Προς το περιεχόμενο

Jazz κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και πάλι.

 

Λοπόν αποφάσισα να ασχοληθώ με τη jazz κιθάρα πέρα από rock/blues κτλ.

 

Έχω 3 ερωτήματα

 

1) Πιστεύετε ότι αξίζει αυτό το course? Θα με βοηθήσει? https://www.udemy.com/jazz-for-the-curious-guitarist/

 

2) Έχετε να μου προτείνεται κάποια άλλη ιστοσελίδα κτλ που θα με βοηθήσει να μάθω jazz(σε σύγκριση με rock κτλ δυσκολευομαι να βρω καλό υλικό για jazz)

 

3)Έχετε κάποια συμβουλή να μου δώσετε που θα με βοηθήσει να ξεκινήσω?

 

Υ.Γ. Αφήνω εδώ ένα mp3 όπου παίζω το κομμάτι Autumn Leaves. Την πρώτη φορά το παίζω όπως είναι στο jazz standard και τη δεύτερη φορά κάνω αυτοσχεδιασμό https://vocaroo.com/i/s10oevUNl6VT

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από αυτό που άκουσα είσαι δυστυχώς πολύ μακρυά ακόμα, για να μην πω δεν έχεις ξεκινήσει καν.

Δεν ξέρω για το course, αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι για κάθε είδος (και πολύ περισσότερο για jazz) πρέπει να το ζήσεις πρώτα, να το ακούσεις, να το βαρεθείς ως άκουσμα, να μπει στο πετσί σου, να μπορείς να σφυρίζεις μια μελωδία αυτοσχεδιαστικά και μετά να δώσεις εντολή στα χέρια σου να ακολουθήσουν...

Καλή αρχή λοιπόν και υπομονή...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από αυτό που άκουσα είσαι δυστυχώς πολύ μακρυά ακόμα, για να μην πω δεν έχεις ξεκινήσει καν.

Δεν ξέρω για το course, αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι για κάθε είδος (και πολύ περισσότερο για jazz) πρέπει να το ζήσεις πρώτα, να το ακούσεις, να το βαρεθείς ως άκουσμα, να μπει στο πετσί σου, να μπορείς να σφυρίζεις μια μελωδία αυτοσχεδιαστικά και μετά να δώσεις εντολή στα χέρια σου να ακολουθήσουν...

Καλή αρχή λοιπόν και υπομονή...

Όντως. Στην ουσία δεν έχω ξεκινήσει καν να ασχολούμαι με jazz. Θα συνεχίσω να ακούω τότε αρκετή jazz για να μπω στο "κλίμα" και παράλληλα να μελετάω και λίγο jazz κιθάρα(τραγούδια κτλ) και βλέπουμε. Ευχαριστώ για την απάντηση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

πρέπει να το ζήσεις πρώτα, να το ακούσεις, να το βαρεθείς ως άκουσμα, να μπει στο πετσί σου, να μπορείς να σφυρίζεις μια μελωδία αυτοσχεδιαστικά και μετά να δώσεις εντολή στα χέρια σου να ακολουθήσουν...

Ακριβώς αυτό!

 

Εχω βρεθεί στην πολλή δύσκολη θέση να πω το ίδιο σε κορυφαίο Έλληνα κλασσικό μουσικό που θέλησε να ηχογραφήσει μια συλλογή με jazz και ροκ. Το άκουσμα του ντέμο που μου έδωσε τότε, είχε μια επιδερμική άποψη για τα είδη, σαν αυτές τις συλλογές "Greek Syrtaki" που θα αγόραζε ένας τουρίστας στο Μοναστηράκι για να μάθει την Ελληνική μουσική.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να σου προτείνει κάποιος συγκεκριμένα άλμπουμ/κομμάτια είναι αδύνατο μια και η τζαζ δισκογραφία είναι αχανής. Θα σου πρότεινα να πάρεις συγκεκριμένους καλλιτέχνες και να αρχίσεις από τη δική τους δισκογραφία. Π.χ. μια που σε ενδιαφέρει η τζαζ κιθάρα, "επιβάλλεται" να ακούσεις τα άπαντα του Joe Pass (και πάρα πολλών άλλων φυσικά αλλά κι εγώ από Pass ξεκίνησα τις πρώτες μου τζαζ ακροάσεις).

 

Επίσης, αφού αποφασίζεις να καταπιαστείς με ένα συγκεκριμένο jazz standard καλό θα ήταν να ακούσεις πώς το έχουν παίξει γνωστοί κιθαρίστες. Π.χ. μια που μιλάμε για Autumn Leaves:

 

 

Τέλος, όσον αφορά τη δική σου βερσιόν που ανέβασες, εντοπίζω το μεγαλύτερο πρόβλημα ρυθμικά και όχι μελωδικά όπου, αν και παίζεις πολύ απλά πράγματα, είσαι μέσα. Το παίξιμό σου δεν έχει καθόλου το swing feel το οποίο είναι ίσως το νούμερο 1 πράγμα που δίνει jazz χαρακτήρα σε ένα παίξιμο. Αλλά μην αποθαρρύνεσαι, με ακρόαση και μελέτη όλα κατακτώνται.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να σου προτείνει κάποιος συγκεκριμένα άλμπουμ/κομμάτια είναι αδύνατο μια και η τζαζ δισκογραφία είναι αχανής. Θα σου πρότεινα να πάρεις συγκεκριμένους καλλιτέχνες και να αρχίσεις από τη δική τους δισκογραφία. Π.χ. μια που σε ενδιαφέρει η τζαζ κιθάρα, "επιβάλλεται" να ακούσεις τα άπαντα του Joe Pass (και πάρα πολλών άλλων φυσικά αλλά κι εγώ από Pass ξεκίνησα τις πρώτες μου τζαζ ακροάσεις).

 

Επίσης, αφού αποφασίζεις να καταπιαστείς με ένα συγκεκριμένο jazz standard καλό θα ήταν να ακούσεις πώς το έχουν παίξει γνωστοί κιθαρίστες. Π.χ. μια που μιλάμε για Autumn Leaves:

 

 

Τέλος, όσον αφορά τη δική σου βερσιόν που ανέβασες, εντοπίζω το μεγαλύτερο πρόβλημα ρυθμικά και όχι μελωδικά όπου, αν και παίζεις πολύ απλά πράγματα, είσαι μέσα. Το παίξιμό σου δεν έχει καθόλου το swing feel το οποίο είναι ίσως το νούμερο 1 πράγμα που δίνει jazz χαρακτήρα σε ένα παίξιμο. Αλλά μην αποθαρρύνεσαι, με ακρόαση και μελέτη όλα κατακτώνται.

OK. Σ'ευχαριστώ για την απάντηση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επανέρχομαι στο θέμα, καθώς έκανα λίγο ψάξιμο και είδα κανα δυό βιντεάκια που έβαλες ήδη με ροκ μουσική και θυμήθηκα, μιας και είχα απαντήσει και εκεί.

Και βλέπω ότι πάνω κάτω τα ίδια είχα γράψει.

Θυμήθηκα επίσης ότι παίζεις-μαθαίνεις λίγο καιρό σχετικά.

Η jazz θέλει ....μια ζωή.

Και σου μιλάω εκ πείρας.

Αν είσαι χαλαρός μπορεί να θέλει μια ζωή, μέσα στα όλα που έχεις να μάθεις κι αυτό.

Αν το κάνεις συστηματικά, πάλι μια ζωή θέλει αλλά ...μπορείς να το ρίξεις και στο μισό.

Φυσικά μπορεί να θέλει για άλλους ωδείο, για άλλους δάσκαλο, για άλλους ωδεία και δάσκαλους.

Αλλά βασικά θέλει, άκουσμα άκουσμα άκουσμα, παίξιμο παίξιμο παίξιμο και μάλιστα παίξιμο συνέχεια με πολλούς και πολλούς και πολλούς......

 

Στο σημείο αυτό θα σου βάλω ένα standard κομμάτι, που κάποια στιγμή βρήκα κάτι backing track και έπαιξα πάνω του.

Λοιπόν, δεν το βάζω για να δείξω ότι "και καλά" παίζω τζαζ...

Για τα 50 σχεδόν χρόνια που παίζω, είναι θα έλεγα και χάλι...

Το βάζω όμως για να σου επιστήσω την προσοχή σε κανα δυό πράγματα.

Το κομμάτι το ξέρω σαν την κωλότσεπή μου. Το ακούω από 4 ετών. Το ξέρω από διασκευή και εγώ.

Αρα ισχύει ο κανόνας ότι πρέπει να το κατέχεις το κομμάτι.

Ετσι ξέρεις που να πας όταν ..."το χάσεις"

Το backing track που βρήκα μου άρεσε και έκατσα και το έπαιξα με τη μία, και όπου βγεί.

Εχει σίγουρα αρκετά λάθη, καθώς δεν με ενδιέφερε να το τελειοποιήσω ή να κάνω edits.

Ετσι πχ ξεκινάω χωρίς να κάνω κάποια εισαγωγή, αυτοσχεδιάζοντας ελάχιστα έως καθόλου στην πρώτη στροφή...ενώ ούτε κάν έκανα προπόνηση με το track και ξαφνικά το είδα να τελειώνει και το έκλεισα όπως νάναι...  :P

Ο αυτοσχεδιασμός που ξέρω είναι καθαρά πρακτικός, με το αυτί (όποτε προσπαθώ να ακολουθήσω κανόνες τα κάνω σαλάτα) έχοντας στο μυαλό μου κλίμακες και δομές, ανάλογα με το τι έχει προηγηθεί ή τι ακολουθεί. Μου αρέσει έτσι να κάνω πράγματα on the fly και ο θεός βοηθός. Βέβαια είπαμε: γίνεται χρόνια αυτό. Αλλά ό,τι και να γίνει λάθη θα γίνονται...

Ενα σημαντικό λάθος είναι εκεί στο 2:15 όπου υπάρχει μια κουφή νότα, αλλά (εδώ είναι το σημαντικό) γνωρίζοντας πολύ καλά το κομμάτι το διορθώνω μέχρι το 2:22 παρά το γεγονός ότι στο 2:18 ρίχνω άλλη μια τσαπατσούλικια νότα.

 

Τελος πάντων ρίξε ένα αυτί....

[soundcloud]

[/soundcloud]

 

(οι υπόλοιποι συνήθεις ύποπτοι μην κράξετε...  ;D ..... να βοηθήσουμε τον άνθρωπο λέμε...)

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επανέρχομαι στο θέμα, καθώς έκανα λίγο ψάξιμο και είδα κανα δυό βιντεάκια που έβαλες ήδη με ροκ μουσική και θυμήθηκα, μιας και είχα απαντήσει και εκεί.

Και βλέπω ότι πάνω κάτω τα ίδια είχα γράψει.

Θυμήθηκα επίσης ότι παίζεις-μαθαίνεις λίγο καιρό σχετικά.

Η jazz θέλει ....μια ζωή.

Και σου μιλάω εκ πείρας.

Αν είσαι χαλαρός μπορεί να θέλει μια ζωή, μέσα στα όλα που έχεις να μάθεις κι αυτό.

Αν το κάνεις συστηματικά, πάλι μια ζωή θέλει αλλά ...μπορείς να το ρίξεις και στο μισό.

Φυσικά μπορεί να θέλει για άλλους ωδείο, για άλλους δάσκαλο, για άλλους ωδεία και δάσκαλους.

Αλλά βασικά θέλει, άκουσμα άκουσμα άκουσμα, παίξιμο παίξιμο παίξιμο και μάλιστα παίξιμο συνέχεια με πολλούς και πολλούς και πολλούς......

 

Στο σημείο αυτό θα σου βάλω ένα standard κομμάτι, που κάποια στιγμή βρήκα κάτι backing track και έπαιξα πάνω του.

Λοιπόν, δεν το βάζω για να δείξω ότι "και καλά" παίζω τζαζ...

Για τα 50 σχεδόν χρόνια που παίζω, είναι θα έλεγα και χάλι...

Το βάζω όμως για να σου επιστήσω την προσοχή σε κανα δυό πράγματα.

Το κομμάτι το ξέρω σαν την κωλότσεπή μου. Το ακούω από 4 ετών. Το ξέρω από διασκευή και εγώ.

Αρα ισχύει ο κανόνας ότι πρέπει να το κατέχεις το κομμάτι.

Ετσι ξέρεις που να πας όταν ..."το χάσεις"

Το backing track που βρήκα μου άρεσε και έκατσα και το έπαιξα με τη μία, και όπου βγεί.

Εχει σίγουρα αρκετά λάθη, καθώς δεν με ενδιέφερε να το τελειοποιήσω ή να κάνω edits.

Ετσι πχ ξεκινάω χωρίς να κάνω κάποια εισαγωγή, αυτοσχεδιάζοντας ελάχιστα έως καθόλου στην πρώτη στροφή...ενώ ούτε κάν έκανα προπόνηση με το track και ξαφνικά το είδα να τελειώνει και το έκλεισα όπως νάναι...  :P

Ο αυτοσχεδιασμός που ξέρω είναι καθαρά πρακτικός, με το αυτί (όποτε προσπαθώ να ακολουθήσω κανόνες τα κάνω σαλάτα) έχοντας στο μυαλό μου κλίμακες και δομές, ανάλογα με το τι έχει προηγηθεί ή τι ακολουθεί. Μου αρέσει έτσι να κάνω πράγματα on the fly και ο θεός βοηθός. Βέβαια είπαμε: γίνεται χρόνια αυτό. Αλλά ό,τι και να γίνει λάθη θα γίνονται...

Ενα σημαντικό λάθος είναι εκεί στο 2:15 όπου υπάρχει μια κουφή νότα, αλλά (εδώ είναι το σημαντικό) γνωρίζοντας πολύ καλά το κομμάτι το διορθώνω μέχρι το 2:22 παρά το γεγονός ότι στο 2:18 ρίχνω άλλη μια τσαπατσούλικια νότα.

 

Τελος πάντων ρίξε ένα αυτί....

[soundcloud]

[/soundcloud]

 

(οι υπόλοιποι συνήθεις ύποπτοι μην κράξετε...  ;D ..... να βοηθήσουμε τον άνθρωπο λέμε...)

Η αλήθεια να λέγεται παίζω λίγο καιρό κιθάρα(8-9 μήνες). Ροκ φυσικά άκουγα και πριν αρχίσω την κιθάρα αλλά από τζαζ έχω ελάχιστα ακούσματα. Τις τελευταίες μέρες έχω αρχίσει να ακούω λίγο περισσότερο αλλά και πάλι σίγουρα για να φτάσω σε ένα καλό επίπεδο θα πάρει χρόνια. όπως και να 'χει σ' ευχαριστώ για το χρόνο και την απάντηση σου. Θα κάτσω τώρα να ακούσω το κομμάτι σου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου