Προς το περιεχόμενο

Πετάλι reverb...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.Κοιτάω για κάποιο καλό reverb πετάλι.

Μέχρι τώρα έχω καταλήξει στα εξής:

- t-rex room mate

http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/T-REX-Room-Mate-Hall-mit-12AX7-R-hre/art-GIT0011935-000V043461

- t-rex room mate junior

http://www.thomann.de/gr/t_rex_room_mate_junior.htm

- strymon blue sky

http://www.thomann.de/gr/strymon_bluesky.htm

Η αλήθεια είναι οτι το strymon μου ακούγετε πιο 'μεγάλο' αλλά δεν έχει την επιλογή με το chorus που έχουν τα t-rex και μου ακούγεται αρκετά καλή.

Δεν έχω δοκιμάσει κάποιο απο τα συγκεκριμένα 3 απο κοντά.

Προτείνετε και άλλες ιδέες αν έχετε κάτι υπόψιν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν έχεις το 300-άρι διαθέσιμο για reverb, θα πρότεινα να πας καρφί για το Bluesky. Δεν είμαι σίγουρος για την επιλογή για chorus των άλλων που αναφέρεις, αλλά το modulated και το shimmer που έχει το Bluesky (το οποία μπορείς να τα προσθέσεις σε οποιδήποτε από τα βασικά modes) νομίζω θα σε ικανοποιήσουν.

 

Αν έψαχνες για μια πιο budget-friendly επιλογή, το Hardwire RV-7 (κατά τη γνώμη μου) είναι η καλύτερη λύση. Μη σου πω και το καλύτερο reverb,  μέχρι τα 300 ευρώ, όπου υπάρχει το Bluesky.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TC Electronic Hall of Fame:

 

-έχει όλους τους κλασικούς ήχους delay (spring, hall, room κτλ...)

 

-σίγουρα πιο φτηνό απο το Strymon και τα T-Rex, μεταχειρισμένο θα το βρείς κανά κατοστάρικο... καινούργιο το έχει ο Νάκας κάτω από 150€ αν θυμάμαι καλά. Με τα λεφτά που θα σου μείνουν αγοράζεις άλλο ένα πετάλι.

 

-δυνατότητα μέσω free προγράμματος στο site της εταιρίας πλήρους παραμετροποίησης του Reverb (σαν να λέμε πως φτιάχνεις reverb της αρεσκείας σου)

 

-το έχω δοκιμάσει σε συνθήκες studio και live: θεωρώ πως είναι πολύ καλό πετάλι --> εξαιρετικός ήχος, εύκολο στην χρήση, στιβαρή κατασκευή, παραμετροποιήσιμο (για τους μερακλήδες)

 

Το μόνο αρνητικό που μπορώ να του βρώ είναι πως δεν ενδείκνυται για λειτουργία με μπαταρία (αδειάζει πολύ γρήγορα).

The more I play the bass, the more I learn

https://www.facebook.com/kennyfreqcentral

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενα tc hall of fame και τις επιλογες που δινει ο editor του (μερικες παραμετρους που προσφερει δεν τις βρισκουμε ουτε σε πανακριβα rack reverb units) νομιζω οτι θα κανεις τη δουλεια σου πολυ φτηνοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκτορα τα ξέρω τα digitech...γενικά είναι καλά πετάλια (το dl-8 πχ δε ξεκολάει απο τη πεταλιέρα μου :D) απλά τα άλλα μου κέντρισαν πιο πολύ το ενδιαφέρον.

Τα χρήματα σίγουρα δε μου περισσεύουν αλλά προτιμώ να τα δώσω τώρα για αυτό που θέλω παρά να μπω στη διαδικασία πάρε-δώσε επειδή μπριζώθηκα αύριο με κάτι καλύτερο.

sgt_pappar thanks.Tο είχα κοιτάξει και το TC.Θα πάω να το ακούσω και απο κοντά.Μπαταρία δε δουλεύω καθόλου, είναι όλα πάνω στο voodoo lab.

Επίσης δε χωράει άλλο πετάλι στη πεταλιέρα, οπότε μάλλον θα γίνουν σουβλάκια το περίσσευμα ;D  ;D  ;D

LK δε το ξέρω το πετάλι καθόλου.

georgekz750 thanks  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

LK δε το ξέρω το πετάλι καθόλου.

 

Εμένα μου αρέσουν τα DOD , και το delay της.

Από την άλλη γούστα είναι αυτά.

Φθηνά είναι πάντως,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι τύπου reverb ψάχνεις; hall/spring/mod/room? εάν ψάχνεις κατι που τα κάνει ολα καλα, το hall of fame ειναι μαλλον η καλύτερη λύση. Εάν θες κατι πιο εξειδικευμένο, υπάρχουν και καλύτερες (αλλα ακριβότερες).

 

Προσωπικά εχω καταλήξει στο neunaber stereo wet, έχοντας στο παρελθόν και το hall of fame.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου