Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση δύο keyboard με midi


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ..!! ΕΧΩ ΤΟ KORG M3 ΚΑΙ ΕΝΑ MIDI CONTROLER M-AUDIO 88ES ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΤΟ M-AUDIO ΜΕ ΤΟΥΣ ΗΧΟΥΣ ΤΟΥ M3.. ΣΥΝΔΕΩ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ MIDI OUT ΤΟΥ M-AUDIO ΣΤΟ MIDI IN ΤΟΥ M3.. ΕΤΣΙ Ο,ΤΙ ΗΧΟ ΕΠΙΛΕΓΩ ΣΤΟ M3 ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ M-AUDIO.. ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ "ΚΛΕΙΔΩΣΩ" ΕΝΑΝ ΗΧΟ ΤΟΥ Μ3 ΣΤΟ M-AUDIO ΕΝΩ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΗΧΟ ΣΤΟ M3 ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ M-AUDIO.. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως τονα στο φορουμ...και προσπαθησε να γραφεις με μικρα.

 

ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ "ΚΛΕΙΔΩΣΩ" ΕΝΑΝ ΗΧΟ ΤΟΥ Μ3 ΣΤΟ M-AUDIO ΕΝΩ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΗΧΟ ΣΤΟ M3 ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ M-AUDIO.. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ..

 

Απο οτι βλεπω εχεις μπερδευτει λιγο,δεν περνας ήχους  απο το korg στο keystation ,απλα μεσω του midi keyboard σου (keystation) αναπαράγεις τους ήχους του m3.Αυτη ειναι και η βασικη αρχη ενος midi controller να χειρίζεσαι μια συσκευή που υποστηρίζει το πρωτόκολλο midi.Προφανώς θες έναν ήχο να υπάρχει σταθερά στο keystation (πχ πιανο) και κάτι άλλο στο m3 (πχ strings,synths) και να τους αλλάζεις συχνότερα...Αυτό θα το καταφέρεις απο μια ρύθμιση του λογισμικού του m3 που κατα πάσα πιθανότητα θα υπάρχει,κοίταξε κανα manual ή ψάξε το περισσότερο στο m3 ή ας πει κάποιος που ξέρει απο δαύτα....  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ιδέα..

Θα πρέπει να ρυθμίσεις το Midi Controller να στέλνει data σε ένα Midi Channel (πχ το 2) στο οποίο Midi Channel θα έχεις βάλει στο M3 τον ήχο (πχ πιάνο) που θες να παίζεις από το M-Audio. Τους υπόλοιπους ήχους που θες να χειρίζεσαι από το ίδιο το Μ3 θα τους έχεις σε διαφορετικό Midi Channel (πχ 1). Αυτό γίνεται εύκολα λογικά κάνοντας την ρύθμιση μέσα σε ένα Combination (όπου μπορείς να έχεις 16 midi channels ταυτόχρονα).

Επίσης θα πρέπει το Midi Channel 2 του Μ3 να ρυθμιστεί να παίζει μόνο από External Midi Source, ή αλλιώς να μην το έχεις να παίζει στο ίδιο εύρος πλήκτρων του Μ3 που θα παίζεις τους άλλους ήχους σου.

 

Forgive me Lord for I have synthed..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ..!! ΕΧΩ ΤΟ KORG M3 ΚΑΙ ΕΝΑ MIDI CONTROLER M-AUDIO 88ES ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΤΟ M-AUDIO ΜΕ ΤΟΥΣ ΗΧΟΥΣ ΤΟΥ M3.. ΣΥΝΔΕΩ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ MIDI OUT ΤΟΥ M-AUDIO ΣΤΟ MIDI IN ΤΟΥ M3.. ΕΤΣΙ Ο,ΤΙ ΗΧΟ ΕΠΙΛΕΓΩ ΣΤΟ M3 ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ M-AUDIO.. ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ "ΚΛΕΙΔΩΣΩ" ΕΝΑΝ ΗΧΟ ΤΟΥ Μ3 ΣΤΟ M-AUDIO ΕΝΩ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΗΧΟ ΣΤΟ M3 ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ M-AUDIO.. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ..

Προσπάθησε να κατανοήσεις τι είναι το Midi.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το γρήγορο ενδιαφέρον σας!! Έχω καταλάβει τι είναι το MIDI αλλά ίσως να μην το διατύπωσα σωστά.. Όσων αφορά το combi κατάλαβα πώς μπορεί να γίνει.. Αλλά και πάλι στην ουσία δεν μπορώ να αλλάξω έναν ολοκληρωμένο ήχο.. Αναρωτιέμαι δηλαδή αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο στα program.. Σας ευχαριστώ και πάλι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ευχαριστώ για το γρήγορο ενδιαφέρον σας!! Έχω καταλάβει τι είναι το MIDI αλλά ίσως να μην το διατύπωσα σωστά.. Όσων αφορά το combi κατάλαβα πώς μπορεί να γίνει.. Αλλά και πάλι στην ουσία δεν μπορώ να αλλάξω έναν ολοκληρωμένο ήχο.. Αναρωτιέμαι δηλαδή αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο στα program.. Σας ευχαριστώ και πάλι..

Εάν δεν το διατυπώσεις σωστά πως θα καταλάβει ο αναγνώστης ότι έχεις καταλάβει τα περί Midi ;

Έτσι όπως το έγραψες αυτή την εντύπωση δίνεις.

Εδώ δεν μιλάμε μεταξύ μας αλλά γραπτώς και μας διαβάζουν ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά και πάλι στην ουσία δεν μπορώ να αλλάξω έναν ολοκληρωμένο ήχο.. Αναρωτιέμαι δηλαδή αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο στα program..

 

Τι εννοείς εναν ολοκληρωμένο ήχο;

Αν θες να αλλαζεις τον ήχο που παίζεις απο το Μ3 φτιάχνεις πολλά Combis. Αλλιώς βάζεις όλους τους ήχους στο ίδιο Combi και τους εναλλάσεις, είτε mute-άρεις είτε split-άρεις.

Ένα Program παίζει σε ένα Midi Channel. Στο program mode του Μ3 βρίσκεσαι σε ένα τέτοιο κανάλι. Για να παίξεις πολλά Programs ταυτόχρονα πρέπει να παίζεις σε πολλά Midi channels.

Forgive me Lord for I have synthed..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Α μάλιστα κατάλαβα.. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας και συγγνώμη για την απειρία μου στο forum..

No problem. Όλοι από κάπου ξεκινήσαμε  :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου