Προς το περιεχόμενο

Ρεύμα στην κιθάρα.....!!!!! στην κυριολεξία!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, πριν λίγες μέρες πήρα την rp500 της Digitech και μια μικρή κονσόλα την http://www.thomann.de/gr/behringer_xenyx_x1204_usb.htm Behringer Xenyx X1204 USB.

Σκοπός μου είναι μικρολαϊβάκια και έβαλα την rp500 πάνω στην κονσόλα και μετά από κανα 10λεπτο άρχισα να αισθάνομαι να με χτυπά ρεύμα στην κιθάρα....  ???

 

Δοκίμασα και με άλλα καλώδια και με balanced και με την άλλη ηλ. κιθάρα και την παλιά μου τη boss me-20 (που την έχω συνδέσει σε λαιβ και συναυλίες direct στην "κονσόλα του ηχολήπτη" χωρίς θέμα) και πάλι με χτυπούσε ρεύμα μετά από λίγο... 

 

Μόνο direct η κιθάρα στη κονσολίτσα ήταν οκ....

Όποτε δηλαδή συνδέω πεταλιέρα στην κονσολίτσα, η κονσόλα στέλνει ρεύμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι συμβαινει με την ηλεκτρολογικη εγκατασταση του σπιτιου σου το πιθανοτερο, η (αλλα ολιγον τι σπανιο) προβλημα στην κονσολα.

 

 

Για αρχη θα συνιστουσα προσοχη.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το phantom power το έκλεισες?

πρόσεχε αν δεν είναι αυτό!!!!!!!!!

μην πιάνεις κανονικά την κιθάρα!!!!!

μίλα με τον πωλητή  μην κάνεις πειράματα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ άλλαξα τη μπρίζα στην κονσολίτσα. Για αρκετή ώρα που έπαιζα αυτή τη φορά ρεύμα δε με χτύπησε... μήπως να πάρω κανα πολύμπριζο ασφαλείας να έχω το κεφάλι μ ήσυχο ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως να μην εχει γειωση η πριζα σου,αφου ειδες οτι σε αλλη πριζα εισαι ΟΚ θα ηταν καλο να φωναζες εναν ηλεκτρολογο να ριξει μια ματια σε αυτην που εντοπισες το προβλημα.

 

 

 

 

 

 

 

Κατα τα αλλα,καπως ετσι πρεπει να ξεκινησαν και οι AC DC  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα ναι μπορει... :-p κοιτα η αλήθεια είναι ότι δεν είναι πρίζες στον τοίχο αλλά διαφορετικά πολύμπριζα (πολλά πράγματα...) οπότε το πρόβλημα μπορεί να το έχει το πολύμπριζο εκείνο  :-\

 

Αν και από την πρίζα που παίρνουν έχω βάλει ένα σταθεροποιητή της crystal audio, ξέρετε αυτά που σου δίνουν στον "κωτσο-πετροβολο" με τις ηλεκτρικές συσκευές και καλα για ασφάλεια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα ειχα παρομιο προβλημα πριν κατι μηνες οταν εβαζα την κιθαρα στο JM4 της LINE6.

Για να καταλαβεις εβαζα το δοκιμαστικο κατσαβιδι πανω στης χορδες και η λυχνια του αναβε κανονικα.

Το προβλημα ηταν τελικα στο JM4 και στη γειωση του συμφωνα με το τεχνικο που το ειδε.

Στο δικτυο του σπιτιου σου, εαν δεν ειναι παρα πολυ παλιο ειναι δυσκολο να υπαρχει προβλημα, εξαλου θα το ειχες δει και σε αλλες ηλεκτρικες συσκευες.

 

το ''πάσο'' τρώει το λουκούμι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και εγώ ρεύμα στις χορδές πρωτοαισθάνθηκα... moderato  τι έκανες τελικά με το looper? το γύρισες πίσω?

 

Πάντως για να κάνω ξανά μια σούμα έχω 2 πολύμπριζα στο ένα έβαλα την κονσολίτσα και στο άλλο την πεταλιέρα... μετά από κανά 10λεπτο με χτυπάει ρεύμα, αλλάζω καλώδια ηχου balanced και μη, πεταλιέρα, κιθάρες τα ίδια.....

 

Μετά βάζω την πεταλιέρα στο πολύμπριζο που είχα την κονσολίτσα και ανάποδα, έπαιζα μπορεί και πάνω από τρεις ώρες και τιποτα... όλα μια χαρά  :-\

 

Αν ας πούμε λοιπόν πως έχει θέμα το πολύμπριζο, μήπως δεν έχει καλή γείωση και η κονσολίτσα και να την γυρίσω πίσω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου