Προς το περιεχόμενο

Πρόταση Αγοράς midi Keyboard controller 61 πλήκτρων semi weighted


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή μου την έδωσε με απίστευτο  πρόβλημα που αντιμετώπισα σε Keystation 61es και περιγράφω σε άλλο τοπικ..........

 

 

Θα ήθελα την πρότασή κάποιου φίλου για το τι να αγοράσω που,,,

 

να ειναι midi keyboard controller

 

να ΔΟΥΛΕΥΕΙ σωστά η σύνδεση midi, χωρίς καθυστερήσεις και note off αναπαντεχα, να πηγαίνει ρολόι

 

Κυρίως το θέλω για να το συνδέσω πάνω σε triton Le ως δευτερο κλαβιε

 

Να έχει αυτονομο ρευμα και αν γίνεται να περιλαμβάνεται στην συσκευασία

 

Να έχει 61 ή 76 πλήκτρα ημιβαρυκεντρισμένα *οπωσδήποτε

 

Να έχει pitch bend και modulation είτε wheel είτε joystick και octave + -/  επιθυμητό το δικό του transpose με dedicated κουμπακια

 

να χωράει άνετα στο κατω μέρος βάσεως τυπου χ με μπράτσα

 

να έχει στοιχειώδη ποιότητα κατασκευής και αίσθηση στα πλήκτρα

 

Ο φίλος που θα μου το προτείνει να έχει εμπειρία απο την λειτουργία του σε σύνδεση με κάποιο module, δηλαδή οτι το midi δουλευει αψογα

 

Επίσης δέχομαι pm για να απαλλάξω κάποιον που έχει τέτοιο πράγμα και δεν το θέλει σε λογική τιμή και του δίνω και το keystation να μην το βλέπω.

 

Επίσης με το τελευταίο δεν θέλω να δυσφhμήσω προϊόν καθότι το πρόβλημα που αντιμετώπισα μαζί του υπάρχει σε μια μικρή παρτιδα Keystation 61es απλά έτυχε να είμαι ο γκαντέμης ο ίδιος ;D ;D ;D

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι αυτο ειναι οτι πρεπει...

 

http://www.emu.com/products/product.asp?category=532&subcategory=533&product=15164

 

Kαι aftertouch και καλη τιμη.

Πηγαινε μεχρι το Νακα αν το τσεκαρεις.....

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω ότι πρόσφατα έπαιξα με το Novation ReMote 61 και έπαθα την πλάκα της ζωής μου...

Το καλύτερο κλαβιέ synth-action που έχω παίξει ποτέ μου, 3 ξεχωριστές MIDI θύρες για μέγιστη ευελιξία, πληθώρα controllers, learn function και editor για να κάνεις τα πάντα σε χρόνο dt, ήταν απίστευτα όλα πάνω του!!!

Το μεγάλο του μειονέκτημα είναι φυσικά η τιμή του αλλά αν μπορείς να διαθέσεις τα λεφτά που κοστίζει, είναι στάνταρ ότι θα κολλήσεις άσχημα μαζί του!

 

Αν τελικά σου φαίνονται πολλά τα χρήματα για το Novation (και είναι εδώ που τα λέμε), το E-MU που πρότεινε ο UnderGround είναι καλή περίπτωση όπως και τα CME που συνεχώς κερδίζουν όλο και περισσότερο κόσμο και σε θέμα κλαβιέ και κατασκευής είναι από τα καλύτερα της αγοράς. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CME που συνεχώς κερδίζουν όλο και περισσότερο κόσμο και σε θέμα κλαβιέ και κατασκευής είναι από τα καλύτερα της αγοράς.

Εαν εχεις τα παραπανω χρηματα το cme ειναι special.

To novation ειναι κορυφη,αλλα "πολλα τα λεφτα" οπως λεει και ο Alchemist......

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικη μου εκτιμηση για emu:

χαμημη ποιοτητα κατασκευης λογω της χαμηλης τιμης αλλα καλο κλαβιε

ακομη και τα m-audio ειναι πιο ανθεκτικα (εκτος τοθ κλαβιε τους βεβαια)

οποτε στο κλαβιε ναι τα emu  ειναι πολυ καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες πέρνα από το bon studio να δεις το tmk-61 της fatar. Δεν έχω παίξει βέβαια αλλά παλιότερα που είχα δοκιμάσει ενα midi κλαβιέ (με βαρυκεντρισμένα όμως) της ίδιας εταιρίας με είχε κερδίσει σε σχέση με άλλα...

Δεν χάνεις τίποτα εκτός από χρόνο...

Κοστίζει περίπου 230 ευρα....Έχει και ένα μοντέλο η korg το k61 αλλά δεν το ξέρω καθόλου...Ωστόσο μόνο η προσωπική δοκιμή θα σε πείσει για το τι...

Φιλικά

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα emu όντως εχουν αρκετα καλο κλαβιέ...(τα εχω δοκιμασει)....αλλά να σας πώ την αληθεια μου φανηκε πολύ "φτηνη" η κατασκευή τους....

 

 

 

 

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το oxygen έχει φθηνή κατασκευη, αλλά είναι καλές λύσεις αν ψάχνεις controllers και μικρό βάρος σε χαμηλη τιμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου