Προς το περιεχόμενο

Μικρόφωνο που παραμορφώνει τη φωνή...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

(απλά απίστευτη...) :o

Στο video αυτό η η Clark χρησιμοποιεί πέρα από το κοινό μικρόφωνο, και ένα άλλο περίεργο μικρόφωνο που παραμορφώνει τη φωνή της (και ακούγεται πολύ ενδιαφέρον). Μήπως γνωρίζει κανείς τίποτα για αυτό;...

 

Ευχαριστώ...

 

pedals in everything

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να κανει την παραμορφωση το μικροφωνο, μου κανει λιγο περιεργο.

 

Αυτο που σκεφτομαι, και εχω δει να γινεται, ειναι απλα ενα κανονικο μικροφωνο, περασμενο απο καποιο εφε, που προκαλει το αποτελεσμα που ακουμε.

Πιο συγκεκριμενα, αυτο που λες, μου μοιαζει λες και περνιεται απλα απο ενα eq.

 

Τωρα αν ειναι κατι τοσο προχο, δε το εχω υποψιν μου :D

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το  μικροφωνο δεν κανει βεβαια παραμορφωση,απλα το εχει συνδεσει με καποιο distortion & αλλα εφε.

 

Το συγκεκριμενο μικροφωνο ειναι μικροφωνο φυσαρμονικας παντως

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι μικρόφωνο για φυσαρμόνικα είναι σίγουρα ιδιαίτερο διότι κατά 90% είναι κρυσταλικό.....

Στα παλιά μας γι αυτό το λόγο χρησιμοποιούσαμε κάψες από μικρόφωνο τηλεφώνου....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το χρησιμοποιεί πάντα αυτό το μικρόφωνο, έχει εμφανιστεί και με δυο κανονικά και πανομοιότυπα. Στο ένα έχει την κανονική της φωνή και στο άλλο ένα radio effect ή από preset κάποιου rack με voice effects ή απλά με κατάλληλο eq και ίσως distortion (ή ίσως υπεροδηγώντας τον mic preamp?), μαζί με έντονο reverb. Eκείνο είναι όντως μικρόφωνο φυσαρμόνικας... μπορείτε να δείτε πώς ζήτησε κάτι παρόμοιο (ένα Green Bullet) ο τρελάρας ο White για τα φωνητικά του:

 

http://www.youtube.com/watch?v=Owg2x3zYf8w

 

 

Διόρθωση: δεν θυμάμαι κανένα τραγούδι της με παραμόρφωση, αυτό στα ανωτέρω κλιψ της Αννούλας είναι απλά η πιο lo-fi πιστότητα του μικροφώνου.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά τα μικροφωνα φυσαρμόνικα εχουν αυτο το lo-fi ηχοχρωμα ..οπως και το grenn bullet.Στην περίπτωση του παραπανω βιντεο του white πρεπει να χρησιμοποιει την ιδια μέθοδο όπως η kim deal (pixies,breeders) ..Green bullet κουμπωμενο σε ενισχυτη κιθαρας με hi gain.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω κι εγώ ένα video από τη σούπερ μπάντα 16hp {όποιος δεν τους ξέρει, να τους ψάξει αμέσως!}, που ο τραγουδιστής χρησιμοποιεί δύο διαφορετικά μικρόφωνα...

 

 

Υποψιάζομαι ότι αν είναι να περάσεις ένα μικρόφωνο φωνής από 100εφέ για να βγάλεις ένα ακραίο αποτέλεσμα, το μικρόφωνο μπορεί να είναι ίδιο μ αυτό που χρησιμοποιείς για τα κανονικά φωνητικά σου {πχ. 58άρι}

Θεωρώ πως η επιλογή των τόσο διαφορετικών μικροφώνων βασίζεται στα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του καθενός και άρα σ αυτό δε θα πρέπει να υπάρχουν τόσο έντονα εφε που να του αλλοιώνουν το χαρακτήρα.

<-- τι είπα πάλι; κατάλαβε κανείς;

 

 

 

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου