Προς το περιεχόμενο

Double-bound tele thinline project!


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποτε σε μια ανταλλαγή στο Kookoo στο γκάζι έδωσα στον SF έναν 5E3 και πήρα την παρακάτω πανέμορφη τέλε.

 

13433-250717103657.png

 

Για λόγους διάφορους , αφού τη χάρηκα κάπως σε live και κάποια recordings, έπρεπε να την αποχωριστώ.

 

Νομίζω την έχει κάποιο παιδί από Κομοτηνή ή Ξάνθη , ελπίζω να τη χαίρεται.

 

Ερχόμαστε στο τώρα τέσσερα χρόνια μετά.

 

Εξέχον μέλος του φόρουμ και αγαπητός ήρωας και δάσκαλος , μου έδωσε πρόσφατα σε ανταλλαγή για ένα τέλε σώμα έναν καταπληκτικό μαγνήτη.

 

Budz guitars 542 tele bridge pup

 

Είχα τρελαθεί να τον ακούσω αλλά μη έχοντας κάτι έτοιμο να τον βάλω, η pavesquire του Παβέζα ήταν Θεσσαλονίκη, είπα να ... Το μάντεψες, να φτιάξω ένα σώμα να τον κοτσάρω πάνω να δω και να ακούσω αυτόν τον κορυφαίο μαγνήτη. Με αυτά και μ αυτά αυτό το παράλληλο προτζεκτάκι τρέχει εδώ και κανα δίμηνο και αρχίζει σιγά σιγά να παίρνει σάρκα και οστά...

 

Επειδή φρουσιαντε φαν κ επειδή ήθελα να αναπαράξω το look της τότε αγαπημένης SF tele  (με κάποια αναγκαία μοντζ για να κρατηθεί χαμηλά το βάρος) θα  ακολουθηθεί ανάλογη πορεία.

 

 

Μαντέψτε τι χρώμα το βάφω!

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι τι άλλο sunburst.

 

Και θα γίνει ρελικ από μόνο του - αν γινει. Εγώ δεν το πειράζω και δεν το αφήνω στον ήλιο.

8) ;D :D

 

Το σώμα είναι northern ash από περίπου 7-8 χρόνια πριν και το καπάκι είναι περίπου εικοσαετίας , ας με διορθώσει ο Johnps , το είχε πάνω από το τζάκι ως mantelpiece  και ειναι σκληρό και ξερό as ...funk.

 

Το σώμα βγηκε σε βαρος περιπου 1630 γρ (θεωρω αρκουντως ελαφρύ) και το παχος του σώματος ειναι 33.5 χιλιοστα σχεδόοοοοον σαν κανονικης τελε (by half a mm or so).

 

Θα πούμε κι άλλα , έχω να ρωτήσω και κάποια πράγματα στην πορεία , προς το παρόν να πω ότι ευτυχώς με το γκάλερυ δεν χρειάζεται να στηριζομαστε παλι στο €@#% το φωτοκουβαδακι.

 

 

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oπότε αρχίζω με το κλασσικό φωτορομάντζο / φωτορεπορτάζ.

 

Οι δυο πρώτες φωτοζ ειναι από pinecaster thinline και είναι πιο πολύ για να υπάρχει μια συνοχή στη διαδικασία του build μιας και δε βρήκα φωτός από την αρχή του, Η βάση είναι κουφωτή και έτοιμη από το χειμώνα και περίμενε το τοπ που ήταν τελικά το mantelpiece του JohnPs!

 

13433-250717101326.jpeg

 

13433-250717101412.jpeg

 

13433-250717094632.jpeg

 

13433-250717094720.jpeg

 

13433-250717094825.jpeg

 

13433-250717100206.jpeg

 

13433-250717100405.jpeg

 

13433-250717100448.jpeg

 

13433-250717100530.jpeg

 

13433-250717100618.jpeg

 

13433-250717100700.jpeg

 

13433-250717100745.jpeg

 

13433-250717101609.jpeg

 

13433-250717094410.jpeg

 

13433-250717094444.jpeg

 

13433-250717094525.jpeg

 

13433-250717100827.jpeg

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Budz guitars 542 tele bridge pup...

 

Έχω μια ανάλογη ιστορία. Είχα ένα μασίφ σώμα από το 2008 να κάθεται όταν σε μια διαδικτυακή κουβέντα ένα χρόνο μετά μου πρότειναν τους (άγνωστους σε μένα) Budz για αντικατάσταση του Lollar που είχα στη Thinline μου. Λόγω P90 στη neck θέση είχα βάλει 500ρια ποντεσιόμετρα και ξύριζε, τελικά τα 500ρια και ο P90 έμειναν και συνδυάστηκαν με τον TVJ Classic Plus, από τις εξυπνότερες ιδέες που είχα μιας και η Thinline έγινε μια πολύ ευέλικτη ηχητικά κιθάρα που παίζει κυριολεκτικά τα πάντα.

 

Το '14 έφτιαξα επιτέλους τη Tele με το μασίφ και ελαφρύ σώμα που είχα. Θυμήθηκα τη κουβέντα και τελευταία στιγμή (είχα αποφασίσει για άλλους μαγνήτες) το άλλαξα και παρήγγειλα τους Budz Purebreds. Αν και είναι το "rock set" έπαθα πλάκα με πόσο εκτεταμένα πρίμα έχει ο bridge μαγνήτης χωρίς όμως να ξυρίζει ενώ ο neck δεν είναι μουντός και έχει υπέροχα καθαρά, μόνος ή με τον bridge. Πολύ ισορροπημένο και μουσικό σετ που παίζει υπέροχα καθαρά και με γκάζια, γλυκόηχο αλλά όχι μουντό. Χωρίς να έχω ακούσει από κοντά άλλους μαγνήτες του ίδιου από τα clips όλοι οι strat & tele μαγνήτες του ακούγονται πολύ καλοί.

 

Πόσο κούφια την έχεις κάνει; H Warmoth την κάνει αρκετά, το center block δε πάει ως το τέλος του σώματος.

 

tele_thinline_top3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση:

 

Θελω να βαλω στη νεκ θέση έναν dimarzio 36th anniversary PAF.

 

Τι θα κάνατε με τα pots? Θελω να ακουσω στο μεγαλειο του τον budz οποτε λεω να παω σε 250 κ 250.

 

Καμια ιδεα? πχ 300k ή 500k + 250k??

 

(Βεβαια πειραματιζεται κανεις και κραταει αυτο που γουσταρει, just saying για να εχουμε έναν μπούσουλα)

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια ανάλογη ιστορία. Είχα ένα μασίφ σώμα από το 2008 να κάθεται όταν σε μια διαδικτυακή κουβέντα ένα χρόνο μετά μου πρότειναν τους (άγνωστους σε μένα) Budz για αντικατάσταση του Lollar που είχα στη Thinline μου. Λόγω P90 στη neck θέση είχα βάλει 500ρια ποντεσιόμετρα και ξύριζε, τελικά τα 500ρια και ο P90 έμειναν και συνδυάστηκαν με τον TVJ Classic Plus, από τις εξυπνότερες ιδέες που είχα μιας και η Thinline έγινε μια πολύ ευέλικτη ηχητικά κιθάρα που παίζει κυριολεκτικά τα πάντα.

 

Το '14 έφτιαξα επιτέλους τη Tele με το μασίφ και ελαφρύ σώμα που είχα. Θυμήθηκα τη κουβέντα και τελευταία στιγμή (είχα αποφασίσει για άλλους μαγνήτες) το άλλαξα και παρήγγειλα τους Budz Purebreds. Αν και είναι το "rock set" έπαθα πλάκα με πόσο εκτεταμένα πρίμα έχει ο bridge μαγνήτης χωρίς όμως να ξυρίζει ενώ ο neck δεν είναι μουντός και έχει υπέροχα καθαρά, μόνος ή με τον bridge. Πολύ ισορροπημένο και μουσικό σετ που παίζει υπέροχα καθαρά και με γκάζια, γλυκόηχο αλλά όχι μουντό. Χωρίς να έχω ακούσει από κοντά άλλους μαγνήτες του ίδιου από τα clips όλοι οι strat & tele μαγνήτες του ακούγονται πολύ καλοί.

 

Πόσο κούφια την έχεις κάνει; H Warmoth την κάνει αρκετά, το center block δε πάει ως το τέλος του σώματος.

 

tele_thinline_top3.jpg

 

Με πρόλαβες ήθελα να δω τι θα κάνω με τα ποτς, please weigh in.

 

Η φωτό που εχεις κατω ειναι ακριβώς αυτο που εχω κανει και εγώ. Το εχω δοκιμασει και παλιοτερα και ειναι κατι που δουλεύει καλα. Αν δεις στην πρώτη -πρώτη φωτό έχω σημαδέψει και τη μεσαία κοιλότητα.

 

Ο budz ειναι μαγνητης σε στυλ broadcaster με 10kohm εμπέδηση!

 

Λες να βάλω 500 ´αρια ποτς ή να βαλω 250 για να βγαλει το χαρακτηρα του?

 

Παλια ειχα σε τελε 500 vol k 250 tone και ο ηχος ηταν ισορροπημενος.

 

Το καλο με τον dimarzio ειναι ότι ειναι καθαρος μαγνητης και αρκετα πριμος οποτε μπορει να σηκωνει το 250 αρι. Από την άλλη μπορώ και να μην τον βαλω σε ποτ. Τέλος αν δω οτι δεν ταιριαζει εχω και εναν corleone neck των silver pickups, δεν τον εχω ακουσει αλλα πιστευω θα ταιριαζει. Εχω ρουταρει για να χωραει ΚΑΙ αυτός. Κλασσικος τελε νεκ.

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Λες να βάλω 500 ´αρια ποτς ή να βαλω 250 για να βγαλει το χαρακτηρα του?

 

Εγώ θα έβαζα δύο 500ρια ποντεσιόμετρα και μια αντίσταση στον επιλογέα στη θέση bridge για να κατεβάζει τη τιμή και να βλέπει ο μαγνήτης 250k ή όσο κοντύτερα σε αυτή τη τιμή. Εμένα τα ποντεσιόμετρα είναι matched & measured στα 261k, και 280k να πας μια χαρά θα είσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έβαζα δύο 500ρια ποντεσιόμετρα και μια αντίσταση στον επιλογέα στη θέση bridge για να κατεβάζει τη τιμή και να βλέπει ο μαγνήτης 250k ή όσο κοντύτερα σε αυτή τη τιμή. Εμένα τα ποντεσιόμετρα είναι matched & measured στα 261k, και 280k να πας μια χαρά θα είσαι.

 

Ωωωωωω σωστός. Οπότε συνδέω παράλληλα μια αντίσταση  500kohm?

 

Kάτι τέτοιο δηλαδή? (αν εχεις άλλο schematic let me know)

 

Τι αντιλσταση να βάλω? απλή κεραμική ή κάτι άλλο?

 

13433-250717121931.jpeg

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου