Προς το περιεχόμενο

11 archtop guitars tested by Makis Ablianitis


makam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Έχοντας λίγο χρόνο παραπάνω κατάφερα να ενώσω σε ένα, τα 11 ξεχωριστά βίντεο που είχα δημοσιεύσει στο noiz πριν μερικά χρόνια!!!

Όλες οι κιθάρες του συγκριτικού είναι πολύ ποιοτικά όργανα μεσαίας - ψηλής τιμής, που όμως μπορεί να βρεί κάποιος και να ακούσει σε σοβαρά καταστήματα (δυστυχώς του εξωτερικού τώρα πιά... :-[)!!

Δεν έχω συμπεριλάβει εδώ παλιά vintage ή one off... όργανα και όλες οι κιθάρες έχουν παιχτεί την ίδια στιγμή, με την ίδια πένα και τα ίδια amp settings!!! Προσπάθησα να παίξω ακριβώς το ίδιο κομμάτι, να έχω κάποια fast and slow runs σε ολόκληρη την ταστιέρα καθώς και περάσματα συγχορδιών!!

Ελπίζω οι λάτρεις των archtop guitars να το απολαύσουν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Να' σαι καλά Λουκά!!!

Εχω την τύχη να παίζω κατά καιρούς με κάποια εκπληκτικά όργανα, μερικά εκ των οποίων παρουσιάζονται σε αυτό το τεστ!

Θα έχει ενδιαφέρον να ακουστούν γνώμες καθώς ναι μεν οι κιθάρες είναι όλες archtop-full hollow body, αλλά άλλες έχουν built-in humbuckers, άλλες έχουν floating mini humbuckers, άλλες (οι περισσότερες) έχουν κατασκευή με μασίφ σκαφτά ξύλα, ενώ κάποιες άλλες είναι laminated...

Η αίσθηση στο χέρι είναι εξαιρετική σε όλες, με κάποιες διαφορές στο scale length με ότι αυτό συνεπάγεται!

Περιμένω τις γνώμες σας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Συγχαρητηρια, εξοχη παρουσιαση και -φανταζομαι- πολυτιμη για τους φιλους κιθαριστες που ερωτοτροπουν με την τζαζ.

Παροτι τυγχανω καθολου "ειδικος" στο ζητημα, καταθετω την πρωτη μου εντυπωση απο μια σχετικα προχειρη ακροαση.

Νομιζω η L5 ειναι ανικητη  ;D...μου αρεσε περισσοτερο απο ολες με τη μια...εξοχος και γεματος ηχος σε ολο το φασμα.

Στον αντιποδα, η Eastman 910, μολονοτι ελαφρως "αδεια", μου κεντρισε το ενδιαφερον με τον percussive χαρακτηρα της.

Απο τις Heritage, η Sweet 16 με κερδισε, οι αλλες μου φανηκαν ελαφρως "πλαστικες"στον ηχο τους.

Η D'Angelico μαλλον μου αρεσε ακριβως μετα την L5...την βρηκα εξοχη.

Η Hofner πιστευω εχει τον πιο ιδιαιτερο τονο, υπαρχει κατι τελειως δικο της στο πως ακουγεται και αντιδραει...πολυ ενδιαφερουσα.

Φυσικα, οπως ανεφερες, ολες ειναι εξαιρετικα οργανα και αξιζουν προσοχης.

Ευχαριστουμε!

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

το πιο ενδιαφερον Μακη θα ηταν οι δικες σου γνωμες για το χαρακτηρα ολων αυτων των οργανων, μια που εχεις προσωπικη εμπειρια με τοσες διαφορετικες κιθαρες !

 

Οσο για το τεστ, χλιδη να ακους τοσα οργανα με ιδιες συνθηκες. Μεγαλες διαφορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Στην παρουσίαση που είχε κάνει ο Μάκης το 2008 εδώ: https://www.noiz.gr/index.php?topic=158742.0 γράφει αναλυτικότατα την άποψη του αλλά και την κατηγοριοποίηση μεταξύ τους.

 

Νομίζω είναι ένα απο τα καλύτερα συγκριτικά του είδους.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Νομιζω η L5 ειναι ανικητη  ;D...μου αρεσε περισσοτερο απο ολες με τη μια...εξοχος και γεματος ηχος σε ολο το φασμα.

Στον αντιποδα, η Eastman 910, μολονοτι ελαφρως "αδεια", μου κεντρισε το ενδιαφερον με τον percussive χαρακτηρα της.

Απο τις Heritage, η Sweet 16 με κερδισε, οι αλλες μου φανηκαν ελαφρως "πλαστικες"στον ηχο τους.

Η D'Angelico μαλλον μου αρεσε ακριβως μετα την L5...την βρηκα εξοχη.

Η Hofner πιστευω εχει τον πιο ιδιαιτερο τονο, υπαρχει κατι τελειως δικο της στο πως ακουγεται και αντιδραει...πολυ ενδιαφερουσα.

Φυσικα, οπως ανεφερες, ολες ειναι εξαιρετικα οργανα και αξιζουν προσοχης.

Ευχαριστουμε!

Ηλία ευχαριστώ πολύ! Δεν θα αναφερθώ στην L5, αφού όλοι περιμένουν κάτι εξαιρετικό από αυτή και το δίνει με το παραπάνω.

Οι Heritage με τον built in humbucker την κοντράρουν στα ίσα, και μάλιστα σε κάποια περιοχή στα μπασο-μεσαία βγαίνουν πιο ξεκούραστα μπροστά.

Η Heritage Golden Eagle με τον neck mini floating humbucker, είναι η πιo bright απ' όλες τις κιθάρες του συγκριτικού και καθαρίζει εκπληκτικά σε group playing!!

Και οι δύο Eastman είναι εκπληκτικά όργανα που στον ακουστικό ήχο δεν έχουν αντίπαλο! Ακούγονται πιο δυνατά και γλυκά απ' όλες και ίσως γι' αυτό να ευθύνεται το λεπτό καπάκι με το X bracing. Αυτή η ακουστική υπεροχή τους σε συνδιασμό με τον floating mini humbucker τις κάνει ν' ακούγονται διαφορετικά. Πιο 'old style' θα έλεγα!

Αμέσως μετά τις Eastman όσον αφορά τον ακουστικό ήχο, έρχονται οι Heritage που έχουν κι αυτές X bracing, εκτός της H550 που στην ουσία είναι μια προσεγμένη Tal Farlow, με ebony fretboard και laminate καπάκι και πλάτη, αλλά μασίφ πλαινά... ???

Η Gibson L4 είναι στην ουσία μια καλύτερη ES175, με μασίφ ξύλα, εβένινη ταστιέρα και αυτή την ποιότητα την βγάζει αμέσως με τις πρώτες νότες!!!

Η Hofner είναι κάτι διαφορετικό, έχει τον δικό της χαρακτήρα με πολύ ωραία μπάσα και γλυκά πρίμα. Δεν θα σ' ενοχλήσει κάτι, εκτός από το neck joint  στο 16ο τάστο αντί του κλασικού στο 14ο, που εμένα με μπέρδευε λιγάκι!

Η έκπληξη όμως του συγκριτικού είναι η D' Angelico, που και πολύ ωραίο ακουστικό ήχο έχει (γι' αυτό μάλλον ευθύνεται το πολύ έντονο arch-καμάρα που έχει και το καπάκι και η πλάτη). Ο ηλεκτρικός της ήχος είναι επίσης πολύ καλός, λαμπερός, με ωραία σφιχτά μπάσα και όλα αυτά σ΄ένα πακέτο πανέμορφο που κοστίζει τα μισά από την αμέσως φθηνότερη!!!

Δυστυχώς το νέο μοντέλο που βγάζει τώρα, έχει κάποιες παραχωρήσεις στα υλικά, όπως rosewood αντί για έβενο στην ταστιέρα και την γέφυρα, κάποιες άλλες λεπτομέρειες που λείπουν, αλλά δεν αποκλείεται να είναι κι αυτή πολύ καλή...

Τώρα στην αίσθηση στο χέρι, οι Heritage για μένα είναι οι πιό φιλικές και ξεκούραστες! Με σχετικά παχύτερο μπράτσο κάποιες και κάποιες άλλες με medium profile, το χαρακτηριστικό τους όμως είναι το D profile, που για εμένα είναι ότι πιο βολικό!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου