Προς το περιεχόμενο

Μικρόφωνο ...


Terumi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά και χαρά σε όλους σας ..

 

Αφου ολοκλήρωσα (λέμε τώρα) το setup μου στο home studio, οσον αφορά στα sound modules τουλάχιστον, έκρινα σωστό να αγόράσω ενα καλό μικρόφωνο, προκειμένου να ηχογραφώ φωνές, κιθάρες, κουτάκια, κλειδιά κτλ...

Αυτό λοιπόν που ψάχνω είναι ενα all purpose μικρόφωνο το οποίο όμως να έχει ευκρίνεια και να μπορεί να "χειριστεί" απο ψίθυρους μέχρι κραυγές.

Ο χώρος που έχω το setup μου έχει εκ του φυσικού του ενα reverb το οποίο, αν και γλυκό, έχω πλέον βαρεθεί να το ακούω. Υπάρχουν μικρόφωνα που να "αγνοούν" τον χώρο;

Η προενίσχυση που ΄πρόκειται να χρησιμοποιήσω είναι αυτή της 12ρας mackie.

 

Έχει κανείς κάποιες προτάσεις ή υποδείξεις να μου κάνει;

Το budget μου είναι χαμηλό (just in case)...

 

Σας ευχαριστώ,

Φιλικα

 

Terumi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Για να αποφύγεις τον ήχο του χώρου σου, από πλευράς μικροφώνου θα χρειαστείς ένα υπερκαρδιοϊδές. Έχει στενό λωβό και δεν "ακούει" έντονα τις αντιχήσεις από το περιβάλλον. Βέβαια τα περισσότερα μικρόφωνα φωνής είναι καρδιοϊδή, εκτός αν πάρεις κάποιο μεγάλου διαφράγματος (σχετικά ακριβότερο) με επιλογή λωβού.

 

Επίσης αν βάλεις 2-3 φύλλα ρικοφόν στη μία γωνία του δωματίου σου στο ύψος του μικροφώνου και τραγουδάς όσο πιο κοντά γίνεται, βλέποντας την, έχεις ένα φτηνό vocal booth.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συ πρότεινα για βασικό μικρόφωνο του home studio σου για αρκετά χαμηλό buget το Β-1 της behringer. Με περίπου 180Ε αν θυμάμαι καλά, πυκνωτικό (οπότε ευαίσθητο), καρδιοειδές, μεγάλου διαφράγματος (που θα σου πρότεινα γιατι τα πουράκια συνήθως χρησιμοποιούνται ώς ζευγάρι μακριά απο την πηγή, δηλαδή για χώρο,και σίγουρα δεν θα σου αρέσει το πούρο στην φωνή γιατι έχει πολλα ψηλά). Με περισσότερα λεφτά μπορείς να βρείς κάποιο μικρόφωνο με διπλό διάφραγμα οπως ενα NOEMANN η ένα akg c 414 (θα έχεις όποιο πολικό διάφραγμα προτιμάς καρδιοειδές-omnidirectional-figure of eight,super και hyper καρδιοειδές) οπότε μπορείς να τα ρυθμίζεις ανάλογα τον χώρο που θες να γραφτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι,

Όταν έγραφα οτι θέλω να ηχογραφώ κλειδιά και κουτιά το εννοούσα (εν μέρη)...

Θέλω να κάνω πολύ sampling και θέλω να μην επιρρεάζομαι απο τον χώρο μου (στο μέτρο του δυνατού βεβαίως) ...

Το υπερκαδιοειδές μάλλον μπορεί να με βοηθήσει σε κάτι τέτοιο ... μπορώ ίσως να φτιάξω και ενα κουτάκι με επένδυση απο ricofon και να βάλω το μικρόφωνο απο πάνω ...

 

Τώρα, τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω είναι 500 € (+- 100).

Τι επιλογές έχω σε αυτά τα χρήματα;

 

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και ην ανταπόκριση ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον ακούγεται, αλλα όχι τόσο πειστικό ως εργαλείο...

Πάντως μια βόλτα θα την κάνω απο την όμικρον ...

Σε ευχαριστώ ....

 

Έλεγα να πάω για το R0DE, το NTK....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου