Προς το περιεχόμενο

Επιλογη digital piano (βοηθεια σε εναν κιθαριστα)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια!

 

Οπως αναφερω και στον τιτλο ειμαι κιθαριστας, σπουδαζω κιθαρα και σκοπευω να αγωρασω ενα digital pianο. Το χριεαζομαι κυριος για αρμονια-θεωρια και μετεπειτα για να ασχοληθω μαζι του σαν οργανο που με ενδιαφερει. Τι θα πρεπει να προσεξω; Εχω κανει μια ερευνα για το τι πρεπει να εχει ενα digital piano πανω κατω αλλα δεν ξερω πολλα γι'αυτο και χρειαζομαι την βοηθεια σας!

Τα digital piano που εχω επιλεξει βαζωντας χρηματικο οριο τα 500 ευρω ειναι τα παρακατω:

 

1)Yamaha P-35 B

http://www.thomann.de/gr/yamaha_p35_b.htm

 

2)Casio CDP-220 R

http://www.thomann.de/gr/casio_cdp_220r.htm

 

3)Casio PX-150 BK Privia

http://www.thomann.de/gr/casio_px_150_bk_privia.htm

 

Ποια ειναι η γνωμη σας;

Προτασεις & συμβουλες ευπροσδεκτες.

 

Ευχαριστω!

Go with your heart, follow the flame!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γειά σου Ευθύμη.

 

Οι επιλογές σου για εμένα ειναι καλές.

Η επιλογή ειναι και υποκειμενική.

 

(Βεβαια για εμενα η επιλογη αυτη θα επρεπε να ειναι για καποιον που θελει να κανει μαθηματα κλασσικου πιανου, δηλαδη να μαθει πιανο με την κλασσικη εννοια. Συνηθως οι κιθαριστες ενδιαφερονται οχι για κλασσικο πιανο αλλα για καποιο αρμονιο που θα μαθουν να παιζουν για να φτιαχνουν ενορχηστρωσεις, η να παιζουν πιο μοντερνο ρεπερτοριο, οποτε θα επρεπε να επιλεξουν προς τα εκει. Αν δεν σε ενδιαφέρει αυτο, ξερεις ακριβως τι θελεις, δηλαδη ενα ψηφιακο πιανο, τοτε αγνοησε την παρένθεση-παράγραφο αυτη)

 

 

Δεν ξερω αν μπορείς να παιξεις εστω και λίγο, δηλαδη αν εχεις μια ελάχιστη γνώση ετσι ωστε να κανεις τον κοπο να πας σε μια εκθεση και να τα δοκιμάσεις λιγο στην αποκριση, στην αισθηση και στον ήχο αυτα που επελεξες και γιατι οχι να πας και σε εκθεσεις που εχουν π.χ. και αντιστοιχο της roland κλπ.

 

Απο τα 3 εγω θα επέλεγα οποιο εχει τον καλυτερο ηχο πιανο που ακουγεται στα αυτιά μου και την μεγαλυτερη πολυφωνία για αρχη.

Bλεπω οτι το casio ειναι λιγο πιο πλουσιο, εχει μικρες δυνατοτητες ενορχηστρωσης αλλα δεν ξερω αμα σε ενδιαφερει αυτο. Και εχει μεγαλυτερη πολυφωνια.

 

Στο store του naka βλεπω οτι το yamaha  ειναι και μερικα ευρω φθηνοτερο, λογικα θα το εχουν να το δοκιμασεις και λιγο και θα εχεις και την service υποστηριξη του naka. Η υποστηριξη service ειναι και αυτη ενας παραγοντας, δεν ξερω την casio σε αυτο το θεμα (χωρις να τους κατηγορω τους ανθρώπους βεβαια), μπορεις να ερευνησεις και αυτο.

 

Ισως να σε βοηθησει να δεις και αλλα αναλογα θεματα στο noiz για να παρεις μια ιδεα πληροφοριων που μπορει να σε βοηθησουν π.χ. στο τι να προσέξεις στην  στην επιλογή.

 

Οπως π.χ.

http://www.noiz.gr/index.php?topic=200502.0

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δαγκωτο το Privia Px150! Ούτε συζήτηση για εμένα!

 

(έχω το Px110 Και δεν έχω ξανασκεφτεί να αγοράσω κάτι άλλο εδώ και σχεδόν 10 χρόνια τώρα).

 

Είναι καταπληκτικό όργανο...

 

(Κάποια στιγμή ΠΡΕΠΕΙ να επικοινωνήσω με τη μαμά εταιρία να αρχίσω να παίρνω ποσοστά από τις πωλήσεις...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δαγκωτο το Privia Px150! Ούτε συζήτηση για εμένα!

 

(έχω το Px110 Και δεν έχω ξανασκεφτεί να αγοράσω κάτι άλλο εδώ και σχεδόν 10 χρόνια τώρα).

 

Είναι καταπληκτικό όργανο...

 

(Κάποια στιγμή ΠΡΕΠΕΙ να επικοινωνήσω με τη μαμά εταιρία να αρχίσω να παίρνω ποσοστά από τις πωλήσεις...)

 

 

Dear mr Nikolas!

 

 

I am glad to inform you, that after a small research, we discover that you are indirectly promoting our products, especially our digital pianos, making excellent remarks about their quality, durability,  suggesting them as the optimal choice for piano players.

 

Intending to make this promotion official, and considering the fact that you are a excellent and respected composer,  we want you to be on our  payroll.

 

We already send you in  advance to your bank account the amount of 250.000€,

 

We hope for you to accept our proposal.

 

Regards,

 

cos_dr

Director of Sales.

Casio M.S.D.

 

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Dear mr Nikolas!

 

 

I am glad to inform you, that after a small research, we discover that you are indirectly promoting our products, especially our digital pianos, making excellent remarks about their quality, durability,  suggesting them as the optimal choice for piano players.

 

Intending to make this promotion official, and considering the fact that you are a excellent and respected composer,  we want you to be on our  payroll.

 

We already send you in  advance to your bank account the amount of 250.000€,

 

We hope for you to accept our proposal.

 

Regards,

 

cos_dr

Director of Sales.

Casio M.S.D.

Local Department of Nigeria  

Σου τό φτιαξά...

 

Όλα καλά, ναι.

 

Δώσε μου στοιχεία για το που θα στείλω το λογαριασμό μου, κλπ...

 

Ευχαριστώ και χαίρομαι που υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που εκτιμούν ακόμη τη καλή δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου τό φτιαξά...

 

Όλα καλά, ναι.

 

Δώσε μου στοιχεία για το που θα στείλω το λογαριασμό μου, κλπ...

 

Ευχαριστώ και χαίρομαι που υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που εκτιμούν ακόμη τη καλή δουλειά.

 

Off topιc αλλα εντελως τυχαια σε ερευνούσα σημερα στο διαδικτυο και ακουγα δειγματα του Fowl Fleet's και εργα στο youtube.

 

Στην αλλη ζωη θα γινω μαθητής σου :-)

Γι αυτη ειναι πολυ αργά για εμενα.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Off topιc αλλα εντελως τυχαια σε ερευνούσα σημερα στο διαδικτυο και ακουγα δειγματα του Fowl Fleet's και εργα στο youtube.

 

Στην αλλη ζωη θα γινω μαθητής σου :-)

Γι αυτη ειναι πολυ αργά για εμενα.

Με κολακεύεις (σοβαρά το λέω)...

 

Κάποιος googlaρει πράγματα για μένα! Εντυπωσιακό! (σοβαρά το ξαναλέω)!

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κολακεύεις (σοβαρά το λέω)...

 

Κάποιος googlaρει πράγματα για μένα! Εντυπωσιακό! (σοβαρά το ξαναλέω)!

 

:)

 

σιγα, θα το κανουν πολλοι σιγουρα.

Μην το παρεξηγησεις αλλα ειναι σαν τις γυναικες η φαση.

Θα παθαιναμε πλακα αν ξεραμε ποσες μας γουσταραν και ψαχναν για εμας και δεν το αντιληφθηκαμε  ποτε.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

 

Δεν ξερω καθολου πιανο..

 

Δεν ξερω αν μπορείς να παιξεις εστω και λίγο, δηλαδη αν εχεις μια ελάχιστη γνώση ετσι ωστε να κανεις τον κοπο να πας σε μια εκθεση και να τα δοκιμάσεις λιγο στην αποκριση, στην αισθηση και στον ήχο αυτα που επελεξες και γιατι οχι να πας και σε εκθεσεις που εχουν π.χ. και αντιστοιχο της roland κλπ.

 

 

Δεν νομιζω οτι θα με ενδιεφερε το αρμονιο προς το παρων και στο αμεσο μελλον

 

Συνηθως οι κιθαριστες ενδιαφερονται οχι για κλασσικο πιανο αλλα για καποιο αρμονιο που θα μαθουν να παιζουν για να φτιαχνουν ενορχηστρωσεις, η να παιζουν πιο μοντερνο ρεπερτοριο, οποτε θα επρεπε να επιλεξουν προς τα εκει. 

 

 

Η πρωτη μου επιλογη ειναι το Privia 150

 

 

Go with your heart, follow the flame!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ψάχνω και γω τον τελευταίο μήνα ... βασικά είμαι μεταξύ του Privia-PΧ150 και του Studiologic Numa compact.  Βασικά το Privia θέλω , αλλά το Numa μεταφέρεται πιο εύκολα και κοστίζει λίγο φτηνότερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου