Προς το περιεχόμενο

αξιζουν οι signature stratocaster??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειναι ενα ερωτημα που με βασανιζει καιρο...ηθελα για λογους και συλλεκτικους αλλα και παικτικους καποια στιγμη να αποκτησω καποιες στρατ signature,οπως jeff beck,srv κλπ....ομως καταλαβα οτι οταν εχεις τα γκαφρα την βλεπεις αλλιως την δουλεια μιας και οσο κανει μια απ τις παραπανω μπορουν να κοστισουν σχεδον 2 αμερικανες στανταρντ αλλα και 3 καστομ(βλεπε ροκινγκερ)..

 

μιλαμε για στρατ...μιλαμε για alder body ,με rosewood /maple ταστιερα...

 

τι μπορει να αλλαξει???στον ηχο κυριως...γιατι στο feeling ειναι αναλογα το χερι του κιθαριστα που εχει δωσει εντολη να φτιαχτει...

 

μηπως μας κοροιδευουν λιγο??

 

ειναι δυνατον αν βαλω εγω τους noiseless που φοραει του jeff beck σε μια standard ,η τους texas special του srv να ακουγεται διαφορετικα???ιδια ξυλα με ιδια μπρατσα (σε ξυλα οχι σε εργονομια και διαστασεις) δεν ειναι ρε παιδια???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ πιστεύω ότι αν δεν είσαι λεφτάς και φανατικός δεν αξίζουν οι signature ως signature! Απλές κιθάρες με την υπογραφή 1 μουσικού είναι. Τώρα βέβαια αν σου κάτσει μια χαρά στα χέρια και αντέχεις τα παραπάνω χρήματα τι να σου πω χτύπα την!

Πάντως πρέπει να παραδεχθώ ότι μία από τις καλύτερες κιθάρες που είχα (και εξακολουθώ να έχω :D ) είναι μια ibanez ps10-2 Paul Stanley sign!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω αλλα δεν εχω προσωπικη εμπειρια...δεν ξερω τι γινεται στις ιμπανεζ αλλα πιστευω οτι στις στρατ ειναι πολυ πιο απλα τα πραγματα...μου φαινονται κατασκευαστικα πιο απλες κιθαρες...

 

ετυχε να δοκιμασεις καμια ιμπανεζ με τα ιδια χαρακτηριστικα και μαγνητες της signature που εχεις και να συγκρινεις??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον ηχο βεβαια θα ειναι οτι κατσει οπως αλλωστε συμβαινει με ολες τις κιθαρες,αν ομως τις θες για συλλεκτικους λογους αλλαζει το πραγμα.

Οσες εχω παιξει παντως ηταν προσεγμενες και καλοφτιαγμενες,η αγαπημενη μου ειναι η μεξικανικη Muddy Waters Tele & η επισης Μεξικανικη Jimmy Vaughn strat που ειναι & παμφθηνες. :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ακουστει καγκουρικο ομως....ειναι μεγαλη διαφορα ηχου μεταξυ των μοντελων stratocaster?"ενοοω οτι μπορει να εχουν τα ιδια ξυλα και σχεδον ιδιους μαγνητες...φαινεται η διαφορα? :?

και αλλο το ξυλο μιας fender mexico με μια highway one (τυχαιο παραδειγμα)...δηλαδη υπαρχει χασμα ηχου μεταξυ των κιθαρων ακομη και αν ειναι alder-maple και οι δυο?[/u]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως πιστευω χωρις να εχω ακουσει πως ειναι θεμα εμπορευματοποιησης....γιατι παρομοια πραγματα γινονται σε ολεις τους τομεις της ζωης μας γιατι οχι και στη μουσικη.γενικα νομιζω οτι πληρωνεις το ονομα :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω αλλα δεν εχω προσωπικη εμπειρια...δεν ξερω τι γινεται στις ιμπανεζ αλλα πιστευω οτι στις στρατ ειναι πολυ πιο απλα τα πραγματα...μου φαινονται κατασκευαστικα πιο απλες κιθαρες...

 

ετυχε να δοκιμασεις καμια ιμπανεζ με τα ιδια χαρακτηριστικα και μαγνητες της signature που εχεις και να συγκρινεις??

 

Ναι μία non signature ίδια και δεν μου έκανε ίδια αίσθηση στο χέρι. Ίσως να είναι και ψυχολογικό (λόγω kiss maniac :twisted: )

Αλλά ήταν η μοναδική signature που μου έκανε καλύτερη εντύπωση από τα "απλά" μοντέλα

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι οτι εχω φαει κολλημα με την malmsteen μιας που την αναφεραμε και πιο νωρις αφου τον ακουω και τον παρακολουθω απο 13 χρονων αλλα αυτο το scalloped μου τα χαλαει...δεν εχω παιξει ποτε...

 

οι αποψεις διιστανται..αλλοι λενε οτι δεν ειναι τιποτα δυσκολο και αλλοι οτι δεν μπορεις να παιξεις καθολου..τι να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To μόνο καλό που μπορώ να σκεφτώ πέρα απο πιο προσεγμένη κατασκευή είναι η κ%#α ότι έχεις το μοντέλο του αγαπημένου σου κιθαρίστα,μπασίστα κλπ κλπ.Σκεφτέιτε τα specs τις ιδανικής κιθάρας για εσάς και κάντε μια σύγκριση με το "αντιστοιχο" signature model.Βλέπετε πολλές ομοιότητες;;

 

Εμένα πάντως οι περισσότερες κιθάρες παραγωγής με specs που πραγματικά θέλω κάνουν 800-1200 ευρώ καμιά απο αυτές signature.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου