Προς το περιεχόμενο

Τι σας λέει ο νέος Δάντης σύντεκνοι;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Πρόταση γάμου της έκανα την πρώτη μέρα που την γνώρισα, όταν πιάσαμε την κουβέντα και μου είπε ότι ο πατέρας της στην Ουαλία έχει συλλογή από 12-13 κιθάρες...  ;D  ;D (η κοπέλα είναι ουαλή αλλά ζει και δουλεύει εδώ).

 

Η ίδια είναι τελεκαστερού και έχει μια american vintage (όχι ότι ξέρει να παίζει και ιδιαίτερα) αλλά δεν με αφήνει να την παίρνω μαζί μου σε κάνα live ή πρόβα  >:(

 

Τυχερός!! Μπορεί μετά την κουλούρα να σου δώσει και την Tele, στο πλαίσιο κοινού βίου! ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κοπέλα είναι ουαλή

 

κάνω τον Κινέζο

Ταιριάζετε ...  ;D ;D ;D ;D ;D

 

ο πατέρας της στην Ουαλία έχει συλλογή από 12-13 κιθάρες...  ;D  ;D (η κοπέλα είναι ουαλή αλλά ζει και δουλεύει εδώ).

 

Παίζει να είναι Campbell το επώνυμό της?

Μήπως τον πατέρα της τον λένε Philip?  ::) O0

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

    Ομολογώ ότι με τρόμαξες λίγο γιατί όντως τον λένε Phil τον άνθρωπο... και για κάποια κλάσματα του δευτερολέπτου άρχισα να ανησυχώ... πολύ  ;D

 

  Αλλά όχι, δεν είναι Campell το επώνυμο... θα το είχα προσέξει αν ήταν να γίνω γαμπρός του τύπου από τους Μotorhead ;D

 

  Σε ό,τι αφορά το θέμα πάντως, έτσι είναι η ελληνική πραγματικότητα, ο Δάντης δεν είναι η πρώτη φορά που το γυρίζει στο σκυλοπόπ, προσωπικά δεν είμαι ιδιαίτερα φαν ούτε των ''καλών'' εποχών του, αν και αναγνωρίζω το ταλέντο του και ομολογώ ότι δεν πέρασα καθόλου άσχημα όταν πήγα και τον είδα live.

 

 

 

 

 

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το «Καριόλα σε μισώ» είναι η παραδοχή της ήττας του Υπάρχου, καθώς ο άντρας της εποχής Καζαντζίδη μετατρέπεται στον άντρα της εποχής Δάντη, που αντιλαμβάνεται με χρονοκαθυστέρηση δεκαετιών ότι ποτέ δεν ήταν της ζωής της ο ένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια, ούτε κρίνω το πως επιλέγει να βγάζει κανεις το ψωμί του ούτε έχω μιλήσει προσωπικά μαζί του αλλά από λάιβ που τον έχω δει δεν νομίζω ότι είναι ενθουσιασμένος με αυτό το είδος, παρά το γεγονός ότι έχει προϋπηρεσία σε αυτό.

Κανείς δεν κρίνει πώς βιοπορίζεται ο κόσμος, εκτός αν μιλάμε για χιούμαν τράφικερς, ντραγκ ντίλερς και πολλά άλλα τέτοια χαριτωμένα.

Επίσης πολλοί άνθρωποι, πιθανότατα οι περισσότεροι, σιχαίνονται τη δουλειά τους αλλά την κάνουν ούτως ή άλλως. Συνήθως αυτό δεν ισχύει για ταλαντούχους επιτυχημένους καλλιτέχνες (το καλλιτέχνες με ή χωρίς εισαγωγικά), όπως ο Δάντης. Του 'κατσε στραβά. Ζούμε με τις επιλογές μας.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ο νέος Δάντης μου λέει ότι εν έτει 2018 η προσπάθεια ξεβλαχέματος από ορισμένους ταγούς της τέχνης και της διανόησης καλά κρατεί. Ο καινούριος Δάντης μου λέει πως φοβάμαι για το τι θα ακούει το παιδί μου αναγκαστικά στο σχολικό περιβάλλον ή στο περιβάλλον εκτός σπιτιού και πώς αυτό μπορεί να επηρρεάσει την κρίση και τη σκέψη του αλλά και την αισθητική του. Ο νέος Δάντης μου λέει πως όσο υπάρχουν νέοι Δάντηδες στο χώρο της μουσικής, θα τρώνε το ψωμί από τον κάθε νέο που προσπαθεί να προάγει την τέχνη, την αισθητική και την αγάπη για τη μουσική και όχι σκουπίδια. Ο νέος Δάντης μου λέει πως είναι και αυτός υπεύθυνος για την "φασιστοποίηση" και τον απύθμενο συντηρητισμό στην Ελληνική κοινωνία, καθώς προάγει μουσική και λόγο που αγγίζει μόνο τα κατώτερα ένστικτα του ανθρώπου. Ο νέος Δάντης μολύνει την καθημερινότητά μου, μολύνοντας τους συνανθρώπους γύρω μου που δεν έχουν την ικανότητα να διαχωρίσουν την τέχνη (αντικειμενικά) από την τέχνη (υποκειμενικά). Ο νέος Δάντης μου λέει ότι ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑΜΕ 30 χρόνια μαζί του. In my humble opinion πάντα.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο νέος Δάντης μου λέει ότι εν έτει 2018 η προσπάθεια ξεβλαχέματος από ορισμένους ταγούς της τέχνης και της διανόησης καλά κρατεί. Ο καινούριος Δάντης μου λέει πως φοβάμαι για το τι θα ακούει το παιδί μου αναγκαστικά στο σχολικό περιβάλλον ή στο περιβάλλον εκτός σπιτιού και πώς αυτό μπορεί να επηρρεάσει την κρίση και τη σκέψη του αλλά και την αισθητική του. Ο νέος Δάντης μου λέει πως όσο υπάρχουν νέοι Δάντηδες στο χώρο της μουσικής, θα τρώνε το ψωμί από τον κάθε νέο που προσπαθεί να προάγει την τέχνη, την αισθητική και την αγάπη για τη μουσική και όχι σκουπίδια. Ο νέος Δάντης μου λέει πως είναι και αυτός υπεύθυνος για την "φασιστοποίηση" και τον απύθμενο συντηρητισμό στην Ελληνική κοινωνία, καθώς προάγει μουσική και λόγο που αγγίζει μόνο τα κατώτερα ένστικτα του ανθρώπου. Ο νέος Δάντης μολύνει την καθημερινότητά μου, μολύνοντας τους συνανθρώπους γύρω μου που δεν έχουν την ικανότητα να διαχωρίσουν την τέχνη (αντικειμενικά) από την τέχνη (υποκειμενικά). Ο νέος Δάντης μου λέει ότι ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑΜΕ 30 χρόνια μαζί του. In my humble opinion πάντα.

 

Περιεκτικότατα και πολύ ευγενικά, τα ανέφερες Πνοή και Νύξη.

 

Οι λέξεις ''μολύνω'', ''φασιστοποίηση'', ''συντηρητισμός'' και ''κατώτερα ένστικτα'' δίνουν ΑΚΡΙΒΩΣ το νόημα στο θέμα Δάντης και σε όλο το συναφές τσιρκο-βόλεμα του Έλληνα.

 

Πέρα από την αντικειμενικότητα και την ευγένεια στην ανθρώπινη επικοινωνία, υπάρχει και η σαπίλα και η προσβολή της γενικότερης αξιοπρέπειας, έννοιες τις οποίες δυσκολεύεσαι να μην λαμβάνεις υπόψιν σου, όταν ομιλείς για τέτοιες ξεφτιλισμένες περιπτώσεις στην μουσική και γενικότερη κοινωνία.

 

Υ.Γ: Σκληρά λόγια ακούγονται αυτά, θα πει κάποιος; Δεν νομίζω.

 

Σκληρή προσπάθεια κάνουμε καθημερινά όλοι μας, ανοίγοντας το ραδιόφωνο στο αμάξι, ακούγοντας την ''μουσική'' σε κάποιο εστιατόριο ή μπαρ που πάμε, εισερχόμενοι σε βαγόνι του μετρό και γενικότερα τυχαίνοντας παρουσίας σε συζητήσεις του στυλ ''εντάξει ο Χατζηγιάννης παλιά ήταν ωραίος, ο Σφακιανάκης έχει και καλά τραγούδια, ο Παντελίδης υπήρξε ο μεγαλύτερος Έλληνας συνθέτης (τι ακριβώς; συνθέτης;) της συγχρονης εποχής και άλλα όμορφα πράγματα, των αγνών, καλών παιδιών της πιάτσας.

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τραγουδι δεν το ακουσα, παρα μονο στην αρχη και μετα εκλεισα ηχο, οποτε δεν εχω αποψη.

Για την πρωταγωνιστρια θελω μονο να πω, οτι εχει φοβερο χαμογελο. (βλεποντας την απο πισω)

"If we don't succeed, we run the risk of failure."

- George W. Bush

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποκειμενικά πάντα...

 

Το τραγούδι μου φάνηκε σκουπίδι.

 

Ο Δάντης μπορεί να είναι εξαιρετικός τραγουδιστής τεχνικά (ντάξει όχι πως δεν υπάρχουν και καλύτεροι), αλλά τα 400 γυρίσματα το δευτερόλεπτο, η επιλογή πάντα της τονικότητας που θα του επιτρέψει να τραγουδάει όσο πιο ψηλά αντέχει, τα ανεβοκατεβάσματα ανάμεσα στις οκτάβες, η τοποθέτησή του, η χροιά του και ο εν γένει τρόπος που ερμηνεύει, στα δικά μου αυτιά τον καθιστούν ανυπόφορο.

 

Αν συνδυάσεις όλα τα παραπάνω με τραγούδια σαν αυτό (αλλά και άλλα γνωστά χιτ του με καραμούζες, πίπιζες, τίγκα ανατολή και στίχο...βγαλμένο από τη ζωή) έχεις το απόλυτο trash.

 

Φυσικά, η μουσική είναι (και) για διασκέδαση, και εάν σε κάποιους αρέσει και περνάνε καλά με αυτή τη μουσική, εμένα μου περισσεύει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου