Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Λαμπατο ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα. έχω στην κατοχή μου έναν  bugera 6260 combo 212.  το πρόβλημα είναι οτι ο ενισχυτής δεν έχει διάρκεια στα  bends, vibrato,δηλαδή το σήμα  πέφτει  σταδιακά. υποψιάστηκα λογικά οτι χρειάζομαι καινούριες λάμπες. πειτε μου τι γνώμη σας και εσείς πάνω στο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα δεν φταιει κιθαρα (χαμηλο action, μικρη αποσταση μαγνητων)? Σε αλλο ενισχυτη δουλευει κανονικα?

 

ναι έχω χαμηλό action.

μόλις το τσέκαρα σε έναν άλλο ενισχυτή και κάνει τα ίδια. δεν το είχα προσέξει πριν. ευχαριστώ πολύ  που μου βρήκες το πρόβλημα.  τι  ρύθμιση πρέπει να κάνω στην κιθάρα για να λυθεί το πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φταιει ή το χαμηλο action ή οι ψηλα ρυθμισμενοι μαγνητες. Στην πρωτη περιπτωση οι χορδες οταν παλλονται ακουμπουν λιγο στα ταστα και σταματα ο παλμος, αρα και ο ηχος. Στην δευτερη περιπτωση οι μαγνητες "τραβουν" τις χορδες και επισης σταματα ο παλμος.

 

Τι action και τι υψος/ειδος μαγνητων εχεις?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φταιει ή το χαμηλο action ή οι ψηλα ρυθμισμενοι μαγνητες. Στην πρωτη περιπτωση οι χορδες οταν παλλονται ακουμπουν λιγο στα ταστα και σταματα ο παλμος, αρα και ο ηχος. Στην δευτερη περιπτωση οι μαγνητες "τραβουν" τις χορδες και επισης σταματα ο παλμος.

 

Τι action και τι υψος/ειδος μαγνητων εχεις?

 

έχω την schecter omen extreme diamond series φοράω  δυο emg  Humbuckers passive. το action δεν το γνωρίζω γιατί την πάω σε τεχνικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα να χαμηλωσεις τους μαγνητες λιγο. Ειναι το ευκολοτερο για αρχη και ισως λυσει το προβλημα. Μια στροφη σε καθε βιδα για αρχη, και βλεπουμε. Μετα το επαναφερεις ευκολα, εαν δεν φταιει τελικα αυτο, και ψαχνεσαι για το action.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου