Προς το περιεχόμενο

Περί χορδών κιθάρας...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

κάποια στιγμή είχα ακούσει ότι μπορεί να πάθει ζημιά η κιθάρα αν αλλάξω χορδές και από 9άρες πχ βάλω 10άρες. Μου ακούγετα ράδιο αρβήλα και γι' αυτό θέτω το ερώτημα για να λυθεί η απορία μια και καλή.

 

Επιπλέον θα ήθελα να μάθω που μπορώ να διαβάσω λεπτομέριες για τις χορδές Ernie Ball και πιο συγκεκριμένα τι σημαίνουν τα super slinky κλπ που χαρακτηρίζουν της εν λόγο χορδές.

Έχω βάλει τις Ernie Ball Regular Slinky .010-.046 σε μία κιθάρα Academy (ξέρω είναι πατάτα  ;D), τυχαία, δλδ πήγα και ζήτησα Ernie Ball 10άρες για να τις δοκιμάσω και πραγματικά ο ήχος άλλαξε πολύ προς το καλύτερο (τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα).

 

Τέλος για να μην σας κουράζω, σκέφτομαι να πάρω μια κιθάρα τώρα και αναρωτιέμαι αν πρέπει να αλλάξω τις χορδές με τις οποίες έρχεται η κιθάρα ή έχουν χρόνο για παίξιμο οι εν λόγο χορδές. Αν μείνω στις ίδιες πως  θα μάθω τι χορδές βάζει ο κατασκευαστής;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε.Κανενα απολυτως προβλημα δεν θα εχεις βαζοντας 10αρες,σε οποιοδηποτε στοιχειωδως σωστα κατασκευασμενο οργανο(ενταξει,για κινεζο των 60 ευρω,δεν παιρνω ορκο ;D)...για τις erniball μπορεις να διαβασεις πληροφοριες στην σελιδα της εταιριας η στη σελιδα του ζοζεφ...μην κολλας στις χορδες που φοραει μια κιθαρα απο τη μαμα εταιρεια...διαλεξε αυτες που αρεσουν σε 'σενα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

κάποια στιγμή είχα ακούσει ότι μπορεί να πάθει ζημιά η κιθάρα αν αλλάξω χορδές και από 9άρες πχ βάλω 10άρες. Μου ακούγετα ράδιο αρβήλα και γι' αυτό θέτω το ερώτημα για να λυθεί η απορία μια και καλή.

 

Ράδιο άρβυλα είναι, προχώρα  ;)

 

(προσωπική μου άποψη, από δοκιμές που έχω κάνει με 10αρες-11αρες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H κιθαρα σου φυσικα και δεν θα παθει τιποτα αν βαλεις διαφορετικο νουμερο χορδων πο αυτο που φοραει τωρα,ομως φυσικα θα ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕΤΑΡΙΣΤΕΙ ΞΑΝΑ ωστε να παιζει σωστα..

 

http://www.noiz.gr/index.php?page=8

 

 

 

 

Ετσι κι αλλοιως οτιδηποτε χορδες και αν βαλεις  θα εχουν πολυ μικρη διαρκεια ζωης μια και το πολυ μετα απο 10 ωρες παιξιματος θα ειναι ουσιαστικα αχρηστες...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H κιθαρα σου φυσικα και δεν θα παθει τιποτα αν βαλεις διαφορετικο νουμερο χορδων πο αυτο που φοραει τωρα,ομως φυσικα θα ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕΤΑΡΙΣΤΕΙ ΞΑΝΑ ωστε να παιζει σωστα..

 

http://www.noiz.gr/index.php?page=8

 

 

 

 

Ετσι κι αλλοιως οτιδηποτε χορδες και αν βαλεις  θα εχουν πολυ μικρη διαρκεια ζωης μια και το πολυ μετα απο 10 ωρες παιξιματος θα ειναι ουσιαστικα αχρηστες...

 

Προφανώς λέγοντας πρόβλημα αναφέρονταν στο αποσεταρισμα το οποίο θα υποστεί η κιθάρα.

Φυσικά αυτός δεν είναι λόγος για να μην πειραματιστείς μιας και το σεταρισμα μπορείς να το κάνεις κάλλιστα και μόνος σου χωρίς να τα σκάσεις σε έναν αμφιβόλου γνώσεων "μάστορα". ;) :)

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου