Προς το περιεχόμενο

Απάτη απο την Νιγηρία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή θέλεις να μου πείς ότι όταν στέλνεις χρήματα online μέσω τραπέζης σε κάποιον άλλον λογαριασμό τρίτου βάζεις κάπου την υπογραφή σου ? ? ?

 

Μπερδεύεσαι...Όταν στέλνεις έμβασμα πας απαραιτήτως σε υποκατάστημα και "δίνεις" εντολή πληρωμής και βάζεις και φαρδιά πλατιά την υπογραφή σου.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 300
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μπερδεύεσαι...Όταν στέλνεις έμβασμα πας απαραιτήτως σε υποκατάστημα και "δίνεις" εντολή πληρωμής και βάζεις και φαρδιά πλατιά την υπογραφή σου.

 

Ναί έχεις δίκιο όσον αφορά τα εμβάσματα . . . αλλά εδώ μιλάμε για μεταφορά χρημάτων online σε λογαριασμούς τρίτων  χρησημοποιόντας IBAN ή απλά τον αριθμό λογ.

Θέλω να σου πώ πως εάν κάποιος καταφέρει και μπει στον λογαριασμό σου σπάζοντας τους κωδικούς σου ( online πάντα) με το χι ψι τρόπο ( που σίγουρα κάποιοι γνωρίζουν τους τρόπους )

την πάτησες . . . μετά κάνουν ότι θέλουν. Δεν χρειάζεται να κάνεις κανένα έμβασμα . . . γίνεται από μόνο του  :D

 

Άρα λοιπόν ανακεφαλαιώνω και λέω ότι αν του έχεις δόσει Ονοματεπώνημο - Τράπεζα - και αριθμό λογ. ή έστω IBAN . . . για να σου στείλει (και καλά) χρήματα  , του έχεις δώσει μεγάλο avantage

 

Αλλά εν πάση περιπτώση , υποθέσεις κάνουμε  . . . καλό είναι να μην τα δίνουμε σε κανέναν αυτά τα στοιχεία

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν νομίζω ότι μπορεί να κάνει και πολλά πράγματα κάποιος με ονοματεπώνυμο + αριθμό λογαριασμού.

Απλά νομίζω ότι είναι η αρχή της απάτης.....

 

Διαβάστε κι εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Advance-fee_fraud

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το ίδιο ακριβώς θέμα έχει συζητηθεί εδώ:

 

Προσοχή στους Scammers (απατεώνες) αγοραστές

 

Επίσης στην Πρώτη σελίδα των αγγελιών λέει:

 

Προσοχή! Κυκλοφορουν απατεώνες στο διαδύκτιο. Διαβάστε τις οδηγίες και ενημερωθείτε

 

Στις Οδηγίες των Αγγελιών:

 

Προσοχή!

 

Αποφεύγετε τις απάτες αγοράζοντας τοπικά ή πληρώνοντας μέσω PayPal.

 

Μην πραγματοποιείτε ποτέ πληρωμές μέσω Western Union, Moneygram ή άλλων ανώνυμων υπηρεσιών πληρωμών.

 

Μην αγοράζετε από ή πουλάτε στο εξωτερικό. Μην αποδέχεστε τραπεζικές επιταγές από το εξωτερικό.

Το περιεχόμενο και οι πληροφορίες που περιλαμβάνονται στο site αποτελούν μια προσφορά στον επισκέπτη/χρήστη και δεν δύνανται σε καμία περίπτωση να εκληφθούν ως έγκυρες πληροφορίες ή/και συμβουλές ούτε υποκρύπτουν προτροπή για την τέλεση συγκεκριμένων πράξεων (π.χ. αγοράς, κ.λπ.).

 

Το site αναλαμβάνει την συλλογή, επεξεργασία και διανομή του περιεχομένου του, δεν εγγυάται όμως για την ορθότητα, την πληρότητα ή και την διαθεσιμότητα των περιεχομένων, σελίδων, υπηρεσιών, επιλογών αυτού (του site). Κατόπιν τούτων ο εκάστοτε χρήστης/επισκέπτης χρησιμοποιεί τις παρεχόμενες υπηρεσίες/πληροφορίες του site με δική του πρωτοβουλία, αναλαμβάνοντας ταυτόχρονα και την σχετική ευθύνη διασταύρωσης των εν λόγω πληροφοριών.

 

Αλλά ποιός τα διαβάζει; Σίγουρα θα επαναληφθεί το θέμα αφού όλοι τσιμπάνε όταν τους προσφέρουν τα διπλάσια. Μα τόσο ψάρακες λέτε να'ναι αυτοί που θέλουν το δικό μας κελεπούρι και δίνουν όσο-όσο; Λίγη κοινή λογική ρε παιδιά...

76540922___1289251039870.png.cfc56d7f243ea18282079c5cb1675b7a.png

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυκλοφορεί  σε διάφορα site δημοπρασίας και στο Νόιζ συγκεκριμένα με το όνομα John/Sofia Vasilis προσφέρει τα διπλάσια από την συγκεκριμένη τιμή και τα έξοδα αποστολής προς Nigeria. (το όνομα μπορεί να διαφέρει)

 

Επικαλείται ονόματα μεγάλων τραπεζών, συγκεκριμένα την CIBC του Καναδά, για την μεταφορά των χρημάτων μόνο μετά την αποστολή στην υποτιθέμενη τράπεζα απόδειξης αποστολής.

 

Δίνει μάλιστα συγκεκριμένα στοιχεία για τον παραλήπτη.

 

Λέγεται Nigeria SCAM

Πρόκειται για μεγάλη κομπίνα έχει τουλάχιστον 419 διευθύνσεις ηλεκτρονικού ταχυδρομείου. Όλες τελειώνουν σε @accountant.com /// Είναι αστείο, σαν να σου στέλνει e-mail o OTE με το e-mail, [email protected] και όχι help@ΟΤΕΝΕΤ.gr. Καταλαβαίνετε την διαφορά πιστεύω και να το έχετε υπόψιν σε μελλοντικές συναλλαγές. 

 

Έπειτα από την επικοινωνία μου με την τράπεζα στον Καναδά. Έμαθα κάποια τηλέφωνα σχετικά με το που μπορεί να καταγγελθεί. Διάφορες διεθνείς και Καναδικές υπηρεσίες δίωξης ηλεκτρονικού εγκλήματος.

 

Αν και λογικά δεν μπορούν να κάνουν τίποτα με τα στοιχεία που τους δίνονται για να κατατεθούν τα χρήματα, καλό είναι να μην δώσετε καθόλου στοιχεία και να καταγγείλετε την συγκεκριμένη ηλεκτρονική διεύθυνση αμέσως.

 

Ορίστε ένα link με περισσότερες πληροφορίες.

http://www.419scam.org/419-accountant-com.htm

 

please contact PhoneBusters, the Canadian Anti-Fraud Centre at [email protected]

 

Καθώς και η ίδια η Τράπεζα  θα κινηθεί νομικά.

 

 

Διαδώστε, ενημερώστε...

 

Παρακαλώ οι admins να το spammαρουν  σε όλες τις κατηγορίες του site και να το επισημάνουν και στους βασικούς κανόνες του forum καθώς δεν αφορά  την μπουζούκα του καθενός.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση αλλά το θέμα έχει ήδη συζητηθεί όπως είπε ο grorig.

Παρακαλώ κάντε τον κόπο να τσεκάρετε μέσω της αναζήτησης αν έχει συζητηθεί κάτι για να αποφεύγουμε τις επαναλαμβανόμενες συζητήσεις γύρω από το ίδιο ζήτημα.

 

Το θέμα κλειδώνεται, παρακαλώ ενημερώστε κάποιον mod αν θέλετε να προσθέσετε μια σημαντική πληροφορία που δεν έχει αναφερθεί μέχρι τώρα. Ευχαριστώ!

 

Παρακαλώ οι admins να το spammαρουν  σε όλες τις κατηγορίες του site και να το επισημάνουν και στους βασικούς κανόνες του forum καθώς δεν αφορά  την μπουζούκα του καθενός.

Το ζήτημα έχει ήδη επισημανθεί και υπάρχει σχετική αναφορά στην κεντρική σελίδα των Αγγελιών. Νομίζω ότι είναι αρκετά εμφανές και δεν υπάρχει λόγος για spamming.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχαχα....το "Ms Vassilis" μου άρεσε!!!

 

Πάντως δέν είναι η μόνη απάτη....Πρίν 1 χρόνο - όταν έψαχνα μεταχειρισμένο synth στο ιντερνετ έπεσα πάνω σε μια σελίδα που - και καλά - ήταν με έδρα στο Καρπενήσι και ο τύπος ήταν κάποιος SIBA ACCARID (...ή κατι τέτοιο...δε θυμαμαι...) και είχε λίστα τιμών με προκλητικά χαμηλές τιμές...πχ Roland Fantom-g8 (88-key): 1200 euro!!...όταν τον ρώτησα αν είναι μεταχειρισμένα μου είπε οτι ήταν ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ!!....Τον ξαναρώτησα αν έχει κάποια εταιρεία μου είπε οτι συνεργάζεται με το κατάστημα BRITTENS (Αγγλία)..μετά βρήκα το κατάστημα....τους ρώτησα και μου είπανε οτι δεν έχουν ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ....κι οτι είναι απάτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου