Προς το περιεχόμενο

single pedal vs double pedal!!!


drummer81

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με τι προτιμάτε να παίζετε τα patterns σας και τα breaks σας με ένα πετάλι η με διπλοπέταλο?Θα μου πείτε είναι υποκειμενικό αλλά και ανάλογα το τι μουσική παίζεις,ναι μεν αλλά αν εξαιρέσεις μία κατηγορία τους μεταλάδες δηλαδή (που στην ουσία είναι μια κατηγορία από μόνοι τους) οι υπόλοιποι στο ίδιο καζάνι βράζουμε...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Why not το διπλό ? Τι έχεις να χάσεις ? Ας το έχεις και κάτι θα σου φανει χρήσιμο .. Καλό είναι να υπάρχει ..

Παίζοντας σου έρχεται η όρεξη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τον Terries αλλα υπαρχουν μερικοι σαν εμενα που παιζουν με ενα πεταλ και προτιμουν να γεμιζουν τον ηχο τους αλλιως . . . Το διπλοπεταλο χρησιμοποιειται σε πολλα ειδη οχι μονο μεταλ . . . Ακομη και πανκ με διπλοπεταλο υπαρχει . . .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι ο τυπας δίνει την απαντηση.

 

DRUM LESSON with Mike Johnston "Double Bass with One Foot pt. 6"

 

Προσωπικά , καλυτερα πρωτα να παιζεις patterns με μονοπεταλο, και μετά να προχωρήσεις σε διπλόπεταλο.

Το θετικο του να χρησιμοποιείς μονοπεταλο/βαθυ είναι ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Hit hat στο 100%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός δεν είναι λίγες οι φορές που ονειρεύομαι να είχα τρία πόδια... παρόλο που έχω κάνει έτσι τα πράγματα ώστε αν θέλω μόνο το ένα πόδι στην κάσα και το άλλο στο HH να γίνετε σχετικά εύκολα ποτέ δεν μου έχει φύγει η θλίψη και η νοσταλγία του HH απο τη  στιγμή που αποφάσησα να ασχοληθώ με την metal. αλλα το διπέταλο είναι η καλύτερη ανακάληψη  μετά το σουβλάκι οπότε η απόφαση ήρθε μόνη της :P ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω αν είναι τόσο επι του θέματος, αλλά για συνδυασμό double bass και hi-hat, υπάρχει ένας ωραίος μηχανισμός, από τη SONOR αν δε κάνω λάθος.

 

 

Στο 6:05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι μεγάλος φαν του μονού πεταλιού. Θεωρώ μεγάλη πλεονεξία το διπλό.

 

Θα μού πεις: "απόλυτος είσαι". Το ξέρω  :D Γενικά από πέρσυ, ξεκίνησα το "less is more" σε οτιδήποτε και αν κάνω. Προτίμησα να λειώσω με το μονό και να εξασκηθώ μόνο στο "bass drum - hi-hat". Απ' ότι βλέπω αποδίδει καρπούς το εγχείρημα αυτό. 

 

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ενδιαφερον και βασιμο το ερωτημα σου φιλε drummer81 .Θεωρω πιο σωστο{εκτος κι αν ανηκετε σε καποια μεταλ μπαντα η σκοπευετε να ασχοληθητε με το ειδος, οποτε πρεπει να το ξεκινησετε απο την πρωτη μερα} να ξεκινησετε αναπτυσοντας το δεξι σας ποδι οσο καλυτερα μπορειτε..

Για πολλους λογους.

Ο πιο βασικος ειναι οτι το 90% των παιξιματων που προκειται να αντιμετωπισετε σε ροκ -φανκ -ποπ λατιν κλπ στυλ , μπορειτε να τα βγαλετε περα με μονό πεταλι αν εχετε εξασκησει αρκετα το ενα ποδι σας με slide -swivel-heel up heel down...δεν εχει σημασια..

τα εχουμε ξαναπει αυτα. Αρα δεν θα χρειαστει να κουβαλατε σε καθε gig η προβα το διπλοπεταλο σας.Ξεκινηστε λοιπον μελετωντας οτι Licks εχετε στο μυαλο σας με 1 ποδι..και απο εκει και περα αν εχετε χρονο και διαθεση μπορειτε να το δειτε και με 2 ποδια.Το αποτελεσμα ομως  εχει και αισθητικο αποτελεσμα..οποτε σε αυτη τη περιπτωση ..η αποψη μου ισως  ειναι σχετικη.Εχοντας επενδυσει παρα πολλα χρονια στο δεξι μου ποδι ..και μελετωντας το διπλοπεταλο σχεδον 1 χρονο τωρα..βλεπω οτι καποιες ιδεες ακουγονται καλυτερα με 2 ποδια..και καποιες με 1 λογω του οτι το left εχει αλλο ηχο σε σχεση με το δεξι .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου