Προς το περιεχόμενο

Zebra-2 για ...άσχετο κιθαρίστα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πριν απο κανα χρόνο είχα κατεβάσει ένα demo του zebra-2.

Το δοκίμασα λίγο και το παράτησα.

 

Τελευταία κάτι με φαγουρίζει και όντας ντιπ (μα ντιπ) άσχετος με συνθ ήθελα να ρωτήσω

πως στέκεται στην πιάτσα των vst synths το συγκεκριμένο?

 

είναι καλό, κακό, εύκολο, δύσκολο, ακριβό, φτηνό, έχει περιορισμούς, είναι βαρύ, ναι μεν αλλα, ίσως ένα άλλο.....

 

that kind of stuff.

 

(have mercy).... ???

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, απαντάω εδώ.

 

κατά τη γνώμη μου, η ζέβρα είναι πολύ καλό synth ΑΛΛΑ είναι υπερβολικά περίπλοκο για να ξεκινήσει κανείς. Αν το μάθεις καθάρισες, αλλά θα το μάθεις, ή θα απογοητευτείς;

 

Αν θέλεις να φτιάξεις τους δικούς σου ήχους, κάνεις πολύ καλά και κοιτάς κάτι τέτοιο. Αν απλά θέλεις να παίζεις με έτοιμους ήχους υπάρχουν πιο απλές λύσεις, όπως π.χ. το nexus. Όμως αυτή η επιλογή είναι μεν απλή και εύχρηστη αλλά σε περιορίζει για το μέλλον.

 

Για μένα, από όσα vst έχω δοκιμάσει, στη σημερινή εποχή  ;D προτείνω πλέον αυτό:

 

 

https://www.reveal-sound.com/

 

 

Μιλάμε για ένα synth το οποίο είναι φουλ κομπλέ σε δυνατότητες, με έναν ήχο καταπληκτικό, και για μένα είναι το πιο εύχρηστο, πρόσεξε όμως, το πιο εύχρηστο από τα ΦΟΥΛ ΚΟΜΠΛΕ συνθ.

 

Δοκίμασέ το να δεις αν σε βολεύει καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, απαντάω εδώ.

 

κατά τη γνώμη μου, η ζέβρα είναι πολύ καλό synth ΑΛΛΑ είναι υπερβολικά περίπλοκο για να ξεκινήσει κανείς. Αν το μάθεις καθάρισες, αλλά θα το μάθεις, ή θα απογοητευτείς;

 

Αν θέλεις να φτιάξεις τους δικούς σου ήχους, κάνεις πολύ καλά και κοιτάς κάτι τέτοιο. Αν απλά θέλεις να παίζεις με έτοιμους ήχους υπάρχουν πιο απλές λύσεις, όπως π.χ. το nexus. Όμως αυτή η επιλογή είναι μεν απλή και εύχρηστη αλλά σε περιορίζει για το μέλλον.

 

Για μένα, από όσα vst έχω δοκιμάσει, στη σημερινή εποχή  ;D προτείνω πλέον αυτό:

 

 

https://www.reveal-sound.com/

 

 

Μιλάμε για ένα synth το οποίο είναι φουλ κομπλέ σε δυνατότητες, με έναν ήχο καταπληκτικό, και για μένα είναι το πιο εύχρηστο, πρόσεξε όμως, το πιο εύχρηστο από τα ΦΟΥΛ ΚΟΜΠΛΕ συνθ.

 

Δοκίμασέ το να δεις αν σε βολεύει καλύτερα.

 

ευχαριστώ

υποθέτω θα έχει demo

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Τελευταία κάτι με φαγουρίζει και όντας ντιπ (μα ντιπ) άσχετος με συνθ ήθελα να ρωτήσω

πως στέκεται στην πιάτσα των vst synths το συγκεκριμένο?

 

Αν δεν γνωρίζεις αφαιρετική σύνθεση και θέλεις να ασχοληθείς με το sound design, ένα δωρεάν συνθ

που θα πλήρωνες  αρκετά να αποκτήσεις στα 80-90'ς όπως το Roland Juno, είναι ένα remake του, το Tyrell Nexus 6 απο την U-he πάλι και μπορείς να το βρείς δωρεάν και να μάθεις την χρήση των γεννητριών, φίλτρων και ταλαντωτών ελληνιστί αλλά και να το χρησιμοποιήσεις φυσικά στην μουσική σου. Δεν έχει arpeggiator όμως για να ανεβο-κατεβαίνεις οκτάβες, αν σε ενθουσιάζει αυτό.

Υπάρχει όμως στο λίγο πιο δύσκολο αλλά επίσης εξαιρετικό Synth1.

 

Αν πάλι δεν θέλεις να ψάχνεσαι και να μαθαίνεις "αδιάφορα" για τον χρόνο σου πράγματα, ένα Rompler κάτι που βασίζεται σε δείγματα άλλων συνθεσάιζερ και έχει πολλούς Preset ήχους, ίσως να σε εξυπηρετούσε καλύτερα.

 

Βέβαια αν αγοράσεις κάποιο DAW όπως το Cubase το Logic κ.α. περιλαμβάνουν δικά τους synth οπότε το να αγοράσεις έξτρα όταν μετράς τα λεφτά σου, ίσως είναι waste.

 

Υπάρχουν πολλά παιδιά που ασχολούνται ιδιαίτερα με το θέμα και μπορούν να σε κατευθύνουν περισσότερο στο τι κυκλοφορεί. Εγω πλήρωσα γερά τότε τα hardware και έμαθα 2-3 συνθέσεις απο τα manual, γι αυτό όλα αυτά τα δωρεάν μου φαίνονται εξαιρετικές περιπτώσεις.

 

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταία κάτι με φαγουρίζει

 

Μιας και δόθηκαν αρκετές απαντήσεις, ας ρωτήσω κάτι: τι ακριβώς σε "φαγουρίζει";

 

Αν π.χ. αποφάσισες να μιμηθείς την τεχνοτροπία του Metheny, είναι άλλη συζήτηση από το να αποφάσισες να σολάρεις πάνω σε μοτίβα αλά-Tangerine Dream, και διαφορετικό από το αν αποφάσισες να παραστήσεις την μπάντα (μπάσο, πιανο, τύμπανα) δια των συνθετητών.

 

Τα συνθς μπορούν να κάνουν όλα τα παραπάνω (και αρκετά περισσότερα) αλλά η επιλογή του κατάλληλου εργαλείου (και συνεπώς η απάντηση στην ερώτησή σου) αφορά στον επιδιωκόμενο στόχο, δεν μπορεί να είναι "γενική".

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν γνωρίζεις αφαιρετική σύνθεση και θέλεις να ασχοληθείς με το sound design, ένα δωρεάν συνθ

που θα πλήρωνες  αρκετά να αποκτήσεις στα 80-90'ς όπως το Roland Juno, είναι ένα remake του, το Tyrell Nexus 6 απο την U-he πάλι και μπορείς να το βρείς δωρεάν και να μάθεις την χρήση των γεννητριών, φίλτρων και ταλαντωτών ελληνιστί αλλά και να το χρησιμοποιήσεις φυσικά στην μουσική σου. Δεν έχει arpeggiator όμως για να ανεβο-κατεβαίνεις οκτάβες, αν σε ενθουσιάζει αυτό.

Υπάρχει όμως στο λίγο πιο δύσκολο αλλά επίσης εξαιρετικό Synth1.

 

Αν πάλι δεν θέλεις να ψάχνεσαι και να μαθαίνεις "αδιάφορα" για τον χρόνο σου πράγματα, ένα Rompler κάτι που βασίζεται σε δείγματα άλλων συνθεσάιζερ και έχει πολλούς Preset ήχους, ίσως να σε εξυπηρετούσε καλύτερα.

 

Βέβαια αν αγοράσεις κάποιο DAW όπως το Cubase το Logic κ.α. περιλαμβάνουν δικά τους synth οπότε το να αγοράσεις έξτρα όταν μετράς τα λεφτά σου, ίσως είναι waste.

 

Υπάρχουν πολλά παιδιά που ασχολούνται ιδιαίτερα με το θέμα και μπορούν να σε κατευθύνουν περισσότερο στο τι κυκλοφορεί. Εγω πλήρωσα γερά τότε τα hardware και έμαθα 2-3 συνθέσεις απο τα manual, γι αυτό όλα αυτά τα δωρεάν μου φαίνονται εξαιρετικές περιπτώσεις.

 

το tyrell το έχω ήδη κατευασμένο και το βρίσκω σχεδόν ...(ευγενικά) limited.

σε σχέση με το zebra 2. Εχω κατεβάσει και το zebralette και αυτό είναι δωρεάν επίσης και ηχητικά το βρίσκω καλύτερο και πιό κοντά στη ζέβρα, αν και νομίζω δεν έχει apreggiator.

Τα spire και προφανώς charalatan που ακούστηκε αυτές τις μερες δεν μου κάνανε την εντύπωση του zebra2.

Δυστυχώς το zebra δεν μπορώ να το δοκιμάσω σαν άνθρωπος, γιατί το demo του μετά από λίγο βγάζει random νότες και δεν λέω είναι εξαιρετικό ως ...αφαιρετικό αποτέλεσμα, τόσο που θέλω να πατήσω το rec, αλλά....μετά πως τα ξαναπαίζεις ε?

 

το 5άρι cubase έχει όντως μέσα του δικά του που είναι αξιοπρεπή.

είναι αλήθεια ότι δεν τα έχω ψάξει, όμως κανένα δεν μου έκανε την wow! εντύπωση που μου έκανε η ζέβρα εξ αρχής και αρκετά κοντά το spire...

 

 

Να ρωτήσω Γιάννη, σκέφτομαι στους επόμενους μήνες να αναβαθμιστώ σε cubase.

Η έκδοση artist είναι ίδια με περιορισμούς tracks κλπ?

Μπορώ να την πάρω σε εκπαιδευτικό ? (η κόρη μου σπουδάζει σε ωδείο)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και δόθηκαν αρκετές απαντήσεις, ας ρωτήσω κάτι: τι ακριβώς σε "φαγουρίζει";

 

Αν π.χ. αποφάσισες να μιμηθείς την τεχνοτροπία του Metheny, είναι άλλη συζήτηση από το να αποφάσισες να σολάρεις πάνω σε μοτίβα αλά-Tangerine Dream, και διαφορετικό από το αν αποφάσισες να παραστήσεις την μπάντα (μπάσο, πιανο, τύμπανα) δια των συνθετητών.

 

Τα συνθς μπορούν να κάνουν όλα τα παραπάνω (και αρκετά περισσότερα) αλλά η επιλογή του κατάλληλου εργαλείου (και συνεπώς η απάντηση στην ερώτησή σου) αφορά στον επιδιωκόμενο στόχο, δεν μπορεί να είναι "γενική".

 

όπως ίσως δεις στην υπογραφή μου ήμουν εξ απ αρχής πληκτράς.

για περίπου 5-6 χρόνια μεταξύ δημοτικού! (όχι αυτού με τις σκουφωτές τζαζ τρύπιες κιθάρες) και γυμνασίου.

Τα επόμενα 40 χρόνια είμαι "κιθαρίστας"

η φαγούρα έρχεται κάθε τόσο.

 

τώρα τι θέλω....

α. αυτό περί Metheny....(ναι κάποτε το ήθελα, το θέλω, αλλά δεν άνοιξα το νήμα γι αυτό. guitar synth ...πάει λίιιγο μετά)

β. περί tangerine dream. Το έπιασες με τη μία. Και ίδίως το γκρουπ. Όχι όμως να σολάρω πάνω σε τέτοια...απαραίτητα. Μάλλον για να φτιάξω και να στολίσω κάποια κομμάτια. Και ίσως κάποια σχήματα να τα παίξω με αυτά

γ. να στήση ηλεκτρονική μπάντα? με την καμία.

 

άρα για την ώρα...

επικεντρωνόμαστε στο β.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Να ρωτήσω Γιάννη, σκέφτομαι στους επόμενους μήνες να αναβαθμιστώ σε cubase.

Η έκδοση artist είναι ίδια με περιορισμούς tracks κλπ?

Μπορώ να την πάρω σε εκπαιδευτικό ? (η κόρη μου σπουδάζει σε ωδείο)

Δυστυχώς δεν γνωρίζω για να σου απαντήσω τι σε κάνει eligible για εκπαιδευτικό λογισμικό.

Προσωπικά πριν λίγο καιρό αγόρασα το Cubase Elements 9 (για να μην έχω dongles που με ενοχλούν αφάνταστα γιατι περιορίζουν τις θέσεις USB στο laptop) και είμαι ικανοποιημένος.

Οι περιορισμοί στα κανάλια μου φαίνονται αστείοι για τις συνθετικές ανάγκες μου. Ποτέ δεν ξεπέρασα 24 audio κανάλια και δεν χρειάστηκα πάνω απο ...16 συνθεσάιζερ ταυτόχρονα. Ξέρω το πρωτόκολλο MIDI πως λειτουργεί, απο τη γέννηση του για να χρειάζομαι τόσες άσκοπες θέσεις.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου