Προς το περιεχόμενο

Κλίμακες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ ολους τους πληκτραδες (και μη) του Noiz.

 

Μήπως γνωρίζει καποιος κανενα προγραμματακι, το οποιο να μπορει να σου δειξει κλίμακες πάνω στο κλαβιέ;

 

Πχ να του ζηταω Λα Μινορε και να μου δειχνει ακολουθια φθογγων, και να μπορει να τη μετατρεψει σε αιολική, ανατολιτικη κλπ

 

Δοκιμασα το Chordfinder αλλα οταν του ζηταω κλιμακες, μου βγαζει πανω απο 8 νοτες και μερικες ειναι σκιασμενες αλλες κανονικες και δεν βγάζω ακρη ποιες ειναι η σωστες..

 

Ευχαριστώ

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε δεν ξέρω πρόγραμμα που να στα δείχνει έτσι όπως θέλεις στον κλαβιέ.

ο Λα αιολικός είναι ο τρόπος που ξεκινάει από την έκτη βαθμίδα της Ντο ματζόρε....με άλλα λόγια είναι η Λα μινόρε.

Η ανατολίτικη λογικά είναι η αρμονική μινόρε, και αυτή έχει τρόπους.

Υπάρχει και η μελωδική μινόρε με τους τρόπους της... και άλλες.

Δεν θέλω να κάνω μάθημα αλλά να σου δείξω ότι μάλλον καλύτερα να τις μάθεις με τον κλασσικό τρόπο από το να μάθεις σχηματάκια...τα οποία θα είναι άπειρα εφόσον μιλάς για πιάνο.&

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο γιαυτο που λες. Δυστηχως στη θεωρία ειμαι ακόμα πολύ χαμηλά οποτε εχω πρόβλημα να βρίσκω κλίμακες.

 

 

 

Καταφερα και βρήκλα αυτό που έψαχνα, οποιος θελει ας ρίξει μια ματιά εδώ.

 

 

 

Ειναι καλό για να βρισκεις γρήγορα κλιμακες αλλα μαλλον που θα κάτσω να διαβάσω λιγο παραπάνω :oops:

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θελει κοπο,θελει τροπο :D

εγω πχ εχω ενα κολπο για να θυμαμαι ολα τα modes.

μελετοντας θα δεις οτι ολα ειναι πολυ λογικα και θα βρεις τον τροπο που σε βολευει για να τα θυμασαι.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θελει κοπο' date='θελει τροπο :D

εγω πχ εχω ενα κολπο για να θυμαμαι ολα τα modes.

μελετοντας θα δεις οτι ολα ειναι πολυ λογικα και θα βρεις τον τροπο που σε βολευει για να τα θυμασαι.[/quote']

 

Θα σου είταν δυσκολο να μας το πεις ; γω ξέρω μον ενα κολπ για να βγαζω major κλιμακες..αλλα δεν εχω ιδεα για κανενα τρυκ για τροπους

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(I)f (D)ora (P)lays (L)ike (M)e (A)ll (L)ost

 

Τα εντός παρενθέσεως αντιστοιχούν στα

Ι= Ιωνικός 1

D=Δώριος 2

P=(Ph) Φρύγιος 3

L=Λύδιος 4

Μ=Μυξολύδιος 5

Α=Aιολικός 6

L=Λοκριος 7

 

Τα νούμερα αντιστοιχούν στην νότα από την οποία θα ξεκινήσεις.π.χ. κλίμακα Cmaj : Ρε Δώριος είναι να παίξεις την κλίμακα Nτο ματζόρε ξεκινώντας από Ρε

 

Αυτό είναι ένα μικρό τρικ αλλά πρακτικά δεν κάνει και πολλά πραματα.Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες για μελέτη με τον ένα τρόπο που υπάρχει :τον δύσκολο :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Χαοτικέ Αστέρα, ένα προγραμματάκι που κάνει αυτό ακριβώς που ζητάς είναι το Scale Tool, υπάρχει freeware έκδοση που μπορείς να βρεις εύκολα στο internet. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου