Προς το περιεχόμενο

Μικρόφωνο καθαρά για φωνή .


ntonto1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αλήθεια είναι ότι έψαχνα στο site του thomann και άκουγα τα δείγματα φωνής που έχουν είχα ξεχωρίσει το at4040 , το tlm 102 καi το rode ntk που είχα διαβάσει καλά λόγια στο noiz (αν δεν κάνω λάθος απο τον npap) και είχα μπει επίτηδες για να το ακούσω μου άρεσε αρκετά .Έψαχνα για μικρόφωνο μέχρι 600 ευρώ όπως και τώρα άλλωστε αλλά μην ξεχνάμε ότι σε αυτά τα λεφτά και λίγο περισσότερα υπάρχουν και υπέροχα μεταχειρισμένα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι απλώς δεν ξέρεις τι να περιμένεις από ένα μεταχειρισμένο μικρόφωνο. Όταν πάω στούντιο σε λίγο ίσως βρω χρόνο να σου ανεβάσω δείγμα από at4040 και tlm-102 να το έχεις υπόψιν σου. Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω μόνο ότι δεν ξέρω πόση διαφορά γίνεται να έχουν το at4040 και το tlm από το ksm27 .Γιατί αν είναι ένα κλικ απλά πάνω δεν νομίζω να αξίζει να δώσω 500-600 ευρώ νομίζω. Αυτή είναι και η απορία μου εξαρχής  Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου . Καλό μεσημέρι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μπορείς να το λύσεις αν φέρεις το μικρόφωνο μια βόλτα από το στούντιο και τεστάρεις και τα 3. ;)

 

Σου στέλνω δείγμα να ακούσεις την διαφορά μεταξύ των 2 τουλάχιστον. Προενισχυτή έβαλα ένα ίδιο με τον δικό σου , mackie onyx , από την 400f που έχω, όμως έχει πιο smooth ήχο από την κάρτα σου παρόλο που έχουν θεωρητικά τον ίδιο προενισχυτή. Αλλά είναι ότι πιο κοντινό στο setup σου.

mics.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε υπερ ευχαριστώ . Θα τα κατεβάσω και θα τα ακούσω σε λίγο . Μακάρι να βοηθούσε έτσι ο ένας τον άλλον ΄και να έδειχνε τέτοιο ενδιαφέρον και μιλάω γενικά και όχι μόνο για το noiz θα είχαμε έναν καλύτερο κόσμο . Για να φέρω το mic από Ηράκλειο εκεί για τέστ λίγο δύσκολο :P  :P  :P !!!!! Αν ισχύει η πρόταση σε κανα δυο μήνες που θα ανέβω μια βόλτα όμως..... δεν θα έλεγα όχι....  ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν  με το πρώτο άκουσμα δεν άκουσα και μεγάλες διαφορές . Και τα δύο είναι αρκετά ωραία . Όταν τα πέρασα όμως σε δύο κανάλια στο cubase και τα έβαζα solo στο αυτί μου έφτασε το tlm πιο "ισορροπημένο" . Ζεστό και πιο ογκώδης  .Το at4040 τόνιζε νομίζω λίγο περισσότερο τα μεσαία από το tlm  . Νομίζω ότι όταν φτάνεις στο σημείο αυτό να διαλέξεις ανάμεσα σε αυτά τα δύο δεν κολλάς στα 180 ευρώ που έχουν διαφορά παίρνεις το tlm αυτή είναι δική μου άποψη και το γράφω απλά για κάποιους που θα ενδιαφερθούν στο μέλλον και διαβάσουν αυτό το θέμα . Εγώ συνεχίζω την αναζήτηση μου και όσο μπορώ να μεγαλώνω το budget μου θα το ψάχνω ακόμη περισσότερο ....... Όσες προ τάσης εννοούνται ευπρόσδεκτες ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

χαιρετώ την ομήγυρη... :)

 

βλέπω πάλι στο "προαιώνιο" θέμα της αναζήτησης της "πηγής" γυρνάει η κουβέντα...

καταλαβαίνω την "αγωνία" του φίλου μας αλλά θα προσπαθήσω άλλη μια φορά να αποστασιοποιηθώ, επαναλαμβάνοντας ότι εδώ δεν έχουμε τις "αξιωματικές παραδοχές αντικειμενικότητας" που μας επιτρέπουν τα φυσικά references, όπως στα μόνιτορ ηχεία ...

 

μιλάμε για την απόλυτη υποκειμενικότητα ενός "ήχου" που θα καλέσουμε να μας δώσει σε πρώτο χρόνο ένα mic σε συνδυασμό με έναν preamp... δηλαδή ουσιαστικά για την "πρώτη ύλη" ενός προσωπικού οράματος (που ήδη δύσκολα μπορούμε καν να πλησιάσουμε με σαφήνεια σε μια λεκτική περιγραφή... ουδέτερος, χρωματισμένος, ογκώδης, ζεστός, στρογγυλός κλπ και μάλιστα με την ιδιαίτερη σχέση-άποψη που έχει ο καθένας μας σχηματίσει για την κάθε μία από αυτές τις έννοιες)...

 

υπό αυτό το πρίσμα πως να προτείνεις κάτι υπεύθυνα... μπορείς? μάλλον όχι... μπορείς όμως πάντα να συζητάς 'δημιουργικά" (όπως σοφά κάνετε ήδη)...

 

"κακά" μηχανήματα σε μια κατηγορία τιμής, σπάνια πια θα βρεθούν... θα υπάρχουν όμως πάντα κάποια που θα ξεχωρίζουν για κάτι θετκά σε σχέση με τον ανταγωνισμό τους... πχ ο SPL του φίλου μας έχει αυτό το hi end "άρωμα" που θυμίζει πολύ ακριβότερες του υλοποιήσεις (και που οι περισσότερες διαθέτουν αυτό που θα λέγαμε "χαρακτήρα")...

 

τα mics τώρα που έχουν αναφερθεί όλα (με προεξέχων το telefunken) έχουν ανάλογα χαρακτηριστικά (παρεμπιπτόντως όλα θα ταίριαζαν με τον ραφινάτο και ζεστό αλλά ταυτόχρονα "καθαρό" λόγω του υβριδικού του σχεδιασμού, SPL)... ωραία λοιπόν και?

 

ο haryy πολύ εύστοχα ρώτησε για την χρήση που προορίζεται το σετ... σε ένα studio έχουμε "ιδανικά" αρκετούς mic και pre ώστε να υπάρχει ευελιξία και ποικιλία ηχοχρωμάτων ανά περίπτωση και επιθυμία... στου σπιτ' όμως?

 

εκεί χρειαζόμαστε (μάλλον μπορούμε να έχουμε) συνήθως ένα "καλό" (και δυστυχώς ακριβό) ζεύγος mic - pre ταγμένο αναγκαστικά σε all around ρόλο...

 

ποιο θα είναι αυτό? απλά αυτό που θα επιλέξει τελικά μόνος του ο ενδιαφερόμενος σύμφωνα με τα γούστα του... οι συμβουλές των πιο έμπειρων θα είναι χρήσιμες κατ αρχήν στο να του υποδείξουν τα μοντέλα που αξίζουν προσοχής από το πλήθος και κατά δεύτερον στο να τον προφυλάξουν από κάποιες παγίδες...

 

πχ να του υποδείξουν ότι ο τελικός ήχος είναι "συνισταμένη" πολλών συνιστωσών (ναι και δω θέμα ;D)... το αρχικό σήμα που θα συλληφθεί από το mic και θα προ ενισχυθεί από τον pre, θα περάσει από την "Σκύλα και την Χάρυβδη" διάφορων εφέ και επεξεργαστών (και μάλιστα παρέα με άλλα αλληλοεξαρτώμενο και διαφοροποιούμενο) πριν καταλήξει στο τελικό master...

 

χρειάζεται λίγο προσοχή λοιπόν και φίλτρο στο κριτήριο πράγμα που δυσκολεύει την τελική επιλογή... πχ από τα δείγματα με την φωνή του haryy (δική σου ήταν?) εγώ θα διάλεγα το 4040 γιατί επί το πλείστον θα "καθόταν" καλύτερα ως σημείο εκκίνησης σε ένα mix (φυσικά σε μια άλλη φωνή ειδικά γυναικεία μπορεί αν επέλεγα το TLM)...

 

επίσης εδώ: http://www.noiz.gr/index.php?topic=203273.10 είχα ανεβάσει ένα μικρό δείγμα από μια πολύ παλιά μου ηχογράφηση με NTK και κατά σύμπτωση σε SPL... μετά από καιρό μου έστειλε mail ένας φίλος που μόνο που δεν με έβριζε γιατί με τον ίδιο συνδυασμό σε παρόμοιο κομμάτι δεν έβγαζε τον ίδιο ήχο...  ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν... η φωνή, το στήσιμο του mic, ο χώρος, η επεξεργασία και τέλος η εμπειρία του χειριστή είναι σοβαροί παράγοντες που καθορίζουν το τελικό αποτέλεσμα...

 

συμπέρασμα... ξέρω πολύ θεωρητική η προσέγγισή μου και από τηγανίτα τίποτα, αλλά μη βιαστείς για την επιλογή σου... εξάντλησε πρώτα τις δυνατότητες αυτών που έχεις και παράλληλα μελέτα τεχνικές και άκου όπως και όπου ότι μπορείς... μην βιαστείς και καλή τύχη... 8)

 

ΥΓ το ΝΤΚ δεν ενδεικνύεται ως all around λύση...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και τον npap για τις συμβουλές του και την καθοδήγηση του που νομίζω ότι είναι από τις πιο σωστές που θα μπορούσα να πάρω . Εμένα πάντως συνεχίζει να μου αρέσει το tlm καλύτερα αλλά ο 'παλιός' (npap παλιός δεν εννοώ γέρος μην το πάρεις κατάκαρδα :P ) με την εμπειρία του λέει ότι η συγκεκριμένη ηχογράφηση του at4040 θα καθόταν καλύτερα η πιο εύκολα σε μια μίξη αν κατάλαβα καλά . Άρα αν δεν κάνω λάθος δεν είναι μόνο το τι μας αρέσει αλλά να έχουμε και την κρίση γιατί μας αρέσει . Όσο για την ηχογράφηση του npap με το ntk νομίζω ότι θα την χαρακτήριζα " φωτεινή "¨και ζεστή . Δεν ξέρω πως αλλιώς μπορώ να το χαρακτηρίσω αυτό που ακούω  ούτως η άλλως  . Αυτό που μάλλον θα κάνω ...και πρέπει μάλλον να το κάνω (εκτός από  διάβασμα και πειραματισμούς βέβαια ) είναι υπομονή για μεγαλύτερο budget και περιμένοντας ίσως κάποια ευκαιρία από τις αγγελίες του noiz για αυτά τα μηχανήματα που είπε και ο npap που κάποιες φορές ξεχωρίζουν με το άρωμα η χαρακτήρα τους ας το πούμε έτσι αλλιώς μάλλον θα πάω στο telefunken σε λίγους μήνες .

 

ΥΓ το ΝΤΚ δεν ενδεικνύεται ως all around λύση...

Αν κατέληγα εκεί θα το πλαισίωνα με το akg c451b και με το ksm27 που έχω και  νομίζω ότι για έγχορδα που γράφω κυρίως είναι μια χαρά . Σας ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και πάλι .... για να μην ανοίγω νέο θέμα ήθελα να κάνω μία ερώτηση ακόμη . Ο spl έχει vu meter σε rms το οποίο κοκκινίζει συνέχεια ενώ στην κάρτα ήχου το σήμα φτάνει περίπου στα -15 db ενώ είναι ρυθμισμένη στο unity gain  . Τι πρέπει  να κάνω σε αυτή την περίπτωση για να ενισχυθεί το σήμα μου ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου