Προς το περιεχόμενο

EX English Muff'n αλλαγή λαμπών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά!

 

Άνοιξα θέμα γιατί δεν βρήκα κάτι παρόμοιο.

 

Έχω το English Muff'n (το οποίο το είχα αγοράσει μτχ) και τώρα τελευταία έχω διαπιστώσει πως έχει πέσει η έντασή του.

 

Λέτε να είναι οι λάμπες? Ή μήπως κάτι άλλο? (γιατί μου φαίνεται λίγο περίεργο να είναι οι λάμπες... δεν είναι και ενισχυτής, αν και τα έχει τα χρονάκια του και του κάνω σχετικά συχνή χρήση)

 

Σε περίπτωση που είναι οι λάμπες, αν πάω να τσιμπήσω καινούριες θα χρειαστώ κανά τιπ? κάτι που θα πρέπει να ξέρω ίσως για να τις βάλω? (είμαι ολίγον τι άσχετος) ή είναι μια πολύ απλή διαδικασία του στυλ βγάλε-βάλε?

 

Αν δεν είναι οι λάμπες και είναι κάτι άλλο, έχετε να μου προτείνετε κάποιον αξιόπιστο τεχνικό?

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε καινούργιες λυχνίες αρχικά. Ξεβιδώνεις τις σταυρωτές βίδες στο μεταλλικό προστατευτικό πάνω από τις λυχνίες (κάγκελο  ;D), τις αφαιρείς προσεκτικά και απλά πάλι προσεκτικά βάζεις τις νέες. Τόσο δύσκολο  ;) . Μια που θα μπείς σε αυτή τη διαδικασία, σβήξε καλά την ασημένια βίδα που θα δεις ανάμεσα από τις δυο λυχνίες. Ευθύνεται για θορύβους-βόμβους όταν χαλαρώνει γιατί είναι σημείο γείωσης στο σασί.

 

Καλή επιτυχία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος!

 

Βασικά το περίμενα ότι θα ήταν απλό... αλλά έλεγα άσε μη την κάνω την μα...

 

Σε ευχριστώ, θα τις αλλάξω (το κόστος είναι μικρό άλλωστε) και βλέπουμε.

 

Τhnx για το τιπ με τη βίβα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που θα μπείς σε αυτή τη διαδικασία, σβήξε καλά την ασημένια βίδα που θα δεις ανάμεσα από τις δυο λυχνίες. Ευθύνεται για θορύβους-βόμβους όταν χαλαρώνει γιατί είναι σημείο γείωσης στο σασί.

 

+50000... η αχίλλειος πτέρνα των λαμπάτων πεταλιών της Electroharmonix. Αν ο κόσμος ήξερε αυτή τη μικρή επέμβαση, θα είχε κρατήσει πολλά τέτοια πετάλια αντί να τα γυρίσει πίσω.

 

Όντως είναι πολύ απλό. Απλά βρες μερικές ποιοτικές (πχ. TAD) και βάλε τις απαλά στη θέση των παλιών, προσέχοντας τα ποδαράκια τους να κάτσουν ακριβώς στις τρυπίτσες της υποδοχής. Μπορείς να πάρεις όμοιες (12ΑΧ7 δεν είναι?) ή ένα ζεύγος λίγο μικρότερου gain όπως πχ. οι 5751 ή οι 12ΑT7 για να πειραματιστείς με τον ήχο τους. Όμως δεν το έχω κάνει εγώ, και δεν ξέρω αν θα έχει αντίκρισμα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(12ΑΧ7 δεν είναι?)

 

12AY7 ειναι για αυτο και ακουγονται καλα ,οι 12ΑΧ7 της ΕΗ ειναι μαυρα χαλια.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις υποδείξεις.

 

Ναι 12ΑΥ7 είναι και μου αρέσει πολύ ο ήχος του πεταλιού, οπότε δεν θα πειραματιστώ με άλλες. (δεν θα ήθελα ούτε περισσότερο, ούτε λιγότερο gain)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12AY7 ειναι για αυτο και ακουγονται καλα ,οι 12ΑΧ7 της ΕΗ ειναι μαυρα χαλια.... ;D

 

Ναι, όντως είναι ΑΥ. Πράγματι, μου'χουν βγάλει φυσήματα, έξτρα πρίμα, ορισμένες έχουν έξτρα gain... (?)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Γεια σας!

 

Εχθές λοιπόν άλλαξα τις λάμπες... δοκίμασα να βάλω AU7 για λιγότερο gain.

Ξεβίδωσα το προστατευτικό, έβγαλα τις παλιές AY7 και πρόσθεσα προσεκτικά τις καινούριες.

Πάω λοιπόν να το βάλω στο ρεύμα και τη στιγμή που ακουμπάει το βύσμα στην υποδοχή δημιουργείται σπινθήρας... ρε γαμώτο τι έγινε λέω... ξαναδοκιμάζω και μπαίνει κανονικά.

 

Όμως οι λάμπες δεν άναψαν... το δοκιμάζω στον ενισχυτή και τίποτα.

Βάζω πάλι τις παλιές και ούτε αυτές ανάβουν.

 

Το πετάλι μοιάζει να δουλέυει, το λαμπάκι-ένδειξη ότι είναι στο ρεύμα ανάβει αλλά και το λαμπάκι on/off λειτουργεί.

 

Μήπως κάποιο βραχυκύκλωμα?

Και γιατί? Μου φάνηκε πως δεν έκανα κάτι λάθος.

 

Όποιος έχει κάτι υπόψη του ή όποις έχει πάθει κάτι αντίστοιχο και μπορεί να βοηθήσει...

 

Ευχαριστώ

 

edit: Να πω επίσης πως δεν φαίνεται να έχει καεί κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου