Προς το περιεχόμενο

πετάλι για loops?


tjflea

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η λυση ειναι μια φιλε μου....και λεγεται LINE6 JM 4

 

Απαραίτητη και η διευκρίνιση πως το πουλάς στις αγγελίες, έτσι ώστε να είναι υποψιασμένοι οι συμφορουμίτες πως έχεις και κάποιο όφελος από την πρόταση.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως δουλευω το rc-2 και ειναι μια χαρα και για πολλα οργανα μιας και απο αυτο περναω τα παντα απο μια κονσολιτσα που ειναι συνδεδεμενο οτι οργανο θελω. βεβαια παιζω κυριως πληκτρα και samples, κιθαρα δεν εχω καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ το Boss Rc20XL και το βρίσκω μία χαρά!Έχω περάσει από αυτό κιθάρα,μπάσο,μικρόφωνο,έχω φορτώσει samples κτλ.Δεν μου έχει βγάλει κανένα πρόβλημα.Το jamman το εχω ψιλοχρησιμοποιήσει,μου φάνηκε πιο "pc oriented" αλλά δεν θα εκφέρω γνώμη.Θα πρώτεινα λοίπον το rc20xl.Βέβαια,αν θες ταυτόχρονα να ηχογραφείς (και μετα να loopaρεις),παραπάνω από ένα όργανα δεν ξέρω εάν γίνεται ακόμα και με το boss rc50.Από εκεί και πέρα κάποιοι χρησιμοποιούν πχ. και το loop section του line6 DL4,αντί για ένα εξειδικευμένο πετάλι για αυτή την δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως δουλευω το rc-2 και ειναι μια χαρα και για πολλα οργανα μιας και απο αυτο περναω τα παντα απο μια κονσολιτσα που ειναι συνδεδεμενο οτι οργανο θελω. βεβαια παιζω κυριως πληκτρα και samples, κιθαρα δεν εχω καν.

χμμμ... καλη και αυτη η λυση... σωστος ο φιλος...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το rc-50 διαφερει στο οτι εχει τρια διαφορετικα tracks για λουπες με οτι μηκος θες στην καθε μια , δηλαδη για παραδειγμα μπορεις να φτιαξεις μια λουπα μηκους 1 μετρου για κρουστα, μια αλλη 2 μετρων για το μπασο, και μια 8 για την κιθαρα σου. Ετσι εχεις 3 λουπες κλειδωμενες στο ιδιο τεμπο, κι οτι overdub ενος μετρου θες το κολας στην πρωτη λουπα, οτι overdub 8 μετρων στην 3η κλπ.

Ο περιορισμος του rc-2 ειναι πως επειδη εχεις ενα τρακ, οτι μηκος εχει η αρχικη σου λουπα, ειναι και το μεγιστο. Ετσι αν εχεις μια λουπα 1 μετρου και μια 8 μετρων, εισαι αναγκασμενος να παιξεις 8 φορες αυτη του ενος, και καμια φορα αυτο το πραμα δε πολυβολευει.

Επισης αυτο που βρισκω πολυ ωραιο στο rc-50 ειναι το οτι δεχεται και στελνει σηματα midi, αρα μπορεις να κλειδωσεις στην υπαρχουσα λουπα σου και καποιο εξωτερικο sequencer, ειτε ειναι απο λαπτοπ ειτε απο σαμπλερ κλπ.

Παντως ενας φιλος που το λιωνει στα live του το rc-50, με κονσολιτσα το χρησιμοποιει ετσι κι αλλιως, δηλαδη δεν εχει σχεση το ποσα tracks εχει με το ποσες εισοδους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου