Προς το περιεχόμενο

Σύνθεση συνθο-ρακιέρας. Προτάσεις?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, εχω βάλει ως στόχο, τις επομενες αποταμιευσεις μου, να τις κάνω μια καλή ρακιέρα με συνθς και περιφερειακά.

 

Για controller εχω το Kurzweil K2661 και είμαι οκ. Εχει ότι μπορώ να ζητήσω.

 

Τώρα για τη ρακιέρα, σκοπεύω να βάλω το V-Synth Xt μου (ποσα U -rack units- ειναι ρε παιδια, 3 ή 4?)

 

Επίσης σκοπευω να βάλω και ενα Moog Slim Phatty (ξέρει κανεις ποσα U είναι κι αυτο?)

 

Αλλο ένα 1U θα πιάσει ο μίκτης όλων αυτών.

 

Δεδομένου ότι δε θέλω να ξεφύγω από τα 12U, γιατί θέλω και καποια φορητότητα, θα ήθελα να προτείνετε:

 

1) Μονάδα πολυεφφέ, μεγέθους 1U με καλή MIDI επικοινωνία (πχ. G Major των κιθαρωδών)

Τα εφφέ που με ενδιαφέρουν κυρίως είναι Delay, Chorus και ίσως OD. Όχι ότι τα άλλα θα μου είναι αχρηστα, αλλά αν πηγαίνοντας σε πιο στοχευμενες λύσεις, γλιτώνουμε χρήμα, θα το προτιμούσα?

 

2) Drum module. Δεν ξερω καν αν υπαρχει. Ιδανικά πάλι σε μορφή rack, όσο πιο μικρό γίνεται και όσο πιο αναλογικό γίνεται. Δε χρειάζεται να έχει sequencer.

 

3) Αναλογικού τύπου (ας ειναι και ψηφιακό όμως) sequencer με τουλάχιστον 4 κανάλια, και όσο πιο hand on προγραμματισμό γίνεται. Αυτό θα είναι εκτός ρακιέρας.

 

Αν μπορούσαν τα 2 και 3 να μην ξεπερνουν το 500ρικο θα ήμουν ευτυχισμένος :D Και γενικά ο οικονομικός παράγοντας είναι πολύ σημαντικός :)

 

Ευχαριστώ :)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τώρα για τη ρακιέρα, σκοπεύω να βάλω το V-Synth Xt μου (ποσα U -rack units- ειναι ρε παιδια, 3 ή 4?)

Εδώ γράφεις 4 καθαρό, (χωρίς ή με καμπανάκια).

 

Για τα υπόλοιπα αύριο. Τώρα είναι αργά, θέλει σκέψη. Μέχρι αύριο σκέψου μήπως παίζει και κανένα iPad για live controller !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ γράφεις 4 καθαρό, (χωρίς ή με καμπανάκια).

 

Για τα υπόλοιπα αύριο. Τώρα είναι αργά, θέλει σκέψη. Μέχρι αύριο σκέψου μήπως παίζει και κανένα iPad για live controller !!!

 

Ευχαριστώ για την απαντηση. Και το Slim Phatty τόσο πρεπει να ειναι (αυτό το ρωτάω και στη Moog, όταν ερθει η ωρα).

 

iPad δεν υπαρχει. Και θα ανεβαζε το μπατζετ πολύ κάτι τέτοιο. Θέλω να το ελέγχω κυρίως από το Kurzweil και το sequencer.

 

Με ήχους 70'ς κυρίως ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

iPad δεν υπαρχει. Και θα ανεβαζε το μπατζετ πολύ κάτι τέτοιο. Θέλω να το ελέγχω κυρίως από το Kurzweil και το sequencer.

Να μου έλεγες να το ελέγξεις από Fantom-X/G να σου πω εντάξει αλλά για να μου λες από το Kurzweil, μάλλον δεν θα έχεις τις απαιτήσεις ή δεν έχεις δει άλλα συστήματα.

Μήπως κάποια στιγμή πρέπει να δεις κάποια πράγματα (custom) από κοντά; Όχι απαραίτητα hardware αν και έχω και από αυτά αλλά είναι ακριβά.

Αυτές τις μέρες ετοιμάζω κάποιο custom software για iPad, οπότε ίσως μπορείς να το δεις και να αλλάξεις γνώμη για το τι εστί Custom Midi Control Unit και γενικότερα τι εστί Midi.

 

Με ήχους 70'ς κυρίως ;D

Ότι ήχους θέλεις  ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι απαιτήσεις μου είναι όντως απλές. Real time tweaking στο sequencer και στα συνθς και αμεσος έλεγχος τους για παιξιμο με το κλαβιέ.

 

Το kurz με εχει βολέψει πολύ στα μεχρι τώρα σεταπ μου (μεχρι 4 συνθς). Τα faders του ειναι πολύ χρήσιμα και ευκολα στην αναθεση.

 

Φυσικά με είχε βολέψει παρα πολύ και το Fantom, με την οθονάρα και κάποιες λειτουργίες που είχαμε συζητήσει για τα pads του (δε θυμαμαι τι).

 

Το εν λόγω σεταπ, έχει ως πρώτο ρόλο την προσωπική ψυχαγωγία και δημιουργια. Αποφευγω (οταν μπορω) να βγαζω σε συναυλίες, πολυπλοκα σεταπς.

Και επειδή είμαι τύπος που βαριέται τους προγραμματισμούς και τα μενου, θελω ενα συστηματάκι, να παίζω (με την χαλαρή εννοια) στον ελευθερο χρόνο.

 

Δεν απορρίπτω τίποτα φυσικά. Αν δω μια ευχρηστη εφαρμογή, που δίνει εμφαση στη δημιουργία και όχι στον βαθυ προγραμματισμό, θα το σκεφτώ. Αλλωστε κάτι τέτοιο θα μου γλίτωνε ίσως και το sequencer και το drum machine από έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Οι απαιτήσεις μου είναι όντως απλές. Real time tweaking στο sequencer και στα συνθς και αμεσος έλεγχος τους για παιξιμο με το κλαβιέ.

ο.κ.

 

Το kurz με εχει βολέψει πολύ στα μεχρι τώρα σεταπ μου (μεχρι 4 συνθς). Τα faders του ειναι πολύ χρήσιμα και ευκολα στην αναθεση.
Όντως πάρα πολύ καλό αλλά μέχρι ένα σημείο. Για σύνδεσε ανάποδα, το Fantom-G (ανάλογα την έκταση του κλαβιέ G6,G7,G8) master control και όλα τα υπόλοιπα slave να δεις την διαφορά στην ευελιξία με τον αντίστοιχο προγραμματισμό φυσικά. Χωρίς να υπερβάλω, το Fantom-G είναι συνώνυμο της ευελιξίας στο Midi, δεν θα το άλλαζα με τίποτα.

 

Φυσικά με είχε βολέψει παρα πολύ και το Fantom, με την οθονάρα και κάποιες λειτουργίες που είχαμε συζητήσει για τα pads του (δε θυμαμαι τι).
Θυμάμαι κάτι είχαμε συζητήσει για τα pads, ένα από τα δυνατά του σημεία και αγαπημένα μου.

 

Το εν λόγω σεταπ, έχει ως πρώτο ρόλο την προσωπική ψυχαγωγία και δημιουργια. Αποφευγω (οταν μπορω) να βγαζω σε συναυλίες, πολυπλοκα σεταπς.
Πράγματι, για live του τύπου "αρπαχτής" μιά στις τόσες, ούτε εγώ θα έβγαζα ακριβά μηχανήματα.

 

Και επειδή είμαι τύπος που βαριέται τους προγραμματισμούς και τα μενου, θελω ενα συστηματάκι, να παίζω (με την χαλαρή εννοια) στον ελευθερο χρόνο.

Όταν επιλέγεις στον στόλο σου τέτοια μηχανήματα με προχωρημένες δυνατότητες, είσαι υποχρεωμένος να κατέχεις από προγραμματισμό και να μην βαριέσαι. Τα έχεις πληρώσει (τις δυνατότητες).

 

Δεν απορρίπτω τίποτα φυσικά. Αν δω μια ευχρηστη εφαρμογή, που δίνει εμφαση στη δημιουργία και όχι στον βαθυ προγραμματισμό, θα το σκεφτώ. Αλλωστε κάτι τέτοιο θα μου γλίτωνε ίσως και το sequencer και το drum machine από έξοδα.
Για την ώρα δεν έχω κάποιο demo, οπότε μόνο από κοντά και για iPad φυσικά όπου με την touch οθόνη μιλάμε για ένα προ-προγραμματισμένο σύστημα 'Touch and Go'.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σκεφτώ σοβαρά τη λύση του iPad. Αλλωστε ενα παλιοτερο μοντελο, μαζί με τα ανάλογα apps, φαντάζομαι δε θα κοστίζει πολυ περισσότερo από ενα καλό πολυκάναλο hardware seq και ενα drum module (D station πχ). Θα μεωθεί και το μεγεθος του ρακ.

 

Χμμ...ευχαριστώ για την καινούρια κατευθυνση... :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αυτό που σου είπα με το iPad έχει να κάνει πιό πολύ με Midi Control και λίγο audio (wav/mp3) ανάλογα το τι θέλει και πως ο καθένας.

Από hardware θα χρειαστείς iO Dock ή iRig Midi, συν το iPad με το ανάλογο custom software το οποίο δεν το έχω σε demo όπως σου είπα πιό πάνω.

Ο βασικότερος λόγος που επέλεξα το iPad εκτός της ποιότητας - σταθερότητας κλπ, είναι λόγω της touch οθόνης όπου δεν μπλέκεις με ποντίκια. Στο live τα δύο χέρια είναι απασχολημένα στα keyboards όπου απλά με ένα πάτημα, οι απαιτητικοί θέλουμε πάρα πολλές φορές complex midi λειτουργίες, ακόμα και πράγματα που δεν είναι αποθηκευμένα στα synth.

 

Σημασία έχει ότι το πιό πάνω σύστημα σαν ιδέα είναι ευέλικτο και μπορεί να χρησιμοποιηθεί με αρκετά "σοβαρά" Midi μηχανήματα. Το κακό είναι ότι στην βασική έκδοση, δεν σου παρέχω τον compiler για να κατασκευάσεις μόνος σου τόσο τα αρχεία όσο και το interface. Το τι θέλει ο καθένας από λειτουργίες το ζητάει και ο προγραμματισμός γίνεται καθαρά από εδώ. Επίσης, εάν πρόκειται για αρχεία aif, wav, mp3, mid, πρέπει να έρθουν στα χέρια μου και μετά από τεχνικό έλεγχο σου παρέχω όλο το πακέτο έτοιμο Plug n Play. Όπως καταλαβαίνεις είναι εντελώς custom.

 

Επίσης ένα άλλο καλό ή κακό που έχει είναι ότι σε περίπτωση που είσαι σε χώρο με WiFi, μπορείς να συνδεθείς με private server και δουλεύεις από εκεί ακόμα και με δανεικό iPad. Το τελευταίο (WiFi) είναι κάτι που βρίσκεται σε φάση ελέγχου αφού όπως καταλαβαίνεις παίζουν σημαντικό ρόλο οι ταχύτητες σύνδεσης του internet ανάλογα με τα αρχεία που θα επιλέξει ο κάθε χρήστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, εγώ εννοουσα να τρέχω παράλληλα κι αλλα apps, όπως το iElectribe πχ http://www.korg.com/ielectribe

 

Και το iDock το γνωρίζω και βρίσκω καλή την τιμή του.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Μονάδα πολυεφφέ, μεγέθους 1U με καλή MIDI επικοινωνία (πχ. G Major των κιθαρωδών) Τα εφφέ που με ενδιαφέρουν κυρίως είναι Delay, Chorus και ίσως OD. Όχι ότι τα άλλα θα μου είναι αχρηστα, αλλά αν πηγαίνοντας σε πιο στοχευμενες λύσεις, γλιτώνουμε χρήμα, θα το προτιμούσα?

 

TC Electronic D2

 

2) Drum module. Δεν ξερω καν αν υπαρχει. Ιδανικά πάλι σε μορφή rack, όσο πιο μικρό γίνεται και όσο πιο αναλογικό γίνεται. Δε χρειάζεται να έχει sequencer.

 

Κάτι σε Simmons αν βρεις (μεταχειρισμένο).

 

3) Αναλογικού τύπου (ας ειναι και ψηφιακό όμως) sequencer με τουλάχιστον 4 κανάλια, και όσο πιο hand on προγραμματισμό γίνεται. Αυτό θα είναι εκτός ρακιέρας.

 

Manikin Schrittmacher.

 

και μετά είδα αυτό:

 

Αν μπορούσαν τα 2 και 3 να μην ξεπερνουν το 500ρικο θα ήμουν ευτυχισμένος :D

 

:-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου