Προς το περιεχόμενο

KORG KROSS 2 vs YAMAHA MX-61 II vs ROLAND JUNO DS-61


kokotron

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Με ενδιαφέρει η 61-key version των παραπάνω synth, λόγω αίσθησης στα πλήκτρα. Επίσης με ενδιαφέρει κυρίως η ποιότητα των ήχων, ειδικά στο Πιάνο, σε ορχηστρικούς ήχους (είτε ενσωματομένους είτε libraries, πχ. άρπα) και σε synths. Και φυσικά ό,τι άλλο έχετε να παραθέσετε. Θέλω να τα βρω να τα δοκιμάσω από κοντά αλλά σχεδόν κανείς δεν τα χει σε απόθεμα οπότε θα ναι μάλλον δύσκολο να τα δοκιμάσω όλα, κι εκεί δεκτές προτάσεις σε μαγαζιά κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Με ενδιαφέρει η 61-key version των παραπάνω synth, λόγω αίσθησης στα πλήκτρα. Επίσης με ενδιαφέρει κυρίως η ποιότητα των ήχων, ειδικά στο Πιάνο, σε ορχηστρικούς ήχους (είτε ενσωματομένους είτε libraries, πχ. άρπα) και σε synths. Και φυσικά ό,τι άλλο έχετε να παραθέσετε. Θέλω να τα βρω να τα δοκιμάσω από κοντά αλλά σχεδόν κανείς δεν τα χει σε απόθεμα οπότε θα ναι μάλλον δύσκολο να τα δοκιμάσω όλα, κι εκεί δεκτές προτάσεις σε μαγαζιά κλπ.

 

Θα πω μερικές σκέψεις.

Δυσκολη η επιλογη γιατί για την τιμή τους είναι όλα εξαιρετικά όργανα και όλα στο επίπεδο των ήχων που αναφέρεις είναι πάρα πολύ καλά.

Ανάλογα με το προσωπικό σου επίπεδο προγραμματισμού, τις ανάγκες σου και την αισθητική σου μόνο εσύ μπορείς να διαλέξεις για εσένα.

 

Κάποια σε συνδυασμό με το software που παρέχουν και δίνει τη δυνατότητα για ολοκληρωμένες ενορχηστρώσεις-παραγωγές ή για παραμετροποίση γίνονται πλήρη workstation

 

Το korg π.χ. είναι πιο αυτόνομο σε αυτό τον τομέα

 

Είναι δύσκολο να έλεγα π.χ. αυτό πάρε.

Είναι τα παραπάνω που σου είπα.

 

Οσον αφορά τους ήχους μεταξύ τους πάντως, που το έχεις ως κύριο κριτηριο, μπορώ να πω πως δεν πρέπει να σε ανησυχει αυτό ,όλα είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ.

 

Άμα δώσεις π.χ. και άλλες λεπτομέρειες για το τι θέλεις να κάνεις, δηλαδή αν το χρειάζεσαι σαν ηχητική παλέτα, αν θελεις να προγραμματίζεις ήχους, να διαμορφώνεις, να είναι πιο αυτόνομα σε αυτόν το τομέα σε προσβαση των λειτουργιών, ίσως κάποιος να σου πει γιατί να προτιμησεις κάποιο συγκεκριμένα.

 

Εν γένει όμως όλα τους είναι πολύ δυνατά ιδιαίτερα αν συνυπολογίσουμε τις δυνατότητες που δίνονται σε συνδυασμό με εναν υπολογιστή και το παρεχόμενο αντίστοιχα software.

 

Aυτά από εμένα.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Θα με ενδιέφερε σίγουρα να ξέρω αν έχουν ιδιαίτερες διαφορές στον χρόνο εκκίνησης. Θα ήθελα κάτι που να πατάω ON και όσο το δυνατόν πιο γρήγορα να μπορώ να παίξω. Θα μου πεις βέβαια, τράβα πάρε ένα αρμόνιο :)

 

Μπορώ να πω ότι η παρουσία Vocoder στα Korg & Roland είναι δελεαστική, θα φοβόμουν μήπως απλά "παίξω" και το αφήσω, αλλά μου αρέσει η χρήση του στη μουσική γενικά και είναι κάτι που μπορεί να χρειαστεί και σε κάποια παραγωγή για κάποιο σκοπό μελλοντικά.

 

Κατα τα άλλα νομίζω με ενδιαφέρει η ευκολία στην πρόσβαση σε διάφορα controls, πχ. παραμέτρους σε ήχους, επιλογή ήχων.

 

Κάποιο βασικό sequencing επίσης δε θα με χάλαγε, αυτό νομίζω το παρέχουν και τα 3 σε λιγότερο ή περισσότερο βαθμό.

 

Αυτό που λέω να κάνω είναι να κάτσω να χαζέψω τα manual των μηχανημάτων. Μετά θα προσπαθήσω να τα δω όλα από κοντά εδώ κι εκεί. Και κάπου πιστεύω θα καταλήξω. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αυτό που λέω να κάνω είναι να κάτσω να χαζέψω τα manual των μηχανημάτων. Μετά θα προσπαθήσω να τα δω όλα από κοντά εδώ κι εκεί. Και κάπου πιστεύω θα καταλήξω. :)

Το καλύτερο για σένα πιστεύω.

 

Καλό όμως είναι να τα δείς και από κοντά για το θέμα της αίσθησης του κλαβιέ και του χειρισμού γενικότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα παιδιά, απ' ότι φαίνεται όλη αυτή η αναζήτηση με οδήγησε σε μονοπάτια που δεν περίμενα (down the rabbithole...) και ψιλοεγκατέλειψα την ιδέα για ένα τέτοιου είδους synth. :P Δοκίμασα και τα MX και JunoDS κι ενώ δεν ήταν κακά μηχανήματα, το μυαλό μου ήδη είχε πάει αλλού και δεν με ενέπνεαν ιδιαίτερα σαν όργανα και interaction. Ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον, όταν μου το επιτρέψει και ο χώρος, να κοιτάξω για κάποιο 88key keyboard/digital piano (γιατί αυτό κατα βάθος μάλλον ήθελα από ένα τέτοιο όργανο...)

 

Τώρα ψάχνω για αντίστοιχου κόστους synths για να κάνουν παρέα στο Minilogue & Volca Sample που ήδη έχω, χαζεύω τα Blofeld, MicroMonsta, JD-xi, Ultranova, Circuit...  Εκεί κανονικά πρέπει να πάμε σε άλλο Θέμα :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα ψάχνω για αντίστοιχου κόστους synths για να κάνουν παρέα στο Minilogue & Volca Sample που ήδη έχω, χαζεύω τα Blofeld, MicroMonsta, JD-xi, Ultranova, Circuit...  Εκεί κανονικά πρέπει να πάμε σε άλλο Θέμα :)

 

αυτά δεν ξέρω αν μπορούν καν να χαρακτηριστούν όχι synth ούτε καν rompler....

 

γιατί δεν ρίχνεις μια ματιά στο καινούργιο omnisphere 2.5?  https://www.noiz.gr/index.php?topic=214254.0

 

δεν θα ξαναχρειαστεί να ασχοληθείς με hardware τα επόμενα 10 χρόνια! ;D 8) :P

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτά δεν ξέρω αν μπορούν καν να χαρακτηριστούν όχι synth ούτε καν rompler....

 

Δεν μου ακούγεται ιδιαίτερα βάσιμο αυτό σαν χαρακτηρισμός. Αν και το καταλαβαίνω για κάποια από αυτά (ειδικά το Circuit, που ειναι άλλη η χρήση/νοοτροπία του). Αλλά δε καταλαβαίνω γιατί να το πεις αυτό πχ. για το Blofeld ή το MicroMonsta.

 

δεν θα ξαναχρειαστεί να ασχοληθείς με hardware τα επόμενα 10 χρόνια! ;D 8) :P

 

Ένα βασικό ζητούμενό μου είναι η απεξάρτηση της μουσικής δημιουργίας από τον Η/Υ ως ένα βαθμό, για διάφορους λόγους, μετά από 15 σχεδόν χρόνια. Έχω πάντως ήδη κάποια καλά software synths (όπως το Avenger που αν εξαιρέσεις το UI μου έχει προσφέρει αρκετά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου