Προς το περιεχόμενο

DIY Knobs!


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

DIY Knobs

 

Ρε παίδες μπας και ξέρεται αν υπάρχει στην αγορά κάποιο πολυμερές που ονομάζεται Polymorph? Το παραπάνω υλικό έχει την ιδιότητα ότι όταν το ζεσταίνεις μπορείς να το πλάσεις και να του δώσεις ότι σχήμα θες ενώ όταν κρυώσει γίνεται άκαμπτο…

 

:idea: Με πηλό μπορούμε να φτιάξουμε καλούπια από τα αγαπημένα μας κουμπιά και στη συνέχεια να τα χρησιμοποιήσουμε για να κατασκευάσουμε δικά μας… μένει βέβαια το πρόβλημα του πως τα τοποθετούμε πάνω στα ποτενσιόμετρα…

 

Είναι κάποια ωραία κουμπιά (για ποτενσιόμετρα) τα οποία δεν τα βρίσκω πουθενά και δεν θέλω να τα παραγγείλω από έξω… οπότε ψάχνω τρόπους να φτιάξω μερικά μόνος μου (έχω ένα δείγμα για να φτιάξω το καλούπι). Μήπως κάποιος έχει να προτείνει κάτι? Για παράδειγμα τι υλικά μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τα οποία να είναι μεν εύπλαστα αλλά όταν τελειώσει η διαδικασία παρασκευής – μορφοποίησης να γίνονται με κάποια διαδικασία άκαμπτα.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πειραματιστείς με διαφόρων ειδών κόλλες, πχ με εποξική η οποία στην αρχή όταν την αναμιγνύεις είναι παχύρευστη και εύπλαστη αλλά όταν στεγνώσει γίνεται σκληρή σαν ξύλο. Μάλιστα σε κάποιους τύπους εποξικής κόλλας μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ειδικά σπρέι καταλύτες για να επιταχύνεις το στέγνωμα ( σε μερικά λεπτά δηλαδή). Υπάρχει ένα μαγαζί στο κέντρο της Αθήνας (κοντά στην πλ. Καρύτση αν θυμάμαι καλά) που έχει μεγάλη ποικιλία απο κόλλες (εποξικές, κυανοακρυλικές κτλπ) και μπορείς να ρωτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σου συνιστό να χρησιμποιήσεις εποξικές κόλλες γιατι είναι ιδιέτερα τοξικές για το δέρμα. Ανταυτού μπορείς να χρησιμοποιήσεις:

 

α) Καλλητεχνικό στόκο (από το Πλαίσιο στη Στουρνάρη)

 

β) Pattex Repair Express (εύπλαστο συγκολλητικό υλικό με πολύ καλά τεχνικά χαρακτιριστικά, ακόμα και υδατοστεγές... νομίζω ότι καλλίτερο για την περιπτωσή σουPraktiker)

 

γ) Pattex N 27 (χημικό μέταλλο. Δουλέυεται σαν εποξική κόλλα αλλα γίνετε σαν πολύ σκληρό πλαστικό ή μέταλλό. Praktiker)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok! Thanks για τις συμβουλές… Πρέπει να βρω χρόνο να δοκιμάσω μερικά υλικά που έχω στο νου μου γιατί με απασχολεί αρκετά αυτό το θέμα… για παράδειγμα έχω ένα diy mini modular synth με καμιά 15αριά ποτενσιόμετρα και δεν έχει πάνω ούτε ένα κουμπί 8O και θέλω να αποφύγω λίγο το industrial look… :roll:

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Το θεμα ειναι παλιο, αλλα μπορει ακομα να ψαχνεις...

 

Δοκιμασε να λιωσεις μεσα στο καλουπι σου καλλαϊ, το μεταλο που χρησιμοποιειται για κολλησεις σε κυκλωματα. φανταζομαι πως θα το ξερεις. Οταν κρυωσει, γινεται σα να ειναι χυτο μεταλλο, και αντεχει και εκνευριστικα πολυ ;)

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου