Προς το περιεχόμενο

Νεο κομματι ...in progress...αποψεις/συμβουλες


leon7pap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψιλοδουλεψα μια καινουρια ιδεα και προεκυψε κατι τετοιο.Οποιαδηποτε κριτικη καλοδεχουμενη.Εντελως ακατεργαστο ακομα.Ευχαριστω για το χρονο σας.

2018-04-17_riff_23_vocals_solo_2.mp3

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρεσει. Εχει ωραιο ηχο, ωραιες ρυθμικες κιθαρες και φοβερη δυναμικη. Και εχεις και πολυ καλη φωνη. Δεν μου αρεσε το ρεφραιν (γιο γιο γιο γιο γιο γιο γιο) καθως οι νοτες που προσπαθεις να χρησιμοποιησεις δεν ειναι διακριτες και πιθανον να μην πολυταιριαζουν στην κλιμακα. Μονο αυτο το σημειο (που επαναλαμβανεται συχνα) δεν μου αρεσει. Ισως εαν το δουλευες παραπανω και χρησιμοποιουσες λιγοτερες νοτες με καποια γυρισματα, να μου αρεσε καλυτερα.

 

Και το σολο μου αρεσε αρκετα. Παιζεις τις ωραιες νοτες! Θελει λιγο τελειοποιηση (οχι τεχνικα, αλλα σαν συνοχη) και εισαι ετοιμος!

 

Αυτα μπορεσα να "πιασω".

 

Συγχαρητηρια και καλη συνεχεια!

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω.Ξανακουγοντας το βλεπω οτι χρειαζεται μια αλλη μελωδια φωνης στο ρεφραιν ισως και αλλες ρυθμικες απο πισω.Σχετικα με το σολακι ειναι αυτοσχεδιασμος.Ειχα γραψει δυο takes και αυτο ηταν το ενα απο τα δυο που μου αρεσε περισσοτερο.Πιστευω θελει ξανα παιξιμο οχι για να αλλαξουν νοτες αλλα για να ειναι πιο tight πανω στον μετρονομο.

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα εκανα καποιες αλλαγες στο ρεφραιν.Τα φωνητικα περασαν χωρις πολλα πολλα καθως κανενας δεν θελει να ακουει το γειτονα να τραγουδαει χωρις μουσικη "ΝΑ ΝΑ ΝΑ ΝΑ ΜΕΝΕΑ ΝΕ ΝΕΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕ" οποτε ενα δυο takes εγιναν με την ελπιδα να μην ακουστηκα και πολυ!!!!!

Περιμενω καινουριες παρατηρησεις ωστε να τα προχωρησω.Ευχαριστω για το χρονο σας!!!

2018-04-13_riff_alt_chorus_128_kbps.mp3

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fa mi re sol fa sol la mi mi mi mi

 

Ή καποια παραλαγη του δοκιμασε. Επειδη νομιζω οτι ειναι ρεφραιν, κανε το πιο μελωδικο και αναγνωρισιμο. Ισως να κοτσαρεις και τη μελωδια αυτη με ηλεκτρικη σε καποια σημεια εντος του σολο.

 

Λιγες παραπανω δοκιμες θελει.

Εχω καιρο να ακουσω το πρωτο version, αλλα το σολο μου φαινεται πιο δεμενο. Ισως δεν μου αρεσει ποσο μπλουζιζει στην αρχη του.

 

Πολυ καλα το πας!!!

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε gkourmoul1 τo δοκιμασα αυτο που λες.Δεν ακουγεται ασχημο.Μια καρα ακουγεται και πανω κατω το ιδιο feel βγαζει.Το σολο χαιρομαι που πετυχα να ακουγεται πιο δεμενο χωρις ιδιαιτερο κοπο...καθως ειναι ΤΟ ΙΔΙΟ δεν το χω πειραξει καθολου!!!!  O0  Θα δουλεψω στιχους...ισως αυτοι με οδηγησουν σε μικροαλλαγες...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φανταζεσαι ποσες φορες μου εχει συμβει να  ακουω μια ηχογραφηση και να με πιανει πανικος οτι πρεπει να αλλξω κατι συγκεκριμενο, και την επομενη μερα να το ακουω και να ειναι οκ....

 

Νομιζω ειναι σημαντικη η μελωδια στο ρεφραιν σου. Διδει ταυτοτητα. Οσο μπορεις βελτιωσε το.

 

Δεν ακουω και πολυ thrash, αλλα μηπως διδεις πολυ γκαζι στα φωνητικα του πρωτου κουπλε. Δεν ξερω τι ακουσματα εχεις και ποια τραγουδια θεωρουνται benchmark στην κατηγορια, αλλα μηπως χρειαζονται καπως χαμηλοτερες νοτες με  το καλημερα στο τραγουδι? Δεν μιλψ απαραιτητα για οκταβα κατω. Για καποιες νοτες ισωα. Η ενταση θα μεινει η ιδια βεβαια.

 

Εαν το ακουσω παλι αυριο, θα μου φανει μια χαρα πιθανοτατα...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου