Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη λαμπων ενισχυτη.Αξιζει?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε, ωραία, τί;  ;D

ECC803 της Telefunken μας λινκάρεις. Λίγα κομμάτια είναι τόσο περιζήτητα.

 

Η NOS αγορά δεν παίζει με κανόνες χρηστικούς, παίζει με κανόνες "vintage".

Καλώς ή κακώς οι εν λόγω λυχνίες, αν βρεθούν και αν είναι και "παρθένες"...φέρνουν χρήμα. Όσο κατά περίπτωση λείπει στον πωλητή...

 

Τώρα αν κάποιος έχει λεφτά για να τις αγοράσει και τις αγοράσει για να τις ζεματίσει (και όχι να τις θάψει κάπου για να βγάλει και ένα καλό χαρτζηλίκι εν καιρώ)...ας πρόσεχε. Πάντα κατά την ταπεινή μου γνώμη.  8)

eftaxordh karfi se pentium 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάντως παίδες να σας πω την αλήθεια μιας που για αρκετές σελιδες του θέματος ασχοληθήκαμε με το να "καθαρίσουμε" τον laney cub μου, τις λάμπες τις παράγγειλα, και φυσικά θα πειραματιστώ μαζί τους. Όμως έχω ήδη αρχίσει όχι απλά να συνιθίζω τη βρώμα που ξεκινάει στο 3 του gain,  αλλά να μου αρέσει κιόλας, καθώς δεν κάνει μεγάλη διαφορά στα καθαρά, αλλά όταν μπουν τα βρώμικα της πεταλιέρας μου, αρχίζουν κάτι sustain τρελά που μόνο με τον blackstar τα είχα ξαναακούσει απο τη κιθάρα μου...

Αυτα τα νέα απο το μέτωπο...όταν παραλάβω τις λάμπες και πειραματιστώ να έχετε νέα μου...

 

υγ...τρελός ενισχυτής για 250 ευρώ.....ο v55hd έχει πιασει σκόνες...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υγ...τρελός ενισχυτής για 250 ευρώ.....ο v55hd έχει πιασει σκόνες...

Αμα θες να τον πεταξεις τον V55 προς τα εδω ε ??? ......  :D :D :D ;D ;D

 

Ειναι καθαρα γουστα.....

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατά τη γνώμη μου τα μεγάφωνα παίζουν σημαντικότερο ρόλο απ' ότι οι λάμπες αν θέλεις ουσιαστική διαφορά στον ήχο του ενισχυτή σου.

 

Ars longa, vita brevis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμάζω και τις 2 καμπίνες μου εκεί αλλά ενώ ακούω διαφορές δεν μπορώ να αποφασίσω ποια μου αρέσει περισσότερο...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update:

Σήμερα ήρθαν οι λάμπες. Εβαλα στη θέση v1 μια 5751 αντικαθιστώντας την 12ax7 και έγινε αυτό που είχατε πει....Πλέον το gain ανεβαίνει εως το 7 χωρίς να αρχίζουν τα γκάζια και ο χώρος για καθαρά μεγάλωσε. Δεν μου φαίνεται να έχασα σε ένταση καθόλου. Παρόλα αυτά με τα volume και gain ταυτόχρονα μετά το 6,7 ο ήχος χαλάει, σπάνε τα καθαρά, σαν να μπουκώνει το ηχείο, αλλά αυτό προφανώς είναι θέμα καμπίνας.  Σαν να χρειάζεται ακόμη μεγαλύτερη καμπίνα. Δεν ξέρω κατα πόσο αυτό είναι λογικό για μια 12ρα καμπίνα. Θα τον δοκιμάσω και στο στούντιο, (καθώς στο γκαράζ μου που στεγάζονται οι ενισχυτές μου όλα βουίζουν απο ένα σημείο και μετά λόγω συντονισμού και δεν προσφέρεται για ασφαλή συμπεράσματα...) και σε καμια 212 να δω πως ακούγεται. Νομίζω πλέον αν μπει πάνω σε 212 γίνεται αρκετά ικανός ο ενισχυτής για stage.

 

Nα αναφέρω ότι δοκίμασα να ακούσω τον ενισχυτή με 5751 ΚΑΙ στη θέση v2 αλλά δεν μου άρεσε καθόλου (εκεί παρακαθάρισε και χάσαμε και σε ένταση) και την έβγαλά κρατώντας μόνο στη θέση v1 την  ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΗ 5751.

 

Ευχαριστώ όσους βοήθησαν να "καθαρίσουμε" αυτό το ενισχυτάκι!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου