Προς το περιεχόμενο

Πτυχιο...μετραει ο βαθμος???


tasouil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα συμφορουμιτες,

Εχω ερθει σε μια κατασταση οπου ειναι να δωσω για πτυχιο κιθαρας τωρα η τον ιουνη

Το θεμα ειναι οτι τωρα ειμαι καπως ανασφαλης αν θα παρω το πολυποθητο αριστα παμψηφει μιας κ ολα μου τα θεωρητικα ειναι αριστα

μενει μονο η ακροαση

 

Αν κατσω μεχρι ιουνη πιστευω οτι το αριστα ειναι μονοδρομος

 

κ σας ρωταω τωρα

αξιζει????

 

αφου ετσι κ αλλιως θα συνεχισω για διπλωμα (ενταξει εκει το αριστα ειναι πολυ πιο πακετο) το πτυχιο δεν θα υπολειπεται του διπλωματος

 

Αν καποιος εχει αποψη για το ζητουμενο θα με βοηθησει τα μεγιστα!

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε.Αξιζει μονο για την προσωπικη σου ικανοποιηση και για κανεναν αλλο λογο.Πουθενα δεν θα μετρησει αυτος ο βαθμος στο μελλον.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν θα παιξει ρολο ο βαθμός του πτυχίου σου εξαρτάται άμεσα από το ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ να κάνεις; Αν για παραδειγμα εχεις ως στοχο να κυνηγησεις θέση καθηγητή σε κάποιο σοβαρο ωδείο τότε είναι απαραίτητο το Αριστα καθως και η αποκτηση διπλωματος απο τη στιγμη κιολας που ορισμενοι καθηγητες εχουνε ξεφτυλισει τελειως τα στανταρντς που παιζουνε στο θέμα πτυχιο κλασσικης κιθαρας και αποκτηση του..Γενικα απο προσωπικη εμπειρια μιλώντας  τα σοβαρα ωδεια ζητανε τόσο το διπλωμα όσο και το βαθμο σε αυτο (στην περιπτωση που ψαχνεις αυτονομα δουλεια παντα και οχι να πας συστημενος μεσω γνωστου κτλ). Το αν θα παιξει ρόλο βεβαια ο βαθμος εξαρταται και απο τις συγκοιριες που θα βρεις μπροστα σου..Οπως ειπε και ο αποπανω υπαρχει περιπτωση να σου ερθουνε ετσι τα πραγματα που να μην εχει και καμμια απολυτως σημασια ο συγκεκριμένος βαθμος.

 

Γενικα απο τη στιγμη που σκεφτεσαι να δωσεις και διπλωμα φροντισε το διπλωμα σου να είναι Αριστα γιατι το τελευταιο πτυχιο στον χωρο ειναι αυτο που παρουσιαζουνε ολοι. Αλλα παραλληλα φροντισε να εκμετταλευτεις και την διαδικασια αποκτησης του πτυχιου σαν μια σημαντικη εμπειρια γιατι πολλοι κανουνε το λαθος να εστιαζουνε στο διπλωμα και να υποβαθμιζουνε το πτυχιο..Κατα τη γνωμη μου ειναι ενα καλο πτυχιο θα σε βοηθησει στο να παρεις και ενα καλο διπλωμα λόγω των εμπειριων που θα παρεις τοσο απο τη μελετη όσο και απο την διαδικασία σαν διαδικασια..Ελπιζω να βοηθησα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικη αποψη.......Το πτυχιο ειναι μονο για επαγγελματικη αποκατασταση.... Κανενα χαρτι ή βραβειο δεν "πιστοποιεί" την μουσική που παίζεις,γράφεις, ή αυτοσχεδιάζεις.... Η μουσική είναι μουσική......Υπάρχουν άτομα που έχουν πτυχίο και δεν αξίζουν τίποτα σε σύγκριση με αυτοδίδακτους ή χωρις πτυχιο κιθαριστες. Η μουσική θα έπρεπε να ηταν ανταλλαγη απόψεων παρά φροντιστήριο... Ειμαι καλός; σου δείχνω 100 πράματα, είσαι μέτριος; μου δείχνεις 10.................Ειμαστε οκ

 

 

Υ.Γ. Sorry αν παίζει να ειμαι off-topic, αλλά ειναι δική μου αντήληψη της μουσικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tasouil μην ανησυχείς για το θέμα του βαθμού σου και επικεντρώσου μόνο σ αυτό που πρέπει να κάνεις.Δηλαδή να μελετήσεις όσο καλύτερα μπορείς και να πας να σκίσεις.Τα περί βαθμών μας έχουν απασχολήσει όλους και είναι απόλυτα λογικό να περνάνε και από το δικό σου το μυαλό.

Το να θα πάρεις άριστα ή άριστα παμψηφεί ή δικαίωμα δεξιοτεχνίας,εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες.Όπως σου είπα,εσύ κοίτα να κάνεις τη δουλειά σου όσο καλύτερα γίνεται (μελέτα,παίξε στους φίλους σου,στους γείτονες,πήγαινε και σε κανένα σεμινάριο ν ακούσεις και κάτι διαφορετικό) και το αποτέλεσμα που θέλεις θα ερθει.Και αυτό είναι να παίξεις καλά και να το ευχαριστηθείς! ;) :)

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε,τον περασμενο Ιουνιο εδωσα για πτυχειο στη κλασικη κιθαρα και μετα απο καθημερινες 8ωρες μελετες καταφερα να παρουσιασω ενα πολυ καλο πτυχειο,αλλα δυστυχως...(εξαρταται πως το παιρνει ο καθενας βεβαια) στο τελος των ακροασεων μας ανακοινωσαν οτι δεν ισχυει πλεον ο βαθμος αριστα παμψηφει απ'το Υπουργειο Πολιτισμου.Απλα εχει καταργηθει..By the way...δεν εχεις  ομως λογο να ανισυχεις γι'αυτο.Επικεντρωσου στην επιλυση των τεχνικων προβληματων,στο μουσικο μερος του προγραμματως και το πιο σημαντικοτερο,κανε οσο πιο πολλες ακροασεις μπορεις μεχρι τον Ιουνιο,ειτε στο ωδειο που σπουδαζεις,ειτε μαζευοντας φιλους σπιτι σου(αν και δεν ξερω ποση ωρα μπορουν  να'ντεξουν BACH,V.LLobos κλπ).Κανε το λιγοτερο 3 ακροασεις.θα σου κανει πολυ καλο και θα νιωθεις πιο ανετος οταν θα παιξεις μπροστα στην επιτροπη και θα το ευχαριστηθεις περισσοτερο(αυτο εχει και τη μεγαλυτερη σημασια απ'ολα).Καλη επιτυχια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου