Προς το περιεχόμενο

Τα Power Conditioners "βοηθάνε" στον ήχο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σου "έψησε" μετασχηματιστή;

 

Μου έψησε τηλεόραση 1600Ε.... :-[ Από τότε ορκίστηκα να έχω power conditioner και πολύμπριζο ασφαλείας ακόμα και για την τοστιέρα.. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν από τα λίγα που ξέρω.

Μετασχηματιστής στις λάμπες δεν καίγεται καθότι οι αυξομειώσεις του ρεύματος πρέπει να είναι πολύ μεγάλες για να "την ακούσουνε". Οι δε λάμπες έχοντας αντοχή δεν καταλαβαίνουν από αυτές τις ποσοστιαίες διακυμάνσεις. Αντίθετα η ευαισθησία του  tolerance των ψηφιακών κυκλωμάτων και των διακοπτικών τροφοδοτικών τους στις διακυμάνσεις του ρεύματος (surges/peaks) είναι μεγάλη.

 

Και εκεί κινδυνεύουν όλες οι συσκευές που έχουν ψηφιακά κυκλώματα. Ακόμα και το ψυγείο ας πούμε, το μοτέρ του δεν θα πάθει απολύτως τίποτα αλλά η πλακέτα του defrost/ψύκτη θα είναι για πέταμα με αποτέλεσμα να μην κάνει τίποτα και το ψυγείο.

Για τις τηλεοράσεις είναι ευνόητο.

 

Για τον θόρυβο βέβαια, εφόσον δεν μπορείς να λύσεις το πρωτογενές πρόβλημα που τον προκαλεί, μπορείς να πειραματιστείς με power line filters και όχι απαραίτητα conditioners που έχουν μετασχηματιστές και εξομαλύνουν το ρεύμα. Ειδικά αν το θέλεις για λαμπάτο ενισχυτή, νομίζω ότι είναι προτιμότερο.

 

Από την άλλη υπάρχουν τόσοι καλοί και έμπειροι στα ηλεκτρονικά εδώ μέσα που μάλλον είναι χαζομάρα να σου δίνω εγώ συμβουλές

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μου έψησε τηλεόραση 1600Ε.... :-[ Από τότε ορκίστηκα να έχω power conditioner και πολύμπριζο ασφαλείας ακόμα και για την τοστιέρα.. ;D

 

Μαζί σου... μετά από ένα PC που μια υπέρταση μου έκαψε τροφοδοτικό και (χωρίς πλάκα) ανατινάχθηκε κάτι εκείνη την ώρα στον υπολογιστή- το είδα live  ;D ;D ;D

 

Τώρα ως προς το ερώτημα- συνεργάτες κιθαρίστες με λαμπάτους ενισχυτές, όταν παίζαμε σε χώρους με άθλια ρεύματα, ο ήχος τους γινόταν για τα «λα λα κλοτς» (για ξύλο μετά μουσικής)  ;D

 

Όπως είπαν και οι προλαλήσαντες οι λάμπες δεν διατρέχουν κίνδυνο από τα πάνω κάτω της ΔΕΗ. Όμως ο οι έρημες οι λαμπίτσες θέλουν ρεύμα (και όσο πιο σταθερή η τάση τόσο καλύτερα) για να τραφούν... Με τις τραμπάλες στην τάση, αρχίζει και ο ήχος τα τσάμικα  ;D.

 

Πάντως όσοι φίλοι πήραν Furman, μπορεί να πρόσθεσαν κιλά στο rack τους, αλλά ξέμπλεξαν με τα προβλήματα της ΔΕΗ  ;) 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον θόρυβο βέβαια, εφόσον δεν μπορείς να λύσεις το πρωτογενές πρόβλημα που τον προκαλεί, μπορείς να πειραματιστείς με power line filters και όχι απαραίτητα conditioners που έχουν μετασχηματιστές και εξομαλύνουν το ρεύμα. Ειδικά αν το θέλεις για λαμπάτο ενισχυτή, νομίζω ότι είναι προτιμότερο.

 

Να σημειώσουμε πως τα Furman power conditioners για τα οποία αρχικά ρώτησε ο William φέρουν όλα ανεξαιρέτως στάδιο φιλτραρίσματος του AC.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζί σου... μετά από ένα PC που μια υπέρταση μου έκαψε τροφοδοτικό και (χωρίς πλάκα) ανατινάχθηκε κάτι εκείνη την ώρα στον υπολογιστή- το είδα live  ;D ;D ;D

Αν αναλογιστεί κανείς πλέον το κόστος των ups και τις πληροφορίες που έχουμε στο PC μας, είναι μάλλον ανόητο να τρέχουμε το PC χωρίς ένα ups (όχι για ενισχυτές και audio).

 

Να σημειώσουμε πως τα Furman power conditioners για τα οποία αρχικά ρώτησε ο William φέρουν όλα ανεξαιρέτως στάδιο φιλτραρίσματος του AC.

Το φίλτρο είναι το εύκολο/φθηνό κομμάτι. Πιστεύω ότι είναι ανούσιο (αν υπάρχει) να έχεις conditioner (δηλαδή μετασχηματιστή) χωρίς φίλτρο.

 

Για όσους θέλουν και πιάνουν τα χεράκια τους πάντως, υπάρχουν στο net schematics για AC line filters.

Ενδεικτικά και πρόχειρα από κάποια links που είχα για audio......

http://links.dalrun.com/Electronics/Docs/Surge_Protection/files/AC%20Filter%20&%20Surge%20Suppresor.htm

http://www.tnt-audio.com/clinica/mains_e.html

http://www.10audio.com/diy_power_conditioner.htm

http://lampizator.eu/AC%20FILTER/SILK/FILTER.HTML

http://lampizator.eu/AC%20FILTER/SILK/SILK.HTML

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να πειραματιστείς με power line filters και όχι απαραίτητα conditioners

Και που τα βρίσκω αυτά? Υπάρχουν έτοιμα ή μόνο φτιαχτά?

 

 

Να σημειώσουμε πως τα Furman power conditioners για τα οποία αρχικά ρώτησε ο William φέρουν όλα ανεξαιρέτως στάδιο φιλτραρίσματος του AC.

Αυτό είναι καλό!

 

Εν το μεταξύ αν ξέρετε και καμία άλλη μάρκα πέραν της furman μου λέτε.

 

 

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου