Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια σε σύνθεση ήχου-Tr


Noizer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά.Είμαι καινούργιος στη σύνθεση ήχων.Παίζω πλήκτρα σε μια μπάντα και προσπαθώ να φτιάξω τους ήχους στο tr.Ο ήχος που με ενδιαφέρει τώρα είναι για το Λιωμένο παγωτό...Έχω επιλέξει τον preset ήχο c010-BrightPulse Lead.Το ηχόχρωμα αυτό μου φαίνεται αρκετά ικανοποιητικό αλλά δυσκολεύομαι στο εξής : Δε μπορώ να φτιάξω αυτό το χαρακτηριστικό κλείσιμο του ήχου (αυτό το "ιουου") που ακούγεται στο τέλος της κάθε φράσης που παίζει το synth στο εν λόγω τραγούδι.Πώς μπορεί να αποκτήσει ο ήχος αυτήν την κινητικότητα ; Μπορεί να βοηθήσει κανείς ; Έχω ασχοληθεί πολλή ώρα πειράζοντας τις ρυθμίσεις του φίλτρου αλλά χωρίς να έχω πλησιάσει το επιθυμητό αποτέλεσμα. :-\ Το tr έχει δύο φίλτρα (low pass resonance και low pass & high pass) και μπορούν να ελεγχθούν με adsr eg ή LFO.Καταρχάς είναι θέμα φίλτρου ή κάτι άλλο ; Κάθε βοήθεια ή ιδέα είναι ευπρόσδεκτη.Είμαι σίγουρος ότι το tr μπορεί να βγάλει αυτόν την ήχο αλλά πώς ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν μου έρχεται ακριβώς ο ήχος που ψάχνεις, κάνε αυτό μήπως και σε βοηθήσει.

 

Έχοντας επιλεγμένο το patch αυτό, πάτα 2 φορές το κουμπί που είναι δίπλα στα knobs έτσι ώστε να ελέγχεις με το πρώτο knob το low pass filter cutoff.

Έχε το knob τέρμα ανοιχτό, παίξε το riff που θέλεις και στο τελείωμα (όπου κλείνει ο ήχος όπως λες), γύρνα το προς τα κάτω και παράλληλα κράτα το πλήκτρο πιο έντονα για να μπει και το aftertouch.

 

Προσεγγίζει καθόλου τον ήχο που ψάχνεις;

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκουσα το τραγούδι στην original εκτέλεση αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς.

 

Καταρχήν προσπαθείς να μιμηθείς το solo της ηλεκτρικής (lead) ή τις αποκρίσεις overdrive?

 

Αν κατάλαβα καλά μάλλον το "ιουου" που λες αναφέρεται στον τονικό χαρακτήρα του ήχου το οποίο είτε μπορει να γίνει με manual παίξιμο έχοντας επιλεγμένο portamento και να κλείνεις με αυτόν τον τρόπο όπου χρειάζεται (roll back με ταυτόχρονη μείωση volume). Αν δεν θες portamento μπορείς να το ανάγεις στο joystick (με το οποίο μπορείς να ελέγξεις και την μείωση της έντασης).

 

Υπάρχει και άλλος τρόπος αλλά θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις lfo's που θα τους ανάγεις στον έλεγχο pitch έτσι ώστε όταν γίνεται Note Off να ενεργοποιείται το αποτέλεσμα που θες να πετύχεις χωρίς την χρήση pitch. Θυμήσου σε αυτήν την περίπτωση όμως οτι αυτό θα γίνεται συνέχεια και ενδεχομένως να μην το θες πράγμα που σημαίνει οτι όλη την ιστορία θα πρέπει να την ανάγεις πάλι σε έναν controller και μαλλον σε διακοπτικό παρά σε συνεχή όπως Joystick ή Αftertouch.

 

Bέβαια όλα τα παραπάνω μπορεί να είναι και βλακείες γιατί πολύ απλά μπορεί να μην έχω καταλάβει τι εννοείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν μου έρχεται ακριβώς ο ήχος που ψάχνεις, κάνε αυτό μήπως και σε βοηθήσει.

 

Έχοντας επιλεγμένο το patch αυτό, πάτα 2 φορές το κουμπί που είναι δίπλα στα knobs έτσι ώστε να ελέγχεις με το πρώτο knob το low pass filter cutoff.

Έχε το knob τέρμα ανοιχτό, παίξε το riff που θέλεις και στο τελείωμα (όπου κλείνει ο ήχος όπως λες), γύρνα το προς τα κάτω και παράλληλα κράτα το πλήκτρο πιο έντονα για να μπει και το aftertouch.

 

Προσεγγίζει καθόλου τον ήχο που ψάχνεις;

 

 

Προσεγγίζει , αλλά θα ήθελα να γίνεται πιο έντονο όπως στο preset A010 ! Εκεί όταν γυρίζεις το 1ο Knob στο A-mode γίνεται πιο έντονη η διαφορά.Και με το audition riff του Α010 ακούγεται χαρακτηριστικά (αυτό είναι το "ουου" που λέω).Πώς μπορώ να το ρυθμίσω ?

 

Korg_Nikos δεν ξέρω αν λέμε το ίδιο...Πάντως ίσως να είναι και θέμα pitch γιατί όταν "τσιμπάω" προς τα αριστερά το μοχλό με τον αντίχειρα ο ήχος προσεγγίζει πιο πολύ προς το επιθυμητό (αλλά φοβάμαι για το χέρι μου έτσι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου