Προς το περιεχόμενο

ηχομόνωση home studio?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΦΤΙΑΧΝΩ ΕΝΑ HOME STUDIO ΣΕ ΥΠΟΓΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΕΞΩΤΕΡΙΚΕΣ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΕΝΟΧΛΩ ΓΕΙΤΟΝΕΣ

ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ Η ΠΡΟΒΑ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ.

ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΦΙΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ

ΔΥΟ ΔΩΜΑΤΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΔΗΛ. ΕΝΑ CONTROL ROOM KAI ENA

ΓΙΑ ΠΡΟΒΑ ΚΑΙ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ.

Ο ΧΩΡΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΙΑΣΤΑΣΗ 6,5 ΜΕΤΡΑ ΜΗΚΟΣ, 4ΠΛΑΤΟΣ ΚΑΙ 2,70 ΥΨΟΣ. ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΤΟ ΤΙ ΥΛΙΚΑ ΘΑ ΕΠΙΛΕΧΤΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΟΝΩΣΗ

ΚΑΙ ΤΙ ΥΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗ ΣΩΣΤΗ ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ.

ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΡΕΞΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΓΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΤΑΛΑΞΟΥΜΕ ΑΠΟΨΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ.

 

1) ΠΟΙΑ ΥΛΙΚΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΓΙΑ ΗΧΟΜΟΝΩΣΗ

ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ, ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΚΑΙ ΠΟΙΕΣ ΠΙΟ

ΔΑΠΑΝΗΡΕΣ ΣΟΒΑΡΕΣ ΛΥΣΕΙΣ.

 

2) ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΣΩΣΤΑ

ΥΛΙΚΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ

ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΗΧΟΧΡΩΜΑΤΩΝ.

 

3) ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΠΟΡΤΕΣ- ΤΖΑΜΙ CONTROL ROOM-

 

4) EΞΑΕΡΙΣΜΟΣ, ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΣ

 

5) ΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΜΟΝΩΣΗΣ ΓΙΑ:ΤΟΙΧΟΥ, ΟΡΟΦΗΣ, ΔΑΠΕΔΟΥ

 

 

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ

ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου η ακουστικη του χωρου δεν ειναι ευκολη υποθεση. Αν και πιστευω σε ενα τοσο μικρο χωρο δεν θα εχεις μεγαλο προβημα οταν τον γεμισεις με πραγματα. Υπαρχουν αρκετα αρθρα στο net πανω σε τετοια ζητηματα που θα μπορουσες να διαβασεις αλλα αν θελεις στα ελληνικα κατι κοιτα στο τρεχον τευχος του Soundmaker (και στα 2-3 προηγουμενα) εχει καποια καλα αρθρα πανω στο θεμα που ειναι αρκετα ενδιαφεροντα. Απο οσα ξερω (χωρις να ειμαι ειδικος στο θεμα) καλη ηχομονωση ειναι οι γυψοσανιδες. Μαλιστα υπαρχει ενας κατασκευαστης (στην Γερμανια μου φαινεται), που του δινεις τις διαστασεις και στις στελνει ετοιμες. Δεν ξερω να σου δωσω καποιο link για να μπεις να δεις αλλα θα ρωτησω και θα σου πω συντομα. Αυτο που ξερω σιγουρα ειναι πως τα κομματια ειναι κατα καποιο τροπο αυτοκολλητα και δεν χρειαζεται να τρυπας τοιχους κλπ. Παντως να ξερεις οτι ο ηχος περναει με τον αερα (γιατι για τον στερεοφερτο ηχο δε μπορεις να κανεις και πολλα) οποτε θα πρεπει η κατασκευη σου (πορτες, παραθυρα και μονωση) να ειναι οσο το δυνατον καλυτερα αεροστεγης. Που σημαινει οτι θα πρεπει να χρησιμοποιησεις καλα λαστιχα στις πορτες κλπ. και σιλικονη στις συνδεσεις της μονωσης.

 

Τωρα για ηχοαπορροφηση μεσα στο στουντιο στις ηψηλες συχνοτητες, εκτος απο το ρικοφον που ειναι ακριβο, υπαρχει κι αλλη πιο φτηνη λυση (οχι απαισιες αυγοθηκες...) που ειναι οι κουρτινες. Κανουν και δουλεια αλλα ειναι και ωραιες σε θεμα αισθητικης. Οσο πιο χοντρο το υφασμα τοσο και περισσοτερες ανακλασεις κοβουν.

 

Για τα μπασσα μπορεις να φτιαξεις μονο σου καποιες κατασκευες (μπασσοπαγιδες κλπ) που με την σωστη τοποθετηση στον χωρο σου θα εχεις ενα παρα πολυ καλο αποτελεσμα. Αναλυτικα τον τροπο κατασκευης τους μπορεις να βρεις στα τευχη 8-9 του SoundMaker και σε οποιοδηποτε βιβλιο ακουστικης.

 

Για το πατωμα και αφου εισαι σε υπογειο, δε νομιζω να μπορεις να κανεις κατι παρα πανω απο το να βαλεις μια χοντρη μοκετα που με αυτην πιστευω οτι θα εισαι παρα πολυ ενταξει.

 

Πιστευω να σε βοηθησα καπως.

 

Ευελπιστω σε ενα αναλυτικο αρθρο απο τον yameth πανω στο ζητημα που απασχολει σιγουρα παρα πολλους επισκεπτες αυτου του site. Εκτος αν υπαρχει καποιο και δεν εχει πεσει στην αντιληψη μου, οποτε και συγχωρεστε με...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην περιμένεις να βρεις ΤΗΝ λύση μία και έξω, αφού δεν έχεις εμπειριά. Με τον καιρό θα δεις τι χρειάζεται και θα βελτιώσεις την ακουστική του χώρου. Πρέπει να ξεκινήσεις από την ηχο-μόνωση μιας και είναι το "ζωτικό" σημείο για τους γείτονες και μετά να κοιτάξεις την ηχο-απορρόφηση, μιας και είναι το "ζωτικό" στοιχείο για μία ευχάριστη πρόβα (και πιο εύκολες λύσεις βρίσκεις σε Home περιπτώσεις).

 

Για την ηχο-μόνωση: έχεις πόρτες, παράθυρα στο υπόγειο; Σε τι ποσοστό χρειάζεσαι μόνωση (π.χ. έχει μαγαζιά από επάνω, διαμερίσματα, έχουν σημασία αυτά);

 

Μία δοκιμασμένη "μέση" λύση είναι με γυψοσανίδες που τοποθετείς 3-5 εκατοστά από τους τοίχους και στο κενό βάζεις κάποιο άλλο βαρύ υλικό (π.χ. πετροβάμβακα).

 

Προσοχή στα κουφώματα! Ίσως να χρειαστεί να φτιάξεις καινούργια κουφώματα (ίσως με διπλά τζάμια και κενό ενδιάμεσα) αν αυτά που έχεις δεν κάνουν, γιατί θα σε παιδέψουν αν δεν γίνει καλή αεροστεγής μόνωση.

 

Θα χρειαστείς και κάτι για το πάτωμα (;). Ένα χοντρό λαστιχένιο χαλί είναι μία λύση αλλά κοστίζει.

 

Όλα αυτά είναι ιδέες. Μπορεί να μην σου κάνουν. Ρώτα αρκετά πριν προχωρήσεις και να ξέρεις ότι το αποτέλεσμα θα έρθει με τον καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου η ακουστικη του χωρου δεν ειναι ευκολη υποθεση. Αν και πιστευω σε ενα τοσο μικρο χωρο δεν θα εχεις μεγαλο προβημα οταν τον γεμισεις με πραγματα. Υπαρχουν αρκετα αρθρα στο net πανω σε τετοια ζητηματα που θα μπορουσες να διαβασεις αλλα αν θελεις στα ελληνικα κατι κοιτα στο τρεχον τευχος του Soundmaker (και στα 2-3 προηγουμενα) εχει καποια καλα αρθρα πανω στο θεμα που ειναι αρκετα ενδιαφεροντα. Απο οσα ξερω (χωρις να ειμαι ειδικος στο θεμα) καλη ηχομονωση ειναι οι γυψοσανιδες. Μαλιστα υπαρχει ενας κατασκευαστης (στην Γερμανια μου φαινεται)' date=' που του δινεις τις διαστασεις και στις στελνει ετοιμες. Δεν ξερω να σου δωσω καποιο link για να μπεις να δεις αλλα θα ρωτησω και θα σου πω συντομα. Αυτο που ξερω σιγουρα ειναι πως τα κομματια ειναι κατα καποιο τροπο αυτοκολλητα και δεν χρειαζεται να τρυπας τοιχους κλπ. Παντως να ξερεις οτι ο ηχος περναει με τον αερα (γιατι για τον στερεοφερτο ηχο δε μπορεις να κανεις και πολλα) οποτε θα πρεπει η κατασκευη σου (πορτες, παραθυρα και μονωση) να ειναι οσο το δυνατον καλυτερα αεροστεγης. Που σημαινει οτι θα πρεπει να χρησιμοποιησεις καλα λαστιχα στις πορτες κλπ. και σιλικονη στις συνδεσεις της μονωσης.

 

Τωρα για ηχοαπορροφηση μεσα στο στουντιο στις ηψηλες συχνοτητες, εκτος απο το ρικοφον που ειναι ακριβο, υπαρχει κι αλλη πιο φτηνη λυση (οχι απαισιες αυγοθηκες...) που ειναι οι κουρτινες. Κανουν και δουλεια αλλα ειναι και ωραιες σε θεμα αισθητικης. Οσο πιο χοντρο το υφασμα τοσο και περισσοτερες ανακλασεις κοβουν.

 

Για τα μπασσα μπορεις να φτιαξεις μονο σου καποιες κατασκευες (μπασσοπαγιδες κλπ) που με την σωστη τοποθετηση στον χωρο σου θα εχεις ενα παρα πολυ καλο αποτελεσμα. Αναλυτικα τον τροπο κατασκευης τους μπορεις να βρεις στα τευχη 8-9 του SoundMaker και σε οποιοδηποτε βιβλιο ακουστικης.

 

Για το πατωμα και αφου εισαι σε υπογειο, δε νομιζω να μπορεις να κανεις κατι παρα πανω απο το να βαλεις μια χοντρη μοκετα που με αυτην πιστευω οτι θα εισαι παρα πολυ ενταξει.

 

Πιστευω να σε βοηθησα καπως.

 

Ευελπιστω σε ενα αναλυτικο αρθρο απο τον yameth πανω στο ζητημα που απασχολει σιγουρα παρα πολλους επισκεπτες αυτου του site. Εκτος αν υπαρχει καποιο και δεν εχει πεσει στην αντιληψη μου, οποτε και συγχωρεστε με...[/quote']

 

BRAIN

 

Ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολη υπόθεση η ακουστική του χώρου, πήγα και πήρα το περιοδικό που λες και είχε πραγματι καλά σχέδια για μπασοπαγίδες

και σκεφτόμουν ότι οπτικα πάνω από τον πετροβάμβακα και το κόντρα πλακε θα μπορούσε να ντυθεί με το υλικό που έχουν στα ηχεία που είναι σαν καλτσον, άραγε που το βρίσκουμε το υλικό..... οι βαριές κουρτίνες καλή περίπτωση , όσο για γυψοσανίδες μάλον την βλέπω από ελλάδα γιατί έχω προβλημα με ξένες γλώσσες.

Ευελπιστώ και εγώ σε αναλυτικό άρθρο ή και μέσο του forum που θα μπορούσαν να συζητιούνται οι απορίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BRAIN

Σίγουρα η σωστή ακουστική του χώρου μπορεί να βελτιωθει σιγά σιγά αλλά

το ζωτικό μέρος που είναι ηχο-μόνωση θέλει αρχής εξ` αρχης αντιμετώπιση

για να αποφύγω περιτά έξοδα με ράψε ξίλωνε,

 

ο χώρος είναι δικός μου οπότε θέλω να κάνω ότι καλύτερο γίνετε φυσικά μέσα σε λογικά οικονομικά πλαίσια και με την προσωπική μου εργασία(μαστορέματα!!)

 

Το υπόγειο έχει μία πόρτα και ένα μικρο παραθυράκι που από εκει σκέφτομαι να κάνω κλιματισμο και εξαέρωση από εκεί φοβάμαι πολύ την ηχομόνωση σε σχέση με το πως θα μονώσω τα μηχανηματα, προς το παρόν

από το παραθυράκι ακούω τους σκύλους μου και αρκετές φορές τους πιάνω μέ το πικνωτικό μικ. για φλοϊντικές καταστάσεις!!!

 

Απο τον ένα τοίχο έχω τον καυστήρα θέρμανσης που κάνει μεγάλο τσαμπουκά!! και δεν μου έφταναν αυτά μέ έχουν πνίξει με τα απόνερα αφού περναει εσωτερικά ένας αγωγός που ακούω τα νερά !!

 

τέλος πάντων μάλον θα ξεκινήσω από ειδικό αστάρι (610 tite waterprofing paint, muralo) για να αποφύγω την υγρασία και τη φθορά των μονωτικών μου υλικών, μετά είναι υποσκέψη να περάσω τους τοίχους με λευκό μονωτικό που βάζουν σε ταράτσες σε ρευστή μορφη ή έχω ακούσει για χοντρό διαφανές ναίλον, κάνει άραγε τίποτα?πότε μπαίνει? πρίν το dow ή μετά, χρειάζεται υαλοβάμβακας ή πετροβάμβακας?

 

ποιά είναι καλή σειρά για να μπούν τα υλικά σωστά, σκεφτομαι για ξύλινο σκελετό καρφομένο σε

λάστιχα, να μπούν τα υλικά και μετά κόντρα πλακέ ή γυψοσανίδα? τα υλικά που προανέφερα για να είναι αεροστεγή χρειάζεται και εκεί συλικόνη?

 

Απο ερωτήματα μπόλικα ε!!!!

για να δούμε μπορεί να ακουστούν και άλλες γνώμες και γνώσεις και εμπειρίες και να αποφύγουμε κακοτοπιές!! και να βγάλουμε άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι μπορω να βοηθήσω.Για να πώ την αλήθεια περίμενα αυτή την ερώτηση από τότε που ξεκίνησε το site. Πρώτα απ΄όλα πρέπει να μου πεις τι βρίσκεται γύρω και πάνω από το υπόγειο. Αν επάνω βρίσκεται πυλωτή μην παραλείψεις να αναφέρεις τι βρίσκεται πάνω από αυτή. Μερικές φωτό θα έκαναν τα πράγματα πολύ ευκολότερα. Επίσης πολύ κατατοπιστική θα ήταν μιά κάτοψη.Πολύ σημαντικό είναι να καταγραφούν οι ανάγκες σου και να χωριστούν τα δωμάτια σύμφωνα με κάποιες συγκεκριμένες διαστάσεις που παρουσιάζουν καλή συμπεριφορά στα στάσιμα κύματα.Ο χώρος σου παρουσιάζει ενδιαφέρον γιατι δεν είναι απαγορευτικός για acoustic treatment.Λοιπόν περιμένω σχέδια για να σου προτείνω λύσεις. [/img]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι μπορω να βοηθήσω.Για να πώ την αλήθεια περίμενα αυτή την ερώτηση από τότε που ξεκίνησε το site. Πρώτα απ΄όλα πρέπει να μου πεις τι βρίσκεται γύρω και πάνω από το υπόγειο. Αν επάνω βρίσκεται πυλωτή μην παραλείψεις να αναφέρεις τι βρίσκεται πάνω από αυτή. Μερικές φωτό θα έκαναν τα πράγματα πολύ ευκολότερα. Επίσης πολύ κατατοπιστική θα ήταν μιά κάτοψη.Πολύ σημαντικό είναι να καταγραφούν οι ανάγκες σου και να χωριστούν τα δωμάτια σύμφωνα με κάποιες συγκεκριμένες διαστάσεις που παρουσιάζουν καλή συμπεριφορά στα στάσιμα κύματα.Ο χώρος σου παρουσιάζει ενδιαφέρον γιατι δεν είναι απαγορευτικός για acoustic treatment.Λοιπόν περιμένω σχέδια για να σου προτείνω λύσεις. [/img]

 

BRAIN

 

Στον ένα μεγάλο τοιχο έχω διαμετρο. 6μέτρα χ 2,70 ύψος από πίσω υπάρχει δωματιο καυστήρα, στον δεύτερο μεγάλο τοίχο με τις ίδιες διαστάσεις από

πίσω υπάρχει μπετό+γή, στό ένα μικρό τοίχο διαστ. 4μέτρα χ 2,70 ύψος

υπάρχει παραθυρακι που βλέπει μπετό και τρύπα πλάκας πυλωτης( δηλ. απο μέσα προς τα έξω μια μικρή ορθη γωνία με διαμετρο παραθυρο 30χ50πόντους από πίσω υπάρχει μπετό + γή σε όλο το ύψος, στον δεύτερο

μικρό τοιχο με διαμ. 4μέτρα χ 2,70 ύψος υπάρχει από πισω δωμάτιο διαφορετικου ιδιοκτητη. Στο δάπεδο υπαρχει μωσαϊκο και φυσικα απο κατω

μπετό + γή. Πάνω από το υπογειο υπάρχει πιλωτη με είσοδο πολυκατοικιας

και πάνω απο την πιλωτή υπάρχουν διαμερισματα.

Στις σκέψεις μου είναι να μπορώ να κάνω πρόβα και ηχογράφηση

και αφου το φτιάχνω από την άρχη καλό είναι να αποφύγω μπαλωματα.

 

ευχαριστώ για την βοήθεια

*αν δεν βγάζεις άκρη από τα παραπάνω, μπορείς να γράψεις γενικές απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου