Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια σε θεμα ενισχυτη!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω εχω τον Bugera V22 που λες και συμφωνω με τους υπολοιπους σε γενικες γραμμες.

Το drive καναλι θα μπορουσαν να το χουν κανει καλυτερο. Το καθαρο ειναι πολυ ωραιο.

Εγω προσωπικα παιζω με μια classic player 50's strat στο καθαρο καναλι με ενα Boss OD-3.

Εχει γ@μ@το ηχο blues και classic rock.

Πολλοι κανουν λογο για προβληματα αξιοπιστιας. Προσωπικα δεν εχω καποιο παραπονο.

Καποια φαση δεν επαιζε το βρωμικο καναλι, αλλα αυτο ηταν απο δικη μου βλακεια γιατι σε μια μεταφορα κουνηθηκε μια λυχνια. Για τα λεφτα του ειναι μια χαρα πιστευω.

Αυτα ;D

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω τον Bugera V22 που λες και συμφωνω με τους υπολοιπους σε γενικες γραμμες.

Το drive καναλι θα μπορουσαν να το χουν κανει καλυτερο. Το καθαρο ειναι πολυ ωραιο.

Εγω προσωπικα παιζω με μια classic player 50's strat στο καθαρο καναλι με ενα Boss OD-3.

Εχει γ@μ@το ηχο blues και classic rock.

Πολλοι κανουν λογο για προβληματα αξιοπιστιας. Προσωπικα δεν εχω καποιο παραπονο.

Καποια φαση δεν επαιζε το βρωμικο καναλι, αλλα αυτο ηταν απο δικη μου βλακεια γιατι σε μια μεταφορα κουνηθηκε μια λυχνια. Για τα λεφτα του ειναι μια χαρα πιστευω.

Αυτα ;D

 

Για μέσα στο σπίτι σε βόλεψε?τι εννοείς προβλήματα αξιοπιστιίας?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, εννοώ ότι κάνει για hard rock και απλό heavy αν του βάλεις ένα πετάλι ή πεταλιέρα, γι'αυτό πρότεινα και το συγκεκριμένο πετάλι. Τώρα θα μου πείτε ''τι μας λες τότε ρε φίλε ότι κάνει για αυτά τα είδη αφού μας λες ότι χρειάζεται έξτρα 'σπρώξιμο' ''. Αυτό το λέω γιατί

 

1) το ''ηχόχρωμα'' του συγκεκριμένου ενισχυτή ''σηκώνει'' τέτοιου είδους προσθήκες, με την έννοια ότι με ένα distortion - overdrive ο ενισχυτής ''πείθει'' για τέτοιου είδους παιξίματα αλλά μέχρι εκεί. Για thrash - death - μοντέρνο metal πάμε σε λύσεις με πιο πολλές λάμπες και ηχεία.

 

2) δεν είναι τελείως λάθος ότι μπορείς όντως να παίξεις πρώιμο heavy (π.χ. priest εποχής ''british steel'' και πιο πριν, ή από τα πρώτα του Ozzy) μόνο με το βρώμικο κανάλι του ενισχυτή. Μπορείς. Αρκεί φυσικά να παίζεις με μια βαριά κιθάρα με τους κατάλληλους διπλούς μαγνήτες.

 

Πάντως το πετάλι που προτείνω είναι ιδανικό συμπλήρωμα του ενισχυτή αυτού...έχω δοκιμάσει και άλλα πετάλια (και λαμπάτα) και ακριβότερα από το hardwire αλλά...τσου...καλό είναι όταν προτείνουμε πετάλι να είμαστε 100% σίγουροι ότι ταιριάζει με το καθαρό κανάλι του ενισχυτή...  ;)

Χαιρετώ το φόρουμ. Νέοπας στο noiz.gr  :)

 

Αυτά που λες φίλε Lord_Goumis κολλάνε στην περίπτωσή μου. Προσωπικά σκέφτομαι να συνδυάσω τον Bugera V22 με το Hardwire TL-2 για ποιο heavy καταστάσεις, τύπου Metallica, Annihilator, Priest, Scorpions, Accept, κτλ Αυτή τη στιγμή έχω μια Ibanez RG550LTD, αλλά σκέφτομαι να αγοράσω την PRS SE Torero. Από ενισχυτή έχω ένα Samick τρανζιστοράτο 30αρη με το κλασσικό Metalzone που είχα πάρει πριν 10-15 χρόνια όταν ξεκινούσα με τα σκατανιστικά τα ροκ/μέταλ στην κιθάρα  :P Και το πρώτο τζιτζίκι λέμε ;D Βασικά θα ήθελα να έπαιρνα τον 6260 ή ακόμα καλύτερα τον Trirec, αλλά πολλά τα Watt Άρη και θα μας πετάξουν με τις κλωτσές από την πολυκατοικία  ::) Τεσπά, επειδή μακρηγόρησα πως σου φαίνεται ο συνδυασμός του V22 με το Hardwire TL-2;

 

Επίσης δείτε και αυτά ρε παίδες:

 

 

Για vintage ενισχυτές μια χαρά μου φαίνονται οι συγκεκριμένοι Bugera για metal. Νταξ, δεν είπαμε να παίξουμε Cannibal Corpse  ;D, αλλά για 70s-80s metal το βρωμικάκι τους δεν ακούγεται άσχημο :) Εν τω μεταξύ καταλαβαίνει με τι κιθάρα παίζει ο παίχτης στο πρώτο βίντεο;;

 

Alba gu bràth!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ειναι κυριως για οικιακη χρηση αλλα να μπορει να ανταπεξελθει και σε κανενα μικρο live

 

  Για τον ενισχυτη δεν εχω αποψη, αλλα ανεξαρτητα του τι βρωμικα εχει ο οποιοσδηποτε ενισχυτης ενα πεταλακι θα το χρειαστεις για τα live, εκτος βεβαια κι αν εχει foot switch.... φανταζεσαι να πρεπει στη μεση ενος κομματιου να πρεπει να γυρνας στον ενισχυτη να αλλαζεις ποτενσιομετρα?  :P

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Για τον ενισχυτη δεν εχω αποψη, αλλα ανεξαρτητα του τι βρωμικα εχει ο οποιοσδηποτε ενισχυτης ενα πεταλακι θα το χρειαστεις για τα live, εκτος βεβαια κι αν εχει foot switch.... φανταζεσαι να πρεπει στη μεση ενος κομματιου να πρεπει να γυρνας στον ενισχυτη να αλλαζεις ποτενσιομετρα?   :P

Οι Bugera γενικά περιλαμβάνουν και footswitch  ;)

Alba gu bràth!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου φίλε grinder.  :)

 

Γενικά αυτό που λέω στα ποστ μου σχετικά με τον ενισχυτή είναι ότι, για πολύ heavy (Metallica, Annihilator(!), Accept) δεν θα κάνεις και πολύ σωστή δουλειά με έναν ενισχυτή που έχει vintage σχεδίαση, ό,τι καφροπετάλι και να του βάλεις, ακριβώς επειδή έχει vintage σχεδίαση.

 

Στα κλιπάκια που τεστάρουν το πόσο gain μπορεί να φτάσει ο v22 όπως αυτό που έβαλες, μεγάλη σημασία έχει η κιθάρα. Αν  βάζαμε 2 κιθάρες (μια κλασσική stratocaster και μια κιθάρα με hot διπλούς) σε έναν high gain ενισχυτή με το gain στο τέρμα, διαφορά δεν θα πολυ-καταλαβαίναμε, θα ήταν τόσο κομπρεσαρισμένος ο ήχος από τη βρώμα που από μια φάση και μετά θα ακούγονταν, αν όχι το ίδιο, τουλάχιστον και οι 2 κιθάρες κατάλληλες για metal.

 

Στον ν22 όμως δεν ισχύει αυτό. Με το gain στο τέρμα η στρατ δεν παίζει ούτε για πλάκα πρώιμους priest και ozzy γι αυτό όπως ανέφερα χρειάζεται η κατάλληλου τύπου κιθάρα με τους κατάλληλους humbuckers.

 

Όσο για το πετάλι που λες (το TL-2) δεν ξέρω πως θα δέσει με τον ενισχυτή, το SC-2 που έχω πάντως έδεσε μια χαρά καθώς δίνει το distortion παραπάνω που χρειάζεται (δεν είναι και καφρο-μέταλ πετάλι όμως!) ο ενισχυτής και κομπρεσάρει ωραία την strat στα βρώμικα.

 

Όσον αφορά την ένταση, και ο v22 είναι πολύ δυνατός για πολυκατοικία από το 4 και πάνω. Φυσικά στο triode mode αυτό διορθώνεται. Πάντως το γκάζι του σε χαμηλές εντάσεις ακούγεται λίγο ψόφιο....(αν πατήσεις το boost button αυτό πάλι διορθώνεται). Εγώ πάντως θα σου πρότεινα, αντί να πάρεις τον v22 + πετάλι = 360 - 370 ευρώ να πάρεις τον 6260 + ένα attenuator για να αντιμετωπίσεις  το θέμα της εντασης (αν και πιστεύω ότι ο 6260 σε χαμηλές εντάσεις πάλι μια χαρά θα παίζει...)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση Lord. Δεν ξέρω ρε γμτ. Ο 6260 είναι ταμάμ γι' αυτό που θέλω! ΑΛΛΑ, 2x12" και 120Watt;;; Ακόμα και με χαμηλωμένο το master volume μου φαίνεται πως θα σπάνε τζάμια  ???

 

Τις προάλλες έπαιξα με ένα Blackstar HT-5 Head. Δε μπορώ να πω πως με ενθουσίασε όμως (μουντός μου φάνηκε, αλλά ίσως να έφταιγε και η κιθάρα, μια Schecter με EMG ήταν, κάτι σαν αυτή εδώ: http://www.schecterguitars.com/International/Products/Guitar/Damien-Elite-Avenger.aspx ). Δεν έπαιξα πολύ με τις ρυθμίσεις του να πω την αλήθεια, πιο πολύ ήθελα να δω πως ακούγονται τα 5Watt λάμπας. Πραγματικά λίγο τσίμπαγα το Volume με το Gain στο τέρμα και το μαγαζί έτριζε. Βέβαια, να μου πεις μου βάλανε και μια καμπινάρα Marshall, σκέτο κτήνος  ;D, αλλά είναι μικρό τοπικό κατάστημα και ήταν η μόνη που είχαν εκείνη τη στιγμή. Πάντως κατάλαβα περί τίνος πρόκειται.

 

Γι' αυτό είμαι διστακτικός σχετικά με τον 6260 (είναι και θηριάκι κιόλας με 2x12"). Αν ήμουν στη μονοκατοικία μας στην Αθήνα δε θα το σκεφτόμουν καν :) Αλλά εδώ πάνω που είμαι στο UK δε με βλέπω για τέτοιο μηχανάκι. Το SC-2 το έχω ακούσει στο youtube και πραγματικά πρέπει να είναι πααααρα πολύ καλό για πιο ροκ καταστάσεις όμως, όχι για για μέταλ (άλλωστε το λέει Valve Distortion, ενώ τοTL-2 είναι Metal Distortion). Πολύ καλό μου φαίνεται και το TwinTube Mayhem της Seymour Duncan, αλλά η τιμή του τσιμπάει. Με βλέπω να καταλήγω στον V22 οπως και να έχει τελικά και να φέρω εδώ πάνω το Metal Zone μου τώρα που θα κατέβω Ελλάδα για τα Χριστούγεννα. Προϋπόθεση βέβαια να πάρω την PRS Torero που έχω βάλει στο μάτι. Ελπίζω ότι αυτό το ΣΚ θα πάω Λονδίνο να τη δοκιμάσω και αν με ικανοποιεί θα τη χτυπήσω... αλύπητα  :P

Alba gu bràth!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου