Προς το περιεχόμενο

Τις συμβουλές σας για έναν εκολλαπτόμενο bluesman


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άντε να πάρω και μια-δυό γνώμες από τη ΝΟΙΖική μας γειτονιά. Ο 8χρονος γιόκας μου ο Βαγγέλης είναι ξετρελαμένος με τα μπλουζ. Ναι εγώ φταίω, το παραδέχομαι, έχει δίκιο η σύζυγος που σχεδόν σε καθημερινή βάση μου λέει πως τον έκανα σαν τα μούτρα μου. Ο μικρός αντιμετώπισε στα 2,5 χρόνια του ένα σοβαρό πρόβλημα με την καρδιά του (η νόσος του Kawasaki) αλλά αντιμετωπίστηκε επιτυχώς με συνεχή βέβαια παρακολούθηση.  Η άθληση δεν απαγορεύτηκε από τους γιατρούς, η κουραστική γυμναστική και ο πρωταθλητισμός  όμως  δεν συνιστώνται.

 

Τον έριξα στη μουσική και ευτυχώς μου έκατσε. Ο μικρός είναι ξετρελαμένος με τις ηλεκτρικές. Του αρέσει να πειραματίζεται διαρκώς, να δοκιμάζει καινούργιους ήχους και να προσπαθεί να παίξει μπλουζ. Εδώ και 2 χρόνια φοιτά σε ωδείο για κιθάρα, μάλιστα την Παρασκευή δίνει τις εξετάσεις του για τη 2η χρονιά. Του αρέσει το ωδείο, αγαπά πολύ το εξαιρετικό του δάσκαλο, αλλά κάπου έχει αρχίσει να βαριέται να παίζει αυτά τα παιδικά κομμάτια που και αυτά ακόμα προτιμά να τα παίζει με ηλεκτρική. Το πράγμα ίσως γίνει περισσότερο ζόρικο του χρόνου που θα αρχίσει και η θεωρία. Ο δάσκαλος αναγνωρίζει σ’ αυτόν αντίληψη και ικανότητα αλλά ο μικρός έχει θέμα. Θέλει να παίξει μπλουζ, θέλει να παίξει boogie. Όταν γυρνάω στο σπίτι, με περιμένει στις σκάλες για να μου παίξει αυτό που «ανακάλυψε» μόνος του πάνω στη κιθάρα.  

 

Ονειρεύεται πως μια μέρα ο «κύριος Ηλίας ο Ζάϊκος», ο "κύριος Νίκος ο Ντουνούσης" (έτσι αναφέρεται σ' αυτούς τους πολύ εκλεκτούς φίλους), θα του δείξουν τον τρόπο να γίνει σαν και αυτούς μιας και είναι τα ινδάλματά του. Η μεγαλύτερη χαρά της ζωής του είναι όταν τον πήρα στο Vinilion μαζί μου και ο Νίκος ο Ντουνούσης του κρέμασε τη κιθάρα του. Νύσταζε και κάθισε σχεδόν μέχρι το τέλος. Το ίδιο και με τους WIRE, τους CARGO και τα αδερφάκια μου τους TRAP . Τελευταία έχει κυριολεκτικά λιώσει το CD των Tubescreamers. To ακούει καθημερινά και χτυπιέται μ’ αυτό ο μπαγάσας. Και εδώ μπαίνει το δίλημμα.

 

Σκέφτομαι να τον συνεχίσω στο ωδείο αλλά αναρωτιέμαι μήπως παράλληλα θα πρέπει να αναζητήσω κάποιο μπλουζά κιθαροδάσκαλο να του κάνει κάποια επιπρόσθετα μαθήματα μιας και εγώ είμαι κουλός και παντελώς άσχετος με  μουσική γνώση. Βλέπετε, η μπλουζομάνα Θεσσαλονίκη μας πέφτει κάπως μακριά.

 

Θέλω λοιπόν την άποψη των φίλων εδώ. Φοβάμαι μήπως η πολύ θεωρία τον κουράσει και προτιμήσει να αυτοδιδαχθεί (έχει κάτι τέτοιες τάσεις τελευταία).

 

Ποστάρω και μερικές φωτό ελπίζοντας πως δεν θα παρεξηγηθώ.Σαν τρελαμένος μπλουζοπατέρας, νιώθω περηφάνια που κατάφερα να του μπολιάσω τα δικά μου ακούσματα, τη δική μου τρέλα, τη δική μου αγάπη για το μπλουζ που δεν είναι μονάχα  ένα μουσικό είδος αλλά και ένας τρόπος ζωής (προσωπική άποψη).

 

Να συνεχίσουμε λοιπόν το ωδείο και τα μαθήματα κλασσικής κιθάρας; Να κάνουμε παράλληλα και μπλουζοκιθαρο-μαθήματα; Να κάνουμε μόνο το δεύτερο; Ακούω με προσοχή τις απόψεις σας.

 

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων

son.pdf

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να συνεχίσουμε λοιπόν το ωδείο και τα μαθήματα κλασσικής κιθάρας; Να κάνουμε παράλληλα και μπλουζοκιθαρο-μαθήματα; Να κάνουμε μόνο το δεύτερο; Ακούω με προσοχή τις απόψεις σας.

Να συνεχίσετε στο ωδείο μαθήματα σύγχρονης κιθάρας.

Να μάθει να διαβάζει και να μάθει να παίζει το παιδί.

Και μετά άμα γουστάρει να παίζει blues, reggae, ska, punk ή heavy metal είναι άνετος να το κάνει και να το μελετήσει.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβάμαι μήπως η πολύ θεωρία τον κουράσει και προτιμήσει να αυτοδιδαχθεί (έχει κάτι τέτοιες τάσεις τελευταία).

Ένα από τα ΤΕΡΑΣΤΙΑ λάθη που έκανα στη ζωή μου...από τα λάθη που φαίνονται μόνο όταν μεγαλώσεις.

Συνήθως λέγεται (και) τεμπελιά.

 

Να συνεχίσουμε λοιπόν το ωδείο και τα μαθήματα κλασσικής κιθάρας; Να κάνουμε παράλληλα και μπλουζοκιθαρο-μαθήματα; Να κάνουμε μόνο το δεύτερο;

Ως γονείς, δεν μπορούμε -όσο και να θέλουμε- να κάνουμε τα παιδιά μας καθ΄εικόνα και ομοίωση. Αυτό που πρέπει να κάνουμε, όταν είναι σε αυτή την ηλικία, είναι να τους δίνουμε τα εφόδια να ψαχθούν...Τα σωστά εφόδια, όπως είναι το ωδείο. Από εκεί και πέρα, από μόνα τους θα διαλέξουν το δρόμο τους.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συνεχίσετε στο ωδείο μαθήματα σύγχρονης κιθάρας.

Να μάθει να διαβάζει και να μάθει να παίζει το παιδί.

Και μετά άμα γουστάρει να παίζει blues, reggae, ska, punk ή heavy metal είναι άνετος να το κάνει και να το μελετήσει.

συμφωνώ.

όχι παράλληλα με την κλασική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

1. Μπράβο σε σένα και τα κουράγια σου, ό,τι κι αν κάνεις, θα είναι το σωστό, πετύχει δε πετύχει, σ'αρέσει δε σ'αρέσει, η ζωή του γιού σου είναι δική του.

2. Εγώ δεν κατάφερα ποτέ να καταλάβω τι ήταν "σωστό" για τη δική μου ζωή, αν κάποιος κοιτώντας με μπορεί να νοιώσει για τον εαυτό του τι θα του άρεσε και τι όχι, μακάρι.

3. Πες στο καμάρι σου πως αν συνεχίσει να προσπαθεί μέσα κι έξω απο τα ωδεία, "ο κύριος Ηλίας" κάθε που επισκέπτεται την Αθήνα θα περνάει για καμμιά ωρίτσα απο το σπίτι να τα λένε οι δυό τους  ;)...έναντι πινακίου σπιτικού φαγητού... ;D

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3. Πες στο καμάρι σου πως αν συνεχίσει να προσπαθεί μέσα κι έξω απο τα ωδεία, "ο κύριος Ηλίας" κάθε που επισκέπτεται την Αθήνα θα περνάει για καμμιά ωρίτσα απο το σπίτι να τα λένε οι δυό τους  ...έναντι πινακίου σπιτικού φαγητού...

 

εμ,αυτες ειναι οι αδικιες της ζωης....εμενα οι φιλοι του πατερα μου μονο για λεφτα,αυτοκινητα και επιχειρησεις μιλουσαν...που να μαθω ...κιθαρα απο αυτους....ΕΝΑΝ φιλο σαν τον Ηλια να ειχε και να μου εκανε...ΜΙΑ ωρα μαθημα κιθαρας ....στη χαση και στη φεξη ..δεν θα το..εριχνα στο... ΠΑΝΚ και σημερα θα ηξερα να παιζω σαν ανθρωπας...  ;D ;D

 

Δημητρη οτι και να κανεις το βλασταρι σου θα τα καταφερει (εχει και κιθαριστικα δακτυλα ο μπαγασας.... :)) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμ,αυτες ειναι οι αδικιες της ζωης....εμενα οι φιλοι του πατερα μου μονο για λεφτα,αυτοκινητα και επιχειρησεις μιλουσαν...που να μαθω ...κιθαρα απο αυτους....ΕΝΑΝ φιλο σαν τον Ηλια να ειχε και να μου εκανε...

 

 

ε δεν δουλεύει πάντα έτσι....

αν φίλος του πατέρα σου ήταν ένας μουσικός ίσως σήμερα εσύ να μίλαγες για λεφτά, αυτοκίνητα και επιχειρήσεις  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο μικρός έχει θέμα. Θέλει να παίξει μπλουζ, θέλει να παίξει boogie.

 

Μπράβο ρε Μητσάρα εύχομαι τα καλύτερα  κι άμα συναντηθούν με τους δικούς μου να τους πει κανα δυο λόγια   γιατί τους βλέπω να κόβουν το ''κακό'' δρόμο του  Rock n Roll   ;D

 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου