Προς το περιεχόμενο

Αγορά πεταλιού EQ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και είμαι στη φάση να αγοράσω ένα EQ, τί έχετε να μου προτείνετε? Σκέφτομαι να πάρω το Boss GE 7. Το έχετε ακούσει/χρησιμοποιήσει? Έχω ακούσει ότι δεν είναι τόσο καλό όσο ο "πρόγονός" του GE-6. Iσχύει αυτό?

Έχετε κάτι άλλο στα υπόψιν?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γειά σου evald,

 

Δεν ξέρω για τη σύγκριση ge6-ge7 αλλά τα πετάλια eq ποτέ δεν με εντυπωσίασαν. Η πείρα μου με αυτά όμως είναι μικρή. Κάπου διάβαζα για

αυτό. Δεν ξέρω περισσότερα αλλά φαίνεται πιό εύχρηστο γιατί το ge7 είναι για minifingered και maxipatient τύπους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ποτέ μου δεν είχα EQ αλλά έχω αρχίσει να πιστεύω ότι με ένα (καλό) EQ μπορείς να έχεις περισσότερες ηχητικές λύσεις. Π.χ μπορείς να πετύχεις ένα μουντό jazz ήχο, ή να το χρησιμοποιήσεις πριν από ένα overdrive και ενισχύοντας κάποιες συχνότητες να βγάλεις ένα τελείως διαφορετικό ήχο...

Όλα αυτά θεωρητικά βέβαια, γιατί δεν έχω χρησιμοποιήσει στην πράξη :D

Για το MXR που μου πρότεινες, τι έχεις ακούσει?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορούσα να βρω που το διάβαζα για να στο δείξω αλλά καλά πράγματα διάβαζα. Σίγουρα αλλάζεις τον ήχο πάντως.

Ο jazz ήχος δεν είναι απαράιτητα μουντός...αυτή είναι μία προσέγγιση κυρίως όσων προσπαθούνε να φτιάξουν ένα τέτοιο ήχο χωρίς κιθάρα σκάφος...χωρίς αυτό να είναι κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο jazz ήχος δεν είναι απαράιτητα μουντός...αυτή είναι μία προσέγγιση κυρίως όσων προσπαθούνε να φτιάξουν ένα τέτοιο ήχο χωρίς κιθάρα σκάφος...χωρίς αυτό να είναι κακό.

Σίγουρα, αλλά με strat δε νομίζω ότι έχεις πολλές επιλογές πέραν του EQ...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα απ'οτι ξερω ειναι καλη φαση για πειραματισμο το να εχεις eq πριν και μετα το drive (καποιοι ενισχυτες εχουν και pre / post eq γιάυτο τον λογο) .

 

πχ μπορεις να κανεις boost τα πριμα πριν το overdrive ωστε να παραμορφονονται πιο πολυ και μετα να τα <<κοψεις>> και να αποκτησεις διαφορετικους ηχους (στην διαδικασια αυτη παιζουν ρολο και τα volume της κιθαρας , του πεταλιου του ενισχυτη κλπ ) .

αν θελεις δηλαδη να κρατησεις καπως καθαρα τα μπασα και μεσαια και να <<βουτηξεις>> στο drive μονο τα πριμα και στο τελος να εχεις και σχετικη ισοροπια , ο μονος τροπος ειναι να δουλεψεις με pre kai post eq.

το εχω δοκιμασει οχι μονο σε κιθαρα κατα την μειξη και εχει ενδιαφερον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρία απλά (και δέν κοστίζουν και πολύ) βήματα για EQ πετάλι:

1) Βρίσκεις ένα μεταχειρισμένο Boss GE-7,παλιό,γρατσουνισμένο κτλ για να το πάρεις σε καλή τιμή.Ούτως η άλλως τα boss ψόφο δεν έχουν.

2) Παραγγέλνεις αυτό:

http://tone-jam.com/sniper_kit_page.html

3) Περνάς τα εξαρτήματα,είναι εύκολο (οι οδηγίες είναι πολύ αναλυτικές)

 

Presto!

Έχεις ένα αξιοπρεπές EQ πετάλι. Δε με πιστεύετε;Ρίξτε μια ματιά εδώ:

http://www.harmony-central.com/Effects/Data/Tone_Jam/GE_7_Sniper_EQ-01.html

 

:wink:

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'ντάξει,όσο αφορά το βήμα 3,αν δεν πιάνουν τα χέρια σου βρές κάποιον να στο περάσει,αλλά και πάλι φτηνά θα σου βγεί.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου