Προς το περιεχόμενο

Το πετάλι τα έπαιξε


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα Boss DS-1 και απέκτησε ξαφνικά το εξης πρόβλημα. Όταν είναι το dist από τα 3/4 περίπου καί μετά και με την κιθάρα στραμμένη προς αυτό μικροφωνίζει (δηλαδή αν στρείψω δεξιά σταματάει). Υπάρχει κάποια σκέψη τι μπορεί να φταίει; Παρακαλώ να απαντήσει κάποιος που να γνωρίζει και όχι απαντήσεις του τύπου μην παίζεις μετά τα 3/4 ή παιζε με την κιθάρα στραμμένη δεξιά ή πάρε αλλό πετάλι που αν δεν υπάρχει λύση αυτό θα γίνει τελικά γιατί το δουλεύω πολύ, γιατί δεν θα βοηθήσουν το πρόβλημά μου. Ευχαριστώ

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν λες "προς αυτό" εννοείς το πετάλι ή τον ενισχυτή ?

 

αν στρέφεις την κιθάρα να κοιτάει τον ενισχυτή και με τοσο distortion ίσως είναι φυσιολογικό το σφύριγμα...

 

για τσέκαρε το και πες μας :wink:

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν έχει να κάνει με τον ενισχυτη. Φαντάσου τον ενισχυτη π.χ. στα 2 μετρα αριστερά μου και το πετάλι μπροστά μου. Ειδικά όταν σκίβω προς αυτό εκεί να δεις. Το έκανε στο σπίτι και σήμερα στο studio μου έσπασε τα νεύρα. Εδώ ακόμα και το METAL ZONE δεν ακούγετε. Δεν έχω κοιτάξει μήπως ειναι απο καλώδιο που συνδέεται με τα άλλα πετάλια (παίζει;) αλλά τωρα είναι αργά για τέτοια. Έχει περάσει η ώρα.

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι προβλημα του πεταλιου σιγουρα.

Τα πεταλια ειτε παιζουν ,ειτε δεν παιζουν.. :wink:

Προφανως με τοσο πολυ Gain (αλλα και με τη συχνοτικη ρυθμιση που του εχεις κανει) οι "θεοι του Feedback" :lol: επεμβαινουν & δημιουργειται το σφυριγμα.

Το παθαινω και εγω αρκετες φορες με μερικα απο τα distortion μου,ειναι θεμα "γωνιας" μαγνητων-ενισχυτη-πεταλιου... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω υποψιάζομαι ότι κάτι άλλο φταίει...εξάλλου τα boss είναι σκυλιά ! δεν χαλάνε σχεδόν ποτέ...

 

πάντως αν θέλεις φέρτο καμιά μέρα να το δούμε από κοντά... :wink:

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι προβλημα του πεταλιου σιγουρα.

Τα πεταλια ειτε παιζουν ' date='ειτε δεν παιζουν.. :wink:

Προφανως με τοσο πολυ Gain (αλλα και με τη συχνοτικη ρυθμιση που του εχεις κανει) οι "θεοι του Feedback" :lol: επεμβαινουν & δημιουργειται το σφυριγμα.

Το παθαινω και εγω αρκετες φορες με μερικα απο τα distortion μου,ειναι θεμα "γωνιας" μαγνητων-ενισχυτη-πεταλιου... :wink:[/quote']

Συμφωνω αλλά με τα συγκεκριμένα (κιθάρα-πεταλι-ενισχυτη) παιζω εδώ και εξι μήνες περίπου. Τώρα το θυμηθηκε το feedback;

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως αν θέλεις φέρτο καμιά μέρα να το δούμε από κοντά... :wink:

Ποτε μπορεις να συναντηθουμε να το δεις μπαςκαι το γλυτώσουμε; Με σωνεις[/img]

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Σήμερα το πρωί έκανα μια δοκιμή με ένα TURBO DISTORTION της BOSS και δεν έβγαζε τον παραμικρό θόρυβο. ¶ρα μαλλον το πετάλι τα έπαιξε

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου