Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα στα γεράματα,γίνεται;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θα το έλεγα..όλοι οι country players με νύχι παίζουν

Aυτα τα βιντεο δεν ειναι για παιξιμο ηλεκτρικης κιθαρας. Ειναι προετοιμασια για ημιμόνιμο Shellac.  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Ο Σπύρος αναφέρθηκε πριν στον Κώστα Βρετό, ο οποίος παίζει ό,τι παίζει με νύχι αντί για πένα και ψύχα. Μιλάμε για εξαιρετικό παίκτη και με πολύ ιδιαίτερη τεχνική, ίσως μοναδικός στον metal χώρο και ειδικά σε τέτοιο επίπεδο.

 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοείται πως ναι (νύχι στο δεξί)

τα τελευταία 10 χρόνια παίζω με δάχτυλα στο δεξί (όλα, με δυσκολία ακόμα μόνο στο μικρό αν και δεν το κουράζω πλέον  ;D )

Επίσης έχω καταλήξει ότι πρέπει να χρησιμοποιείς ό,τι υπάρχει διαθέσιμο.

Συνεπώς και πένα, και αντίχειρας (wes - καλώς ή κακώς έχω σπάσει μικρός την άρθρωση του αντίχειρα και βοηθάει - μην το κάνετε) και όλα τα δάχτυλα.

 

τα σόλα όταν υπάρχουν γίνονται με τον δείκτη του δεξιού σαν να έχει πένα.

Η αμεσότητα που σου δίνει είναι μοναδική (το έχουν παραδεχτεί ότι το κάνουν αρκετοί πχ Neil Schon) και πολλές φορές βολεύει σε δύσκολα up-down strokes.

Χάνεις βέβαια στην δυναμική καθώς η πένα δίνει πιό σταθερό σε στάθμη και συχνότητα χτύπημα.

 

Το πρόβλημα είναι ότι πρέπει να συνηθίσεις στο ένα να έχεις και στο άλλο να μην έχεις.

Επίσης θέλουν συνέχεια περιποίηση ώστε να παραμένουν στην ίδια κατάσταση.

Αν έχουν έρθει στα σωστά τους η μόνη σωστή αντιμετώπιση είναι διατήρηση μόνο με λιμάρισμα και όχι νυχοκόπτη.

Εχω πάντα μαζί μου λίμα. Στα ατυχήματα που δεν λείπουν η logo στιγμής είναι μια καλή λύση στο διάστημα των 10 τουλάχιστον ημερών να επανέλθει η ζημιά

 

Σήμερα πένα χρησιμοποιώ συνήθως όταν θέλω να βγάλω αρμονικές μαζί με το νύχι και την πένα ή όταν χρειάζεται να βγεί ένταση και μόνο και όχι ...χροιές)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ κιολας  :-X

 

Αλλα εδω ο ΟΡ θελει να "ξεκινησει κιθαρα στα γεραματα" οπως γραφει στον τιτλο, και θα τον πλακωσουμε σε ... "υβριδικο παιξιμο" με δαχτυλα και νυχια;;;  :P

 

Εδω εγω που παιζω 20 χρονια, και σε μπαντα κτλ (και εχω μαζεψει- τρομαρα μου- 5 ηλεκτρικες), βλεπω τετοια και γονατιζω  ;D

 

Λυπηθειτε βρε τον ανθρωπο  :)

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε να πω στη γυναικα μου για τη logo. Καθε φορα που σπαει νυχι στηνεται 3 ωρες στο συνεργειο....

 

όταν παίζεις πολύ με το δείκτη σαν να είναι πένα λεπταίνει το νύχι.

Οπότε βοηθάει και προληπτικά, όχι μόνο για επισκευές.

 

Τα άλλα δάχτυλα δεν έχουν θέμα φθοράς. Αλλά αν συμβεί σε άλλες εργασίες χειρονακτικές (καλό είναι να αποφεύγονται από μουσικούς) πάλι Logo

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ κιολας  :-X

 

Αλλα εδω ο ΟΡ θελει να "ξεκινησει κιθαρα στα γεραματα" οπως γραφει στον τιτλο, και θα τον πλακωσουμε σε ... "υβριδικο παιξιμο" με δαχτυλα και νυχια;;;  :P

 

Εδω εγω που παιζω 20 χρονια, και σε μπαντα κτλ (και εχω μαζεψει- τρομαρα μου- 5 ηλεκτρικες), βλεπω τετοια και γονατιζω  ;D

 

Λυπηθειτε βρε τον ανθρωπο  :)

Ρωτησε αν πρεπει να αφησει οπωσδηποτε νυχια
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ κιολας  :-X

 

Αλλα εδω ο ΟΡ θελει να "ξεκινησει κιθαρα στα γεραματα" οπως γραφει στον τιτλο, και θα τον πλακωσουμε σε ... "υβριδικο παιξιμο" με δαχτυλα και νυχια;;;  :P

 

Εδω εγω που παιζω 20 χρονια, και σε μπαντα κτλ (και εχω μαζεψει- τρομαρα μου- 5 ηλεκτρικες), βλεπω τετοια και γονατιζω  ;D

 

Λυπηθειτε βρε τον ανθρωπο  :)

εκείνος ρώτησε.

Και υπάρχουν πολλές απαντήσεις.

Εδώ μαζεύουμε και γνώμες.

 

αν ήταν για κλασική ο δάσκαλος θα έλεγε αμέσως ναι.

για ηλεκτρική υπάρχουν πολλές απόψεις.

 

θεωρώ ότι το φυσιολογικό είναι να θες, έτσι σου παει, με δάχτυλο.

Όμως βλέπεις σχεδόν όλους στην κιθάρα με πένα (όπως αντίστοιχα σχεδόν όλους χωρίς στο μπάσο - υπάρχουν και επικά ανέκδοτα - μην αρχίσουμε τώρα). Προσωπικά παίζω με τα δυό και στα δυό. Όπως μάθει κανείς και όπως συνηθίσει.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι βρε Φωτη. πες οτι ερχεται ο ανηψιος σου 5 χρονων και σου λεει να παιξω θειο την κιθαρα;

Μετα τι θα σου πει;

φερε και μια πενα τζιμ ντανλοπ;

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου