Προς το περιεχόμενο

Επιλογή SQ VM PJ ή SQ Deluxe ή κάτι άλλο.


Paladin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Παίζω κιθάρα και θέλω να ξεκινήσω να μάθω και μπάσο μιας και τελευταία μου τραβάει την προσοχή αρκετά. Θέλω να παίζω πιο πολύ Jazz αλλά και και άλλα είδη, ροκ κλπ. Μετά από έρευνα και αφού είδα πολλά βίντεο κατέληξα στο ότι μάλλον μου αρέσουν περισσότερο τα Fender (σκεφτόμουν για Ibanez) και έπαιξα λίγο σε ένα μαγαζί με ένα standard jazz μιας και δεν είχε sq vm. Το θέμα είναι το εξής. Βλέπω και αναφέρεται ότι το jazz μπάσο είναι πιο πολύ για σλαπ και funk και δεν έχει πολύ "όγκο" όπως το precision. Βέβαια στο μαγαζί που έπαιξα λίγο μου φάνηκε οκ αλλά δεν ξέρω και πολλά. Οπότε σκεφτόμουν για Squire VM PJ που μπορεί να είναι και P και να έχει και κάποια πρίμα αν χρειαστεί. Γενικά όπως ακούω τα κλιπάκια ακούγεται ωραίο. Από την άλλη αν πήγαινα σε jazz έχω δεί το Squire Deluxe το οποίο λέει ότι είναι active αλλά νομίζω έχει μόνο bass boost. Και τα 2 στον Thomman έχουν ίδια τιμή. Ποιο θα προτείνατε; Ξέρει κανείς άν το PJ έχει jazz neck ή P?

 

Έβλεπα και τα Sire Marcus Miller, που λένε σχεδόν όλοι τα καλύτερα. Συγκεκριμένα το P7 που είναι και active και είναι 50 ευρώ πιο πάνω από τα Sq. Βέβαια σε ένα συγκριτικό με Fender άκουσα το Fender να έχει λίγο καλύτερο τόνο, αλλά δεν ήταν Sq και εδώ ίσως το ψυρίζω αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου