Προς το περιεχόμενο

Plug ins από εξωτερική μονάδα. Ποιά η γνώμη σας?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους/όλες!

 

Τώρα τελευταία ανακάλυψα ότι μπορώ να έχω μια εξωτερική μονάδα εφέ η οποία εφοδιασμένη με μια USB θύρα να μπορεί ο Η/Υ να την βλέπει ως VST plug in.

 

Μια τέτοια μονάδα είναι και η παρακάτω

http://www.thomann.de/gr/lexicon_mx200.htm

 

Θέλω λοιπόν να σας ρωτήσω τα εξής:

 

1. Έχει χρησιμοποιήσει κανείς κάτι τέτοιο?

2. Αξίζει ως αγορά να δώσω έστω και αυτά τα 200-300 ευρώ ώστε να έχω ποιοτικότερο εφέ? Είναι όντως ποιοτικότερο (καθώς μέχρι στιγμής κανένα software plugin δεν με έχει ικανοποιήσει πλήρως)? 

3. Μπορώ δηλαδή να βάζω σε κάθε διαφορετικό κανάλι (χρησιμοποιώ cubase sx3) άλλο τύπο βάθους όπως τώρα πχ με τα waves plugins? Δηλαδή να έχει η φωνή 3sec ουρά, 50msec predelay ενώ πχ η κιθάρα 4sec...?

4. Η θύρα USB δίνει ίδια ή υποδεέστερη ποιότητα ήχου σε σχέση με την λειτουργία της μονάδας λαμβάνοντας τον ήχο κατά τον κλασσικό τρόπο δηλαδή από τις αναλογικές (TRS) εξόδους?

 

Πολλά τα ερωτήματα αλλά η ιδέα να απαλλαχτώ από τα "βάθη" που μου προσφέρουν τα software plugins μου αρέσει ομολογουμένως πολύ ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω την γνώμη μου χωρίς να έχω δοκιμάσει την συγκεκριμένη μονάδα .

 

Ανάλογα ερωτήματα είχα κι εγώ, γι αυτό πειραματίστηκα αρκετά .Εγώ έχω ένα Lexicon pcm70 το οποίο θεωρείτε πάρα πολύ καλό (για την εποχή του…αν και διάφοροι ηχολήπτες που έχουν ακούσει ότι το έχω μου ζητάνε ακόμα να το αγοράσουν….) .

Δεν έχει θύρα usb όμως έκανα την τολμηρή σκέψη να το βάλω μες την μίξη μου σαν External effect ( cubase 4) για να απαλλαγώ κι εγώ απ την έντονη (καμιά φορά!) ψευτούρα των vst ,και για να αξιοποιήσω τη τόσο καλή και «ζεστή» χροιά του pcm70 .

 

Λοιπόν το αποτέλεσμα δεν με δικαίωσε !!!

 

Και για να μην παρεξηγηθώ να τονίσω ότι σε σχέση με πολλά και διάφορα vst  το pcm70 Γαμ*&^%σε….όμως σε σχέση με κάτι waves & csr μάλλον (στο σύνολο!) υστερούσε .

Έκανα και ένα άλλο τεστ ,σύγκρινα  το pcm 70 με το pcm70 σε μορφή Impulse IR waves & Sir ….Και πάλι τα αποτελέσματα ήταν υπέρ του soft….

 

Τώρα στην δικιά σου περίπτωση αν βάλουμε και τον συντελεστή «τιμή» που είναι γύρω στα 290 euro (δηλ. όσο ένα σχετικά φθηνό reverb vst) μάλλον καταλήγουμε στα ίδια συμπεράσματα με αυτά που έβγαλα κι εγώ στους «πειραματισμούς μου» .

 

Μήπως να επενδήσεις χρήματα σε soft reverb (UAD ή TC) ?

 

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω την γνώμη μου χωρίς να έχω δοκιμάσει την συγκεκριμένη μονάδα .

 

Ανάλογα ερωτήματα είχα κι εγώ, γι αυτό πειραματίστηκα αρκετά .Εγώ έχω ένα Lexicon pcm70 το οποίο θεωρείτε πάρα πολύ καλό (για την εποχή του…αν και διάφοροι ηχολήπτες που έχουν ακούσει ότι το έχω μου ζητάνε ακόμα να το αγοράσουν….) .

Δεν έχει θύρα usb όμως έκανα την τολμηρή σκέψη να το βάλω μες την μίξη μου σαν External effect ( cubase 4) για να απαλλαγώ κι εγώ απ την έντονη (καμιά φορά!) ψευτούρα των vst ,και για να αξιοποιήσω τη τόσο καλή και «ζεστή» χροιά του pcm70 .

 

Λοιπόν το αποτέλεσμα δεν με δικαίωσε !!!

 

Και για να μην παρεξηγηθώ να τονίσω ότι σε σχέση με πολλά και διάφορα vst  το pcm70 Γαμ*&^%σε….όμως σε σχέση με κάτι waves & csr μάλλον (στο σύνολο!) υστερούσε .

Έκανα και ένα άλλο τεστ ,σύγκρινα  το pcm 70 με το pcm70 σε μορφή Impulse IR waves & Sir ….Και πάλι τα αποτελέσματα ήταν υπέρ του soft….

 

Τώρα στην δικιά σου περίπτωση αν βάλουμε και τον συντελεστή «τιμή» που είναι γύρω στα 290 euro (δηλ. όσο ένα σχετικά φθηνό reverb vst) μάλλον καταλήγουμε στα ίδια συμπεράσματα με αυτά που έβγαλα κι εγώ στους «πειραματισμούς μου» .

 

Μήπως να επενδήσεις χρήματα σε soft reverb (UAD ή TC) ?

 

 

Μου φαίνεται πως η καλύτερη και πιο αξιόπιστη λύση είναι να περάσω πό το bonstudio να το δοκιμάσω ο ίδιος και να δω τι ψάρια πιάνει ;D

 

Πάντως ίσως αν είχες την δυνατότητα να το χρησιμοποιούσες σαν vst εφέ ίσως να είχες καλύτερο αποτέλεσμα καθώς (έτσι τουλάχιστον όπως περιγράφεις την διαδικασία) το αναλογικό σήμα της μονάδας σου γινόταν ξανά ψηφιακό για χρήση σε DAW (cubase 4). Μήπως κατά την μετατροπή AD έχανε? Τι κάρτα ήχου χρησιμοποιήσες?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε να πάρετε καμιά εξωτερική powercore ή αυτό που έχει βγάλει η focusrite το Liquid mix (αν και αυτό έχει εντελώς άσχετα εφε, αλλά το λέω σε σένα jmone) αν ντε και καλά δε θέλετε ανοίξετε το κουτί του pc ώστε να βάλετε καμιά UAD ή powercore, για να αλαφρώσετε τον επεξεργαστή.

 

Τώρα το αν το συγκεκριμένο lexicon θεωρείται καλύτερο επειδή είναι hardware σε σχέση με τα καλά vst (σαν της uad 1 πράμα) δεν το σχολιάζω καν...  Η μόνη διαφορά είναι ότι το 1 έχει κουτί, ενώ το άλλο μπαίνει στον υπολογιστή. Εκτός και αν καίγεσαι να έχεις 1 εξωτερική εφεδιέρα με τα κουμπάκια της. Α ναι και τα uad κατ' εμέ είναι καλύτερα.

 

Περιμένω να δω αν θα επιβεβαιωθούν διάφορες βρώμες που ακούγονται, για αλλαγή των επεξεργαστών των καρτών αυτών με άλλους ισχυρότερους (καιρός ήταν) και έφυγα να πάρω 1 τέτοια καρτούλα

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Περιμένω να δω αν θα επιβεβαιωθούν διάφορες βρώμες που ακούγονται, για αλλαγή των επεξεργαστών των καρτών αυτών με άλλους ισχυρότερους (καιρός ήταν) και έφυγα να πάρω 1 τέτοια καρτούλα

 

μακάρι αλλά δε το βλέπω...

αντίθετα ανανεώθηκε η powercore αλλά δυστυχώς οι firewire κάρτες είναι μόνο για mixing (υψηλό latency)

 

theoniki αν ενδιαφέρεσαι μόνο για ένα (πολυ καλό) reverb και δεν έχεις κάποια καλή καρτα ήχου ακόμη,μπορεις να ρίξεις και μια ματιά στην konnekt 24d ή konnekt live της tc electronic. είναι κάρτες ήχου με πολύ καλή ποιότητα που έχουν ενσωματωμένο dsp και φοράνε μερικά plug ins απο powercore

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντίθετα ανανεώθηκε η powercore αλλά δυστυχώς οι firewire κάρτες είναι μόνο για mixing (υψηλό latency)

theoniki αν ενδιαφέρεσαι μόνο για ένα (πολυ καλό) reverb και δεν έχεις κάποια καλή καρτα ήχου ακόμη,μπορεις να ρίξεις και μια ματιά στην konnekt 24d ή konnekt live της tc electronic. είναι κάρτες ήχου με πολύ καλή ποιότητα που έχουν ενσωματωμένο dsp και φοράνε μερικά plug ins απο powercore

 

Τι είναι βρε παιδιά τούτονα το powercore? Δεν το έχω ξανακούσει...Για εξηγήστε βρε παίδες τι είναι αυτό?

 

Πάντως μου κόψατε τον αέρα με τα σχόλιά σας για τα εξωτερικά εφέ... :'(

 

Ακριβώς για καλά reverb ενδιαφέρομαι. Όχι τόσο για άλλα εφέ...

Έχω κάρτα ήχου την m-audio firewire 410 και σκέπτομαι να την αλλάξω λόγω κάποιων κολλημάτων της με την e-mu 1212m. Είτε την μία πάντως είτε την άλλη την χρησιμοποιώ καθαρά σε ψηφιακό επίπεδο καθώς τα AD και DA στάδια τα αναλαμβάνει ο προενισχυτής μου.

 

ΥΓ: Όσον αφορά τις κάρτες τις tc έχω διαβάσει ότι έχουν προβλήματα σταθερότητας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν την UAD δες στο λινκ: http://www.tcelectronic.com/PowerCore.asp

 

οι κάρτες tc που λες

 

Είναι δηλαδή έξτρα κάρτα η οποία αναλαμβάνει να σηκώσει το βάρος των vst plugins που η ίδια διαθέτει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πάντως μου κόψατε τον αέρα με τα σχόλιά σας για τα εξωτερικά εφέ... :'(

 

Ακριβώς για καλά reverb ενδιαφέρομαι. Όχι τόσο για άλλα εφέ...

 

γενικά μη τρελένεσαι ,υπάρχουν παρα πολύ καλά reverbs και σε native format (που τρέχουν στον υπολογιστή δλδ). το reverb της sony oxford για παράδειγμα (που βγαίνει και για powercore) είναι εκπληκτικό,δε νομίζω να χρειάζεσαι κατι παραπάνω για home studio.

 

οσο γι αυτό που λέει ο jmone,είναι πιο φτηνό και καλύτερο σαν λύση να αναβαθμήσεις σε καινούργιο πανίσχυρο pc για να γλυτώσεις τα freeze απο το να πάρεις μια dsp καρτα. την dsp κάρτα τώρα πια την παίρνεις εφόσον δε μπορείς να κάνεις χωρίς κάποια απο τα αποκλειστικά εφφε τους και εφόσον είσαι σε laptop ή mac όπου η λέξη αναβάθμιση απλά δεν υπάρχει  :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου