Προς το περιεχόμενο

Πληροφορική 2017


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ,με όλο το θάρρος,θα ήθελα να ρωτήσω τον o.p. εάν έχει δοκιμάσει ο ίδιος το Bitwig σε linux,κυρίως σε audio ηχογραφήσεις.Εάν αξίζει τον κόπο και κατά πόσο είναι φιλικό πρός το χρήστη,επειδή ότι υλοποίηση έχω δει μέχρι στιγμής σε linux(ardour,rosegarden),δεν ήταν...Το αντίθετο μάλιστα.Ρωτάω πολύ σοβαρά επειδή με ενδιαφέρει...

Μόνο ΘΡΑΣ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Όσο για τη περιβόητη "gay αισθητική", ισχύει πολύ απλά το εξής : ότι στα Μακ, ειδικά τα τελευταία χρόνια, οι επιλογές design έχουν πάρει προβάδισμα ακόμη και έναντι των τεχνικών χαρακτηριστικών (το ίντερνετ βοά για το ότι το νέο Mac Pro δεν έχει υποδοχές για σχεδόν τίποτε, ώστε να είναι λεπτούλη και να αρέσει στις κοπελιές του γραφείου). Αυτό λοιπόν το είπα εγώ "gay αισθητική", θα μπορούσε να το έχω πει "κοριτσίστικη" ή οτιδήποτε άλλο ελλείψη

 

Αυτο ειναι μια πραγματικοτητα. Υπηρξε, τα τελευταια χρονια, μια στροφη στον σχεδιασμο των apple οπου το βαρος παραεπεσε στο design με κοστος τη λειτουργικότητα. Παραλείπονται καποια πραματα, τοσο σε επιπεδο hardware οσο και software, που περισσοτερο δυσκολευουν παρα διευκολυνουν τον χρήστη. Επισης, τo περασμα απο mouse σε pad ακομα με δυσκολευει. Ομως για τις δουλειές που κάνω στο pc μου, δε θα γυριζα στα windows ευκολα. Τα linux ετσι κι αλλιως ποτε δε τα ξεπερασα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ,με όλο το θάρρος,θα ήθελα να ρωτήσω τον o.p. εάν έχει δοκιμάσει ο ίδιος το Bitwig σε linux,κυρίως σε audio ηχογραφήσεις.Εάν αξίζει τον κόπο και κατά πόσο είναι φιλικό πρός το χρήστη,επειδή ότι υλοποίηση έχω δει μέχρι στιγμής σε linux(ardour,rosegarden),δεν ήταν...Το αντίθετο μάλιστα.Ρωτάω πολύ σοβαρά επειδή με ενδιαφέρει...

 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, επιβάλλεται να εγκαταστήσεις το demo που διαθέτουν και να το βάλεις να κάνει μερικές δουλίτσες, να δεις πως πάει...

 

Μην περιμένεις κρασαρίσματα και μισοψημένα πράγματα, όπως στα προγράμματα που ανέφερες, με τα οποία αισθανόμουν ότι έχανα το χρόνο μου... το Bitwig είναι εμπορικό (και μάλλον ακριβό) εμπορικό προϊόν, οπότε όλα έχουν προσεχθεί και λειτουργούν.

 

Γιατί λοιπόν σου λέω να βάλεις το demo αντί να σου πω "πήγαινε πάρε το, μη το σκέπτεσαι": Διότι όπως στα περισσότερα σύγχρονα daw, οι παλιές λογικές οργάνωσης του υλικού έχουν εγκαταληφθεί. Δεδομένου ότι το φτιάχνουν άνθρωποι που κάποτε άνηκαν στην ομάδα σχεδιασμού και υλοποίησης του Ableton Live, αν μισείς το Live τότε θα μισήσεις και το Bitwig, το οποίο είναι μία βελτιωμένη έκδοση του Live.

 

Ναι, πάντως, φυσικά έχει άμεση υποστήριξη audio tracks.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου