Προς το περιεχόμενο

Knauf Ecose ορυκτοβάμβακας - Πληροφορίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Σκοπεύω να αγοράσω αυτές τις μέρες μερικές πλάκες ορυκτοβάμβακα για την κατασκευή μερικών panels. Οπότε κάνω μια έρευνα σχετικά με χαρακτηριστικά, συντελεστές απορρόφησης, κλπ.

 

Η Fibran δίνει αναλυτικά όλα τα απαραίτητα στοιχεία για τα προϊόντα της. Για την Knauf δυστυχώς στο site της όσο και να έψαξα δεν βρήκα κατι σχετικό. Έχει μήπως κανένας καποια σχετική πληροφορία;

 

Συγκεκριμένα με ενδιαφέρει η Ecose σειρά.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Knauff δίνει στην σελίδα της προδιαγραφές εδώ Knauf » Προϊόντα

 

Γεια σου Yameth. Ευχαριστώ για την απάντηση. Δυστυχώς στο συγκεκριμένο section του site δεν βρηκα πληροφορίες σχετικά με τους συντελεστές απορρόφησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μη περιμένεις και πολλές λεπτομέριες, οικοδομικά υλικά είναι... βρες ένα πάχος που σ'αρέσει (5cm και πάνω θα έλεγα) και αγόρασέ τα, πειραματίσου με τη τοποθέησή τους στο χώρο , τουλάχιστον αυτή είναι η γνώμη μου  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μη περιμένεις και πολλές λεπτομέριες, οικοδομικά υλικά είναι... βρες ένα πάχος που σ'αρέσει (5cm και πάνω θα έλεγα) και αγόρασέ τα, πειραματίσου με τη τοποθέησή τους στο χώρο , τουλάχιστον αυτή είναι η γνώμη μου  :)

 

Καλά δεν είναι έτσι ακριβώς. Χωρίς παρεξήγηση. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πολύ ωραίο το σάιτ της Fibran και εμπεριστατωμένο. Δεν την ήξερα την εταιρία. Εχω την εντύπωση πως αντίστοιχο προιόν με της Knauff είναι το Fibrangeo αν θες να το χρησιμοποιήσεις. Οι προδιαγραφές βέβαια που δίνει ως προς τον ήχο είναι για μένα άγνωστες. Το λ που αφορά την θερμομόνωση αναφέρουν όπως και η Knauff. To "ηχητικό" AW είναι 1 (class Α) στο FIBRANgeo TB-560 και προφανώς το απόλυτο. Ισως κάποιος φυσικός απο τους πολλούς εδω μέσα μας βοηθούσε περισσότερο.

 

Τον πετροβάμβακα της Knauff εγω εχω χρησιμοποιήσει σε όλες τις κατασκευες στούντιο που έκανα, για απορρόφηση μεταξύ τοιχίων, σύμφωνα πάντα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή για τον συνολικό επιθυμητό συντελεστή μόνωσης. Οπως εδω:

 

3-120117172143-205995.jpeg

 

 

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο το σάιτ της Fibran και εμπεριστατωμένο. Δεν την ήξερα την εταιρία. Εχω την εντύπωση πως αντίστοιχο προιόν με της Knauff είναι το Fibrangeo αν θες να το χρησιμοποιήσεις. Οι προδιαγραφές βέβαια που δίνει ως προς τον ήχο είναι για μένα άγνωστες. Το λ που αφορά την θερμομόνωση αναφέρουν όπως και η Knauff. To "ηχητικό" AW είναι 1 (class Α) στο FIBRANgeo TB-560 και προφανώς το απόλυτο. Ισως κάποιος φυσικός απο τους πολλούς εδω μέσα μας βοηθούσε περισσότερο.

 

Τον πετροβάμβακα της Knauff εγω εχω χρησιμοποιήσει σε όλες τις κατασκευες στούντιο που έκανα, για απορρόφηση μεταξύ τοιχίων, σύμφωνα πάντα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή για τον συνολικό επιθυμητό συντελεστή μόνωσης. Οπως εδω:

 

3-120117172143-205995.jpeg

 

Ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες.

 

Ναι απο την Fibran ξέρω οτι η σειρά Geolan και συγκεκριμένα ο 570 είναι ιδανικός για ακουστικές εφαρμογές. Αυτή θα ήταν η επιλογή μου αλλά διάβασα πολλούς να προτείνουν την σειρά ecose (πχ gik acoustics) και ήθελα να δω αν προσφέρει κάτι παραπάνω. Επίσης knauf βρίσκω πολύ κοντά εκεί που είναι στο στούντιο οπότε μπορώ να κάνω παραγγελία από κοντά. Δυστυχώς στο κατάστημα που πηγα δεν μπόρεσαν να μου δώσουν σχετικές πληροφορίες.

 

Yameth εσύ από knauf χρησιμοποιείς καποιον συγκεκριμένο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου