Προς το περιεχόμενο

Δίλημμα: Κίνα και Κορέα ή Αμερικάνικο με τα ίδια λεφτά;


ALXGS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε συ cigaret ...τι δεν είναι κατά τη γνώμη σου "άσφαλτος"... γιατί να λες ότι μια Gibson βγάζει "λάσπωμένο" ήχο, πρέπει να το δικαιολογήσεις με μια πρόταση που να  κάνει ακριβώς το αντίθετο!

  Δεν είπα ότι μια Gibson βγάζει λασπωμένο ήχο,.... :-\, είπα ότι μια Sg με 490 ( στάνταρντ) βγάζει λασπωμένο ήχο.... Παίξε καθαρά και βρώμικα με την εν λόγω κιθάρα και μετά τα λέμε.... :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Πάντως αν θέλεις Gibson les Paul και κάνεις λίγη υπομονή, όλο και κυκλοφορούν στις αγγελίες και με λιγότερα από χιλιάρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι φοβερο ποσες τετοιες ιδιες συζητήσεις εχω παρακολουθήσει στο νοιζ ολα αυτά τα χρόνια. Ειναι παντα στη 4η ή 5η σελιδα που θα αναψουν τα αίματα. Στη 10η σελιδα γίνεται συνηθως reboot. Στη 15η και περα οι ψυχραιμοτεροι θα παρουν τα ηνια κ.ο.κ 

Ε λοιπον αυτα τα threads με κανουν να αισθάνομαι καλα. Οτι ολα ειναι καλα αφου ο κοσμος ακομα διαφωνεί και πορωνεται με την αγορα της τάδε ή της δεινα κιθαρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε  ALXG5,

 

Προτείνω να κοιτάξεις και να "ζυγίσεις" τέσσερα απλά πράγματα όσο είναι δυνατόν:

 

Το πόσο σου αρέσει εμφανισιακά, πόσο σε βολεύει (playability, εργονομία βάρος κλπ), το πόσο κουρδίζει (πόσο κρατάει το κούρδισμα, να ιντονάρει και να μην στραβώνει συχνά το μπράτσο) και φυσικά αν σου αρέσει ο ήχος της.

 

Όλα τα υπόλοιπα δεν έχουν σημασία, ούτε η χώρα κατασκευής ούτε η "ποιότητα". Άλλωστε αν κουρδίζει καλά, δε στραβώνει και έχει ηχάρα, τι σημασία έχει αν είναι από μαόνι ή πεύκο, αν η βαφή δεν είναι τέλεια ή τι σημασία έχει αν είναι USA ή Κίνα.

 

Προσωπικά έχω δει (για να μην αναφέρω τι έχω ακούσει από άλλους) και εξαιρετικές φθηνές κιθάρες και κάκιστες ακριβές, και το αντίστροφο φυσικά.

 

Στο εύρος μεταξύ 500-1000 ευρώ υπάρχουν άπειρες εξαιρετικές κιθάρες αρκεί να προσέξεις κατά την αγορά.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λασπωνει η sg με αυτους τους μαγνητες;Αναλογως αν εχεις ασχοληθει να πειραξεις το υψος τους αναλογως σε τι ενισχυτη παιζεις...αν εχεις ασχοληθει να ρυθμισεις το eq του ενισχυτη και να παιξεις με το volume της κιθαρας (η οποια πρεπει να ειναι intonαρισμενη).Αν κανεις ολα τα παραπανω και ο ηχος ακομα λασπωνει τοτε κατι απο τον εξοπλισμο ειναι χαλασμενο. Εξαρταται βεβαια και τι ηχο εχεις στο νου σου σαν 'καθαρο' που 'δε λασπωνει'.Αν πχ αυτος ειναι της strat με μονους και συ περιμενεις αντιστοιχα αποτελεσματα με sg τοτε η συγκριση ειναι apples με oranges.Εδω με λιγη υπομονη δε λασπωνουν ουτε οι active emgs.

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Οπου αλλα ταστα, αλλο μανικι, αρα και αλλη κιθαρα..

Εγώ ένα χοντρό ή λεπτό μπράτσο ότι τάστα και να βάλω πάλι χοντρό ή λεπτό θα το νιώθω. Πρώτα σχήμα μπράτσου, μετά radius και στο τέλος τάστα επηρεάζουν το χέρι μου και την απόφαση μου να αγοράσω ή όχι μια κιθάρα.

 

...είπα ότι μια Sg με 490 ( στάνταρντ) βγάζει λασπωμένο ήχο.... Παίξε καθαρά και βρώμικα με την εν λόγω κιθάρα και μετά τα λέμε.... :)

Το σετ 490r & 498t που βάζει η Gibson σε πολλές κιθάρες της με 500ρια ποντεσιόμετρα όχι μόνο δε λασπώνει, αντίθετα ο bridge μαγνήτης ξύνει εύκολα. Ο neck μαγνήτης χαμηλώνοντας το ύψος καθαρίζει αρκετά. Κανείς από τους δύο μαγνήτες δεν είναι τέρας ευκρίνειας ή κάτι το αξιόλογο, ΙΜΟ. Υπάρχει και η αλλαγή μαγνητών (Alnico II, III, IV, V, 8, Ceramic) που με λίγα χρήματα μπορεί να τους αλλάξει την ηχητική ταυτότητα τους.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αργησα, αλλα εμαθα:

 

"το μανικι κανει την κιθαρα"

 

 

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.

Είχα stratocaster hw1 με το κλασσικό modern C neck.

Έβαλα warmoth boatneck και πραγματικά είναι λες και έχω μια εντελώς διαφορετική κιθάρα που δεν είχα ξαναπιάσει ποτέ, απόλαυση

 

Συνεπώς ότι σε βολέψει και φυσικά να αντέχεις οικονομικά και ας γράφει στο headstock "Λίζα banana"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία... θα μιλήσω και με τον τεχνικό μου να μου πει δυο τρία (τεχνικά που δεν κατέχω) πράγματα γι αυτές που έχω βάλει στο μάτι κι αναλόγως αποφασίζω. Γιατί αν μου πει με την τάδε θα είσαι συνεχώς με το κουρδιστήρι, ή με την δείνα δεν θα μπορείς να παίξεις αυτό κι εκείνο με σωστό ήχο, ε δεν θα την πάρω!

 

Ευχαριστώ όλους σας πάντως για τις διαφωτιστκότατες απαντήσεις, σας, αν και κάποια στιγμή πήγε να γίνει ολυμπιακός παναθηναικός ως προς τις απόψεις, αλλά ευτυχώς το φίλαθλο πνεύμα νίκησε  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

... ή με την δείνα δεν θα μπορείς να παίξεις αυτό κι εκείνο με σωστό ήχο, ε δεν θα την πάρω!

 

Εγώ προσωπικά δεν ασπάζομαι και πολύ αυτή την άποψη. Τι πάει να "δε θα μπορείς να παίξεις το τάδε με σωστό ήχο";

 

Στο θέμα ήχος παίζουν τεράστιο ρόλο οι μαγνήτες, αλλά και το δικό σου παίξιμο. Δε λέω ότι μπορείς να κάνεις μία Strat με παραδοσιακούς μονούς να ακουστεί σαν Les Paul και το ανάποδο, αλλά μπορείς να παίξεις  πχ heavy metal με μία Strat που φοράει single coil sized humbuckers και να πάρεις ωραίο, ογκώδες αποτέλεσμα.

 

Κι εγώ παίζω μουσική με αρκετό γκάζι με Telecaster που φοράει παραδοσιακούς μονούς. Αν εξαιρέσεις λίγο hum έχει πολύ ωραίο ήχο.

 

Εν κατακλείδι, πάρε μία καλοφτιαγμένη κιθάρα, πήγαινε να στη σετάρουν επαγγελματικά για να αποδίδει στο 100% της και ο ήχος βρίσκεται.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν θα βγάλεις άκρη, οπότε θα σου γράψω μερικά πράγματα που ίσως βοηθήσουν:

1. Οι μαγνήτες αλλάζουν εύκολα. Μην φοβάσαι τους emg, δεν είναι απαραίτητο ότι είσαι παθητικός (passive) τύπος. Με gain όλα πάνω κάτω είναι ίδια

2. Η sg σου έκατσε καλά, είναι και ελαφριά. Η μέση σου στα 40+ θα σε ευγνώμονει.

3. Πάρε οποία σου αρέσει εμφανισιακά.

4. Τα περίεργα σχήματα έχουν καλά και κακα. Προτείνω να τα δοκιμάσεις με τη ζώνη σου. Εγώ δεν θα έπαιρνα γιατί στα μεταχειρισμένα βρίσκεις οργαναρες.

 

Και η σκέψη του ενός εκατομμυρίου:

Αφού παίζεις μέταλ με ένα καλό σετ μαγνήτες (active-passive) θα ακουγεσαι γ@μω χωρίς να πας στο 1000ρικο. Επίσης όλες οι κιθάρες σωστά σεταρισμενες γ@μανε (αν δεν έχουν εργοστασιακό προβλημα) μήπως να το ξανασκεφτείς;

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου