Προς το περιεχόμενο

Crack Under Pleasure - My Babe


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα αγαπητοί συνάδελφοι. Παρακάτω θα ακούσετε μια εκτέλεση του My Babe από πρόβα. Ο λόγος που την ανεβάζω είναι γιατί ενώ η μπάντα ήταν μέχρι πρότινος κουαρτέτο (φωνή-τύμπανα-μπάσο-κιθάρα), σχετικά πρόσφατα προσθέσαμε πλήκτρα και είμαστε στη διαδικασία ενσωμάτωσης. Αυτό δεν είναι και τόσο απλό πράγμα για ένα σχήμα που ήδη έπαιζε με την παραπάνω σύνθεση για πάνω από ένα χρόνο. Γενικά χρειάζεται προσαρμογή, κυρίως από την κιθάρα μια και τη δουλειά του αρμονικού "γεμίσματος" την αναλαμβάνουν σε μεγάλο βαθμό πλέον τα πλήκτρα. Αυτό κάνει τη δική μου ζωή και ευκολότερη και δυσκολότερη γιατί απ' τη μια παίζω λιγότερα, αλλά απ' την άλλη πρέπει να αφαιρέσω και ως γνωστόν στους κιθαρίστες αρέσει μόνο η πρόσθεση κι ο πολλαπλασιασμός. ;D

 

Στο κλιπ που θα ακούσετε έχουμε νομίζω πετύχει μια καλή ισορροπία ενώ η ποιότητα της ηχογράφησης και οι σχετικές στάθμες είναι σε ικανοποιητικό επίπεδο, δεδομένης φυσικά της μεθόδου καταγραφής που είναι ένα φορητό γραφτίρι.

 

Κάθε παρατήρηση δεκτή.

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα πίστευα ότι πρέπει να υπάρχουν 2 πολυφωνικά όργανα στη μπάντα. Οπότε φευ, μου αρέσατε περισσότερο.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

......

σόρρυ

δεν.

Σαν να παίζουν τα δυό πρώτα συνοδευτικά όργανα, μόνα τους σε διαφορετικά κομμάτια.

Ιδίως τα πλήκτρα. Επίσης είναι πολύ στακάτα. Θα ήθελα λίγο παραπάνω κράτημα στο σβήσιμο ή άλλο ήχο. Δεν γίνεται να παίζουν syncopated και κιθάρα και πλήκτρα.

Θέλει δουλίτσα....

 

my 2cents.... έτσι? :-\

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

......

σόρρυ

δεν.

 

Καμία σόρυ δεκτή. ;D

 

Εννοείται ότι δε χρειάζεται να ζητάς συγγνώμη. Γι' αυτό ανέβασα την εκτέλεση. Προσωπικά δεν έχω μεγάλη εμπειρία από παίξιμο μαζί με πλήκτρα και όλες οι απόψεις είναι θεμιτές.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ'αρεσε ο ηχος της μπαντας,ωραια παιγμενο το τεμαχιο,γκρουβαρει.

Γενικως ομορφα,ειδικως οσο περναει ο καιρος και δουλευετε κιθαρα/πληκτρα θα

δενει ακομα καλυτερα το πραγμα.

 

Μονη ενσταση ειναι το οτι δεν ακουγεται το ριφ του κομματιου το οποιο ειναι πολυ χαρακτηριστικο και θα επρεπε νομιζω να υπαρχει.

Ξερω,αλλη ηταν η ερωτησις αλλα να,μια που τ'αναφεραμε. ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονη ενσταση ειναι το οτι δεν ακουγεται το ριφ του κομματιου το οποιο ειναι πολυ χαρακτηριστικο και θα επρεπε νομιζω να υπαρχει.

 

Έχεις δίκιο Γιώργο. Θα πω του πληκτρά να το παίζει. Είναι νέος ακόμα οπότε θα κάνει τις αγγαρείες. ;D

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου το καλύτερο ρυθμικό δέσιμο.

Για να μειωθεί αυτός ο χρόνος θα πρότεινα το εξής.

 

Σε κάποια πρόβα παίξτε το κομμάτι όπως τώρα (με το σολιστικό μέρος της κιθάρας παρόν) αλλά χωρίς καθόλου μα καθόλου ρυθμική κιθάρα.

 

Πάρτο σπίτι σου, πέρνα το σε DAW, και παίζε ρυθμικά από πάνω, κάνε πολλά takes (παίζε διαφορετικά σε κάθε ένα) χωρίς να τα σβήνεις (απλά mute τα προηγούμενα), γράφοντας σε άλλο κανάλι κάθε φορά το παίξιμό σου.

 

Όταν τα ακούσεις όλα, τότε προσπάθησε να mix-άρεις τον ήχο σου σε σχέση με την μπάντα σε ένταση και χροιά (βάθος, ατάκα, κλπ).

 

Έτσι θα φτιάξεις και στυλ ρυθμικού παιξίματος με πλήκτρα (αραιό vs πυκνό, στακάτο vs πιο χαλαρό, κλπ όπου αυτά χρειάζονται μέσα στο κομμάτι), και ήχο (εντάσεις-χροιά) που να ταιριάζει σ' αυτό το παίξιμο.

 

Μου άρεσε πάντως πολύ, και πιστεύω ότι ήταν καλή κίνηση τα πλήκτρα.

Δίνουν το κάτι, και αρμονκά, αλλά κυρίως λόγω ηχοχρώματος.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μειωθεί αυτός ο χρόνος θα πρότεινα το εξής....

 

Στράτε μου όσο κι αν αυτός ο τρόπος που περιγράφεις μπορεί να λειτουργήσει "εργαστηριακά", είναι αδύνατον να αποδώσει σε πραγματικές συνθήκες διότι το παίξιμο αυτών των κομματιών είναι ιδιαίτερα δυναμικό, με την έννοια του μη στατικού. Με άλλα λόγια, σχεδόν κανείς από την μπάντα δε θα παίξει με ακριβώς τον ίδιο τρόπο σε κάθε take, πολύ περισσότερο δε τα πλήκτρα και η κιθάρα.

 

Οπότε ουσιαστικά, αυτό που περιγράφεις γίνεται μέσα στο στούντιο και αυτό που λέμε "δέσιμο" είναι κατά βάση το να γνωρίζεις αρκετά καλά μουσικά τον άλλο ώστε να αναμένεις το παίξιμό του και να προσαρμόζεις αναλόγως το δικό σου. Υπό αυτή την έννοια, το να κάτσω και να παίζω συνεχόμενα πάνω από το ίδιο take της μπάντας δε νομίζω ότι θα ωφελήσει σε κάτι δεδομένου ότι την επόμενη φορά που θα μπούμε στο στούντιο, πολλά θα παιχτούν διαφορετικά.

 

Πάντως δοκιμάζονται πράγματα και από τα δύο αρμονικά όργανα τους τελευταίους μήνες. Νομίζω ότι η "συμφωνία" μεταξύ μας δεν είναι πολύ μακριά.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίκιο έχεις. :)

 

Νομίζω ότι η "συμφωνία" μεταξύ μας δεν είναι πολύ μακριά.

LIKE!

:)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

συμφωνώ απόλυτα με την προσθήκη... υπάρχει πια μεγαλύτερη (συνολικά) εν δυνάμει δημιουργική δυνατότητα που είμαι σίγουρος ότι θα εκμεταλλευτείτε (καθώς και συ Σπύρε μια plus προσωπική εκφραστική "άνεση" με τον επιμερισμό της "ρυθμικής ευθύνης")...

 

ικανοποιητική η ηχογράφηση τηρουμένων των αναλογιών... δοκίμασες σε πιο κοντινή απόσταση το "γραφτήρι"?... ο χώρος δεν ακούγεται και σαν ότι καλύτερο για ηχογράφηση...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου