Προς το περιεχόμενο

αντοχη χορδων....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

υπαρχει τροπος να μην "παλιωνουν" οι χορδες τοσο γρηγορα?? ???ειδικα τωρα το καλοκαιρι που ιδρωνουμε πολυ περισσοτερο μετα απο 4-5 φορες γινονται για πεταμα......

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν υπάρχει "μαγικό". Σκούπισμα μετά το παίξιμο και that's it about it. Κάτι fast fret και τέτοια δεν τα πολυπάω, αλλά άλλοι τα'χουν για da bomb ( ;D), οπότε δοκίμασέ το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν υπαρχει,μετα απο 4-6 ωρες παιξιματος ειναι οντως για πεταμα (τοσο λογω ...μπιχλας απο τον ιδρωτα,οσο και λογω της μηχανικης καταπονησης).δεν πειραζει ομως ειναι τοσο φτηνες που ανετα μπορεις να τις αλλαζεις συχνα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοσο λογω ...μπιχλας απο τον ιδρωτα,οσο και λογω της μηχανικης καταπονησης

Να πω και εγω το κολπακι μου :D.

 

Εκτος του παιξιματος με καθαρα χερια και του σκουπισματος afterwards, οταν πεφτουν αφραγκιες μπορεις να κερδισεις χρονο ξυνοντας τη βρωμα. Εχω ενα κομματι απο αυτο το τσοχοειδες πρασινο που εχουν τα σφουγγαρια πιατων (δεν εχω ιδεα πως λεγεται), κοβω μια λωριδα, την περναω κατω απο την χορδη, την στριβω για να τυλιξει την χορδη και την σερνω πανω-κατω. Σε ενα λεπτακι οι ατυλιχτες γινονται σαν καινουριες. Ειναι βεβαια σκληρες λογω της καταπονησης αλλα αν μη τι αλλο γινονται λειες και φθειρουν τα ταστα λιγοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

υπαρχουν και οι coated χορδες (πχ elixir). ακριβες, αλλα κρατουν πολυ περισσοτερο. πρεπει βεβαια να σου αρεσει και ο ηχος τους. εγω τις χρησιμοποιω στις ακουστικες,

 

στις ηλεκτρικες: καθαρα χερια, σκουπισμα, lock κλειδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν και οι coated χορδες (πχ elixir). ακριβες, αλλα κρατουν πολυ περισσοτερο. πρεπει βεβαια να σου αρεσει και ο ηχος τους. εγω τις χρησιμοποιω στις ακουστικες,

 

Κι εγω χρησιμοποιουσα τις elixir, αλλα με ενοχλεί ο ιδιαιτερος τόνος τους που δινουν στις κιθαρες. Προσφατα δοκιμασα τις D'addario EXP που ειναι coated , αλλά διατηρούν τον χαρακτήρα του οργάνου και μαλλον θα παραμεινω σε αυτες μεχρι να βρω κατι καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ παιδιά θα προτείνω το fast fret και καλό σκούπισμα.

Ακόμα και το καλοκαίρι οι χορδές κρατάνε περισσότερο και σου δίνουν συνεχώς την α’ισθηση ’οτι είναι καινούριες.

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν υπάρχει "μαγικό". Σκούπισμα μετά το παίξιμο και that's it about it. Κάτι fast fret και τέτοια δεν τα πολυπάω, αλλά άλλοι τα'χουν για da bomb ( ;D), οπότε δοκίμασέ το.

συμφωνω απολυτα

Σκουπισμα κατα το παιξιμο αλλα και κατα την δειαρκεια

Πχ αν παιζεις κανα 4ωρο ε καθε μια ωριτσα που σταματας να ξεπιαστεις,,,ή να τσεκαρεις κανα forum καλη ωρα..

ριξε ενα σκουπισμα

 

τωρα που καλοκαιριασε και εχω χρονο με 8ωρες ημερησιως η χορδες μου καθε 2 εβδομαδες..πεταμα(να ειναι καλα o thomann  ;D)

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ παιδιά θα προτείνω το fast fret και καλό σκούπισμα

 

To χρησιμοποιώ εδω και ενα μήνα και δεν εχω αλλαξει χορδές ακομα

Πριν αλλαζα  καθε δευτερη μερα. Στην καλαματα τα πράγματα είναι πολυ δυσκολα με την υγρασία...

Το fast είναι τελειο. Εγω βαζω και πριν παιξω και το αφηνω χωρίς να το σκουπήσω. Γλυστράνε και τα χερια, παίζω πιο γρήγορα. Αγοράστε το και θα με θυμηθείτε...

To πηρα απο Νακα αλλα λογικά θα το βρήτε σε πολλα μαγαζιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν και οι coated χορδες (πχ elixir). ακριβες, αλλα κρατουν πολυ περισσοτερο. πρεπει βεβαια να σου αρεσει και ο ηχος τους. εγω τις χρησιμοποιω στις ακουστικες,

 

στις ηλεκτρικες: καθαρα χερια, σκουπισμα,lock κλειδια

 

Τι ρόλο παίζουν τα κλειδιά της κιθάρας στην καταπόνηση των χορδών???

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου