φυσικών οργάνων, φωνών, κλπ.

 

Νομίζω ότι για να ακούσεις διαφορά πραγματικά ανάμεσα σε δύο interfaces θα πρέπει να πας σε άλλη τάξη μεγέθους από άποψης κόστους. Ή εκεί κοντά περίπου.

 

Σε κάθε περίπτωση ρόλο όμως παίζει ρόλο το σύστημα που χρησιμοποιείς για να ακούσεις, γι'αυτό και τόσοι δίνουν ένα σκασμό λεφτά για καλά monitors και (ΚΥΡΙΩΣ) για ηχητική "περιποίηση" του χώρου ακρόασης!

 

Ευτυχώς σήμερα υπάρχουν αρκετά οικονομικά monitors που, αν δεν έχεις τρομερές απαιτήσεις για low end, καλύπτουν αρκετά καλά για μείξεις σε home/project studio. Μπορείς (και πρέπει) βέβαια να επενδύσεις και σε ένα ζευγάρι καλά ακουστικά.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς σήμερα υπάρχουν αρκετά οικονομικά monitors που, αν δεν έχεις τρομερές απαιτήσεις για low end, καλύπτουν αρκετά καλά για μείξεις σε home/project studio. Μπορείς (και πρέπει) βέβαια να επενδύσεις και σε ένα ζευγάρι καλά ακουστικά.

+1000 και με τα ρέστα (δεν κάνω πλάκα) πάρε ένα ζευγάρι απλά ηχεία υπολογιστή (της τάξης των 15€) για να τα έχεις ως μέτρο σύγκρισης (Low-end & Hi-End).

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000 και με τα ρέστα (δεν κάνω πλάκα) πάρε ένα ζευγάρι απλά ηχεία υπολογιστή (της τάξης των 15€) για να τα έχεις ως μέτρο σύγκρισης (Low-end & Hi-End).

 

Αυτό είναι πολύ σωστό. Σε 2-3 μεγάλα studio της αλλοδαπής πριν μερικούς μήνες είδα 3 και 4 διαφορετικά σετ monitors, από απολύτως κορυφαία μέχρι του 500άρικου καθώς και DIY κατασκευές βασισμένες σε παλιά "χρωματισμένα" μεγάφωνα HiFi! Εκεί βέβαια έχουν ανάγκες για πολλά διαφορετικά στυλ μουσικής, αλλά μου είπαν ότι ποτέ δεν ακούνε σε ένα μόνο σετ monitoring.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ με τις κάρτες, αλλά τι εννοείτε όταν λέτε ότι τα ηχεία ενός Hi-Fi είναι "χρωματισμένα"?διαφορετικές συχνότητες απόκρισης? τι διαφορετικό(κατασκευαστικά) έχει ένα ζευγάρι monitors από ένα ζευγάρι ηχεία Hi-Fi στα ίδια λεφτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέμε χρωματισμένα ηχεία, εννοούμε οτι ο ήχος τους τονίζει είτε τα πρίμα, είτε μπάσσα κλπ. Αυτό σημαίνει οτι αυτό που ακούμε απέχει κάπως απ'τον πραγματικό ήχο της ηχογράφησης.

Εδώ έρχονται τα στούντιο μόνιτορ, όπου η δουλειά τους είναι να παίζουν όσο πιο flat γίνετε ή μπορούν (ανάλογα με το μοντέλο), επίσης το 80% των στούντιο μόνιτορ είναι αυτοενισχυόμενα με διπλούς ενισχυτές, αυτό που λέμε Bi-Amp, δηλαδή ξεχωριστός ενισχυτής για το γούφερ (μπάσσα-μεσσαία) και ξεχωριστός για το tweeter (πρίμα).

Ο κάθε ένας απ'τους δύο ενισχυτές έχει ενσωματωμένο ένα crossover, που λειτουργεί στις επιθυμητές συχνότητες (για το γούφερ και το tweeter).

Με τα παραπάνω λοιπόν επιτυγχάνεται μία ηχητική ισορροπία, που με απλά Hi-Fi ηχεία είναι απο δύσκολο, έως αδύνατον να το πετύχουμε.

Οπότε μην ξεχνάς, το καλό στούντιο μόνιτορ, είναι αυτό που παίζει τελείως flat και..."λέει αλήθειες" ;)

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου