Προς το περιεχόμενο

Μουσικο παιχνιδακι


Spyros Delta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμπνεομενος απο ενα βιντεακι στο facebook που παραθετω στο τελος, και για ξεχαστω και λιγο απο το μακελειο, καθησα να κανω αυτο το παιχνιδακι γιατι μου αρεσουν αυτες οι μουσικες "σπαζοκεφαλιες" και απασχολουν θετικα το μυαλο μου.

Η "συνθεση" για το μικρο κλιπακι μου, διηρκησε 2-3 λεπτα, και συνολικα το "Project" ("ενορχηστρωση" και "μιξη") φυσικα αρκετα περισοτερο. Mιση ωρα (γιατι ειχα ηδη ετοιμα κατι τυμπανα απο αλλο Project).

 

Η δεσποινιδα στο βιντεο, αλλαξε το Β φυσικο που εβγαλε η κληρωσε σε Βb, για να της βγει νορμαλ κλιμακα και να μπορεσει να συνθεσει κατι που παραμενει σε κλασσικο στυλ.

Εγω  επαιξα το παιχνιδι χωρις να αλλαξω το B σε Bb, αφου ειμαστε πιο ελευθεροι στη "μοντερνα" μουσικη.

Οποιος θελει ας συμμετεχει στο παιχνιδι και ας ηχογραφησει κι αυτος κατι.

 

Οι δεδομενες νοτες ηταν B A Eb G και επελεξα να δοκιμασω καποιο ριφ σε whole tone και progressive στυλ, γιαυτο μη περιμενετε να ακουσετε τη σονατα του σεληνοφωτος)

Εγραψα 4 κιθαρες (2 ριφ και 2 μελωδια) και Drums. Μπασο δεν εγραψα.

 

[soundcloud]

[/soundcloud]

 

 

Alma Deutscher creates a piano sonata from four notes in a hat in under a minute. Amazing talent !!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Η δεσποινιδα στο βιντεο, αλλαξε το Β φυσικο που εβγαλε η κληρωσε σε Βb, για να της βγει νορμαλ κλιμακα και να μπορεσει να συνθεσει κατι που παραμενει σε κλασσικο στυλ.

 

 

 

Θα μπορούσε να δει το Μι ύφεση σαν Ρε δίεση και να είναι στη Μι μινόρε, το βρίσκω λιγότερο επεμβατικό  ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα μπορούσε να δει το Μι ύφεση σαν Ρε δίεση και να είναι στη Μι μινόρε, το βρίσκω λιγότερο επεμβατικό  ;D ;D ;D

Σωστος.

Φτιαξε ντε κατι σε Em αρμονικη.

Μη μαρτυρας τις ιδεες σου. Υπαρχουν και κλεφτες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Η Ανατολική ακτή είναι το μέρος που μεγάλωσα. Αφού μας στερήσανε τα ωραιότερα μέρη της Ελλάδος, τώρα μας στερούν τους ανθρώπους μας. Πάρε το παιχνιδάκι με το θέμα, δεν έχω κουράγιο ούτε να το ξανακούσω ούτε για τα λέβελς, ούτα να διορθώσω το παραμικρό, μπαμ και κατω σαν το νοημα της πιτσιρίκας, και της μιας και της άλλης

Funebre.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Η Ανατολική ακτή είναι το μέρος που μεγάλωσα. Αφού μας στερήσανε τα ωραιότερα μέρη της Ελλάδος, τώρα μας στερούν τους ανθρώπους μας. Πάρε το παιχνιδάκι με το θέμα, δεν έχω κουράγιο ούτε να το ξανακούσω ούτε για τα λέβελς, ούτα να διορθώσω το παραμικρό, μπαμ και κατω σαν το νοημα της πιτσιρίκας, και της μιας και της άλλης

Πωωωπωωωωω τι εγραψες ρε φιλε?

Με κατεστρεψες.

9 λεπτα με σηκωμενη τριχα ημουν

RESPECT.

Το απολυτο Requiem.

 

edit

εχασες δικο σου ανθρωπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν έχασα κάποιον δικό μου. Ούτε έγραψα τίποτα, απλά έπαιξα αυτοσχεδιαστικά, μπλουζιάρικα και πονεμένα με έναν (υπερβολικά ) περίπλοκο ήχο που έχω φτιάξει στα πλήκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου