Προς το περιεχόμενο

Kατασκευή drums!


stax

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχει ενας φιλος μου ενα 7αρι,το εχω μαλιστα χρησιμοποιησει και σε εγγραφη

 

(http://www.myspace.com/ZHMIAA  ακου το "Θα σε αγγιξω" για να "ακουσεις" τον ηχο του)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καθολου βλακειες

 

 

http://www.bradydrums.com.au/solid.html

 

 

;)

 

Τα καλυτερα ταμπουρα στον κοσμο και αυτα με solid woods φτιαχνονται και οχι με plies  (αν και τα....λυγιζουν αυτα... ;D)

 

http://www.noblecooley.com/prod_classic.html

 

Κοιτα να δεις, τελικα ειμαι πολυ καλος, μια βλακεια πας να πω κ τελικα μιλαω σωστα :P

xaxaxaxaxaxa

Αι έϊντ νο σέϊντ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει στο βίντεο που λυγίζει όντως μία ξυλάρα με ένα πάχος γύρω στους 5 πόντους, με καυτή ύγρανση και μετά με ζεστή περιστροφική πρέσα, αν αυτή είναι η σωστή ονομασία. Το ίδιο είναι κι αν ήτανε από κούτσουρο, η διαφορά είναι ότι στο τέλος κολλάει τα 2 άκρα.

Είπα πριν αρχίσω τις δοκιμές να βρω πού πουλάνε τα σιδερικά, βίδες, στεφάνια κλπ. Τελικά ξέχεσα άγρια τον Ταϊβανέζο που τα πούλαγε γιατί νόμιζε ότι εδώ στην Ελλάδα γεννηθήκαμε σήμερα. Τα ξύλινα στεφάνια τάδινε το ζευγάρι 98 ευρώ. Το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο τόδινε 98 ευρώ. Με την Σέγα τάχω φτιάξει σε 10 λεπτά το πολύ και από καλύτερο ξύλο. Κάτι εξωφρενικές τιμές ο κερατάς ο "χονδρέμπορ".

Δεν το ξέχασα το θέμα, θα επανέλθω σίγουρα στο πρώτο πείραμα. Ετοιμάζω καλούπι πρώτα για να κάνω πατέντα με τα ξύλα σε φέτες κομένα σαν ραμποτέ, κολλημένα και μετά ξυσμένα σε περιστροφικό μηχάνημα. Βρήκα λίγη δυσκολία στο να πετύχω την ακριβή διάσταση στον κύκλο, για να χωράνε τα δέρματα, αλλά θα το ξανακάνω. Δεν ήταν δα και κάτι το σπουδαίο αλλά στα εύκολα είναι που γίνονται τα λάθη. Δεν υπολόγισα το ότι το ξύλο έπρεπε στο τέλος αφού κολλήσει να ξυστεί, και αυτό έχει σαν συνέπεια να φεύγουν χιλιοστά μέχρι νάρθει στο κανονικό μέγεθος, κι εγώ το είχα αρχίσει από το κανονικό ενώ έπρεπε από μεγαλύτερο. Για να φύγουν οι γωνίες με το ξύσιμο. Καλή χρονιά άπαντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και χρόνια πολλα!!

  πολύ πρόσφατα αγόρασα μεμονωμένα ανταλλακτικά Pearl για ένα tom πού χρειαζόμουν (στεφάνι,βίδες, πεταλούδες) απο το musica.gr. Εχει δύο ποιότητες στεφάνια.

Τα παιδιά ειναι εξυπηρετικότατα και το site έχει αρκετά πραγματάκια.

 

Τσεκαρε το!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ξέχασα το θέμα, θα επανέλθω σίγουρα στο πρώτο πείραμα. Ετοιμάζω καλούπι πρώτα για να κάνω πατέντα με τα ξύλα σε φέτες κομένα σαν ραμποτέ, κολλημένα και μετά ξυσμένα σε περιστροφικό μηχάνημα. Βρήκα λίγη δυσκολία στο να πετύχω την ακριβή διάσταση στον κύκλο, για να χωράνε τα δέρματα, αλλά θα το ξανακάνω. Δεν ήταν δα και κάτι το σπουδαίο αλλά στα εύκολα είναι που γίνονται τα λάθη. Δεν υπολόγισα το ότι το ξύλο έπρεπε στο τέλος αφού κολλήσει να ξυστεί, και αυτό έχει σαν συνέπεια να φεύγουν χιλιοστά μέχρι νάρθει στο κανονικό μέγεθος, κι εγώ το είχα αρχίσει από το κανονικό ενώ έπρεπε από μεγαλύτερο. Για να φύγουν οι γωνίες με το ξύσιμο.

 

Τώρα εσύ υποθέτω ότι είσαι ο stax που ξεκίνησε το θρεντ, και ξέχασες το password… ;)

 

Κάτι που καλό είναι να λάβεις υπόψη σου πριν ξεκινήσεις πάλι, είναι ότι τα σύγχρονα κελύφη έχουν διάμετρο μικρότερη από την ονομαστική κατά 1/8 περίπου της ίντσας (γύρω στα 3 με 4 χιλιοστά) για να δέχονται καλύτερα τα δέρματα.

 

Επίσης αφού επέλεξες τη μέθοδο με τις δρούγες, φρόντισε να κολλήσουν όσο πιο καλά γίνεται μεταξύ τους (δηλ. μην τσιγκουνευτείς την ποιότητα της κόλλας και δώσε μεγάλη προσοχή στη διαδικασία), γιατί οι αρμοί είναι το πιο ευαίσθητο σημείο αυτού του τύπου κατασκευής, και δεν θέλεις να μαζεύεις τα κομμάτια του ωραίου σου ταμπούρου…

Από ότι διαβάζω στα ντραμοσάιτ που ανέφερα σε άλλο ποστ, η δημοφιλέστερη κόλλα για όσους χρησιμοποιούν αυτή τη μέθοδο είναι (φυσικά) η Titebond 3.

 

Και μια και θα φτιάξεις ξύλινα στεφάνια ρίξε μια ματιά κι εδώ μήπως πάρεις καμιά ιδέα.

 

Ξαναμανά καλή επιτυχία και μην ξεχάσεις τις φωτογραφίες!

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλε Haris τόξερα εγώ ότι είσαι του FBI.

O Stax είμαι αλλά δεν ξέχασα το password, για κάποιο λόγο δεν με έβαζε μέσα. Έκανα άλλο λογαριασμό κι όταν μετά έκανα login σαν Stax με έβαλε κανονικά. Παλιά μέσα στην κρυσταλιζέ κόλλα βάζαμε και μπόλικo πριονίδι ίδιο χρώμα με το ξύλο για να μην κάνει προβλήματα στο βάψιμο.

Τον τελευταίο καιρό το μαγαζί μου (κεραμικά) από την δουλειά έχει γίνει σαν μπρδλ. Πιστεύω ότι αν κατασκευάσω το τύμπανο εκεί μέσα θα γίνει πολύ γμστερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου