Προς το περιεχόμενο

Μικροφωνο κυριως για φωνη..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια ψαχνω ενα μικροφωνο κυριως για φωνη αλλα κ ακουστικες κιθαρες πχ.

Ειχα κατασταλαξει στο Rode Nt1 A και πριν λιγο ειδα κ το ROde Nt2 a.

Αξιζουν τα παραπανω χρηματα για το Nt 2?

Δεν καταλαβα ακριβως τα προσθετα χαρακτηριστικα τοθ Νt2 γιαυτο ρωταω..

www.myspace.com/alexiguitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

σε τι λεφτά μιλάς και για τι χρήση το θές (studio,live); κατα τη γνώμη μου μια all-time-classic επιλογή είναι τα shure sm57 και sm58. Δοκιμασμένο και σε live και σε ηχογράφηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω στη διαθεση μου το shure beta 58 A.

Για λεφτα μεχρι 200 euro λεω να δωσω, + καμια 100 για mic preamp.

 

To θελω μονο για studio κυριως φωνες rock / Pop.

Και ακουστικες κιθαρες ενιοτε!

www.myspace.com/alexiguitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω στη διαθεση μου το shure beta 58 A.

Για λεφτα μεχρι 200 euro λεω να δωσω' date=' + καμια 100 για mic preamp.

 

To θελω μονο για studio κυριως φωνες rock / Pop.

Και ακουστικες κιθαρες ενιοτε![/quote']

 

Οπότε πρέπει να αποκλείσεις την αγορά ενός SM58 αφού για ηχογραφήσεις

σαφώς προτιμότερη είναι η επιλογή ενός πυκνωτικού και ειδικά μεγάλου διαφράγματος.

 

Μπορείς να εμπιστευθείς απόλυτα την Rode. Για το Nt-1 έχουν μιλήσει πολλοί εδώ μέσα με τα καλύτερα λόγια. Εγώ απλά θα σου πω ότι αν είσαι διατεθιμένος για 300+ ευρώ και να πάρεις το Rode Nt-2 τότε αυτά που θα εισπράξεις είναι:

-αναλυτικότατος ήχος

-γλυκιά χρoιά

-ουδετερότητα σε όλο το φάσμα ενώ αν κάτι έπρεπε να κρίνω αυτό θα ήταν μια κάπως πιο ανεμική παρουσία στις χαμηλές συχνότητες.

 

Από την άλλη βέβαια αν πάρεις το nt-2 θα το αδικήσεις τοποθετώντας το σε προενισχυτή των 100 ευρώ (και το Nt-1). Για μονοκάναλο θα σου πρότινα αυτόν:

http://www.thomann.de/gr/focusrite_trakmaster_pro.htm

(και με digital έξοδο ενώ στο bon μετρητοίς σου κάνουν 15% έκπτωση οπότε το παίρνεις πιο φθηνά)

 

Κατ'εμέ ένας άριστος προενισχυτής μπορεί να βοηθήσει ένα mic να ακουστεί καλά ενώ ένα άριστο μικρόφωνο μπορεί κάλλιστα να θαφτεί από έναν μέτριο προενισχυτή. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ για το πυκνωτικό και θα σου προτείνω με τη σειρά μου AKG C1000. Και αυτό γύρω στα 300 euros και απο ποιότητα σκίζει.

 

E όχι και σκίζει!

 

Το c1000 είναι ένα μικρόφωνο με έντονη παρουσία στα πρίμα και πολλές φορές αρκετά ενοχλητικό bright ήχο και προσδιορίζεται κυρίως για budget ηχογραφίσεις ακουστικών οργάνων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να έχεις δίκιο γιατι κ γώ κυρίως για ακουστική κιθ. το χρησιμοποιούσα αλλα μια-δυο φορές που ηχογράφησα φωνές με άρεσε αρκετά. Γούστα εινα αυτά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι αλήθεια ότι δεν σκίζει. Εγώ θα έλεγα ότι είναι αρκετά προβολικό στην ψηλομεσαία περιοχή οπότε δεν είναι από τις πλέον ουδέτερες επιλογές! Επίσης προς θεού δεν κάνει 300 ευρώ αλλά κάτω από 200...:!: :!: :!:

 

Επιπλέον είναι μικρού διαφράγματος. Για φωνή και ακουστική κιθάρα, που σημαίνουν μεγάλη έκταση ήχου σε κατακόρυφο και οριζόντιο άξονα και δεν είναι ιδιαίτερα κατευθυντικές πηγές (όπως πχ ο τζουράς) είναι προτιμότερη επιλογή ένα μεγάλου διαφράγματος μικρόφωνο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σας πω, για ακουστική χρησιμοποιούσα 2 C1000 σε Χ-Υ διάταξη και απ'οτι ξέρω πολοί τα χρησιμοποιούν έτσι. Η τιμή δεν ξέρω ακριβώς ποση είναι (γιαυτό ειπαι γύρω) αλλα λίγο που έψαξα τωρα το βρήκα στα 250. Τέσπα γράψε άκυρο στο C1000 :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου