Προς το περιεχόμενο

Ποιο μικρόφωνο για φωνή υψίφωνου σε studio;;;


reverbfun

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι πράγματι να παίξω με το ύψος του μικροφώνου αλλά και με την απόσταση.

Δηλαδή να το έχω πιο ψηλά από το ύψος του στόματος, με ελαφρά κλίση και σε απόσταση περίπου λίγο παραπάνω από 20 εκ. από το στόμα του.

Και μετά ανάλογα το αποτέλεσμα να επέμβω με eq κλπ αλλά θα ήθελα να πετύχω καλό πρωτογενές αποτέλεσμα χωρίς πολύ επεξεργασία.

Πριν πω ότι "πάμε να ηχογραφήσουμε κανονικά", θα πειραματιστώ να δω πως βγαίνει και να ακούσει και εκείνος πως του φαίνεται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αν θες την ταπεινή μου άποψη μιας και η ενασχόληση μας ταιριάζει (δεν εννοω ότι ασχολούμαι με βυζαντινή μουσική) αλλά γενικά καταλαβαίνω πολύ καλά το τι θες να κανείς ,τώρα όσο άφορα την γνώμη μου γενικά το rode σαν brand για ηχογραφησει θα έλεγα όχι εγώ προσωπικά .σαν εταιρία βάση των προϊόντων της έχει προσφέρει στον τομέα κάμερα/βιντεοσκόπηση όσο καμία άλλη εταιρία ,αλλά και γενικά άλλα  της προϊόντα χρησιμοποιούνται σε θέατρα/ορχήστρες σαν πυκνωτικά μικρόφωνα και οχι σαν δυναμικά ,και ο λόγος είναι ότι σαν λειτουργεία έχουν σκοπό την πλήρη καταγραφή του ήχου και στην συνέχεια δίνετε η επιθυμητή ένταση από ηχολήπτη .το λέω για θέατρα/ορχήστρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν θες την ταπεινή μου άποψη μιας και η ενασχόληση μας ταιριάζει (δεν εννοω ότι ασχολούμαι με βυζαντινή μουσική) αλλά γενικά καταλαβαίνω πολύ καλά το τι θες να κανείς ,τώρα όσο άφορα την γνώμη μου γενικά το rode σαν brand για ηχογραφησει θα έλεγα όχι εγώ προσωπικά .σαν εταιρία βάση των προϊόντων της έχει προσφέρει στον τομέα κάμερα/βιντεοσκόπηση όσο καμία άλλη εταιρία ,αλλά και γενικά άλλα  της προϊόντα χρησιμοποιούνται σε θέατρα/ορχήστρες σαν πυκνωτικά μικρόφωνα και οχι σαν δυναμικά ,και ο λόγος είναι ότι σαν λειτουργεία έχουν σκοπό την πλήρη καταγραφή του ήχου και στην συνέχεια δίνετε η επιθυμητή ένταση από ηχολήπτη .το λέω για θέατρα/ορχήστρες.

:o :o :o

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου