Προς το περιεχόμενο

προβλημα με ηχο πιανου.....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημεραααααα παιδια ηθελα να ρωτησω σχετικα με τον ηχο του πιανο.......

ειμαι κατοχος motif xs kai korg m3 οταν παω για προβα το πιανο ακουγεται αθλιο αρμονιο απο τα jumbo.... συγκεκριμενα την προηγουμενη εβδομαδα πηγα σε 3 διαφορετικα στουντιο και ο ηχος πιανου αδυναμος απαισιος σε σχεση με τι ακουω απο τα μονιτορ σπιτι επισης παρομοιo προβλημα αντιμετωπιζω και στα live τι να κανω??μηπως να παρω καποιο ενισχυτη δικο μου οπως αυτον roland kc550...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι συνδέσεις κάνεις στη πρόβα?

τα βγάζεις stereo ή mono? τι ρυθμίσεις έχεις στη κονσόλα? με τι ηχεία βγαίνεις στο studio?

 

Το m3 έχει κάποια καλά δείγματα πιάνου, όχι πολλά αλλά αυτά τα 3-4  που έχει στα Prog Keys είναι καλούτσικα ακούγονται τα έχω ακούσει προσωπικά.

 

Το motif έχει ακόμη καλύτερα, οπότε δεν νομίζω να υπάρχουν και πολύ καλύτερα στην αγορά, πέρα των Roland & Kurzweil. Η Korg ποτέ δεν φημιζόταν για τα πιάνα της άλλωστε.

 

Ο ενισχυτής θα σου δώσει κάποια ένταση και θα ακούς εσύ και οι άλλοι, αλλά θα βγάινεις mono οπότε θα χάσεις τη στερεοφωνία σου. Μπορεί να ακούγεσαι καθαρότερα όμως από ότι τώρα, άλλωστε δεν ξέρω με τι βγαίνεις τώρα γιαυτό σε ρώτησα.

 

Εαν χρησιμοποιείς πολλά πιάνα ίσως θα έπρεπε να κοιτάξεις και άλλο όργανο αν καινούργιες συνδέσεις&ηχεία πάλι δεν σε ικανοποιούν.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η συνδεση πoυ κανω στην προβα ειναι mono και στην κονσολα ολα flat  και χρησιμοποιω τα μονιτορ που εχει το στουντιο οσο αναφορα για καινουριο οργανο το χω σκεφτει αλλα μαλον λεω να παρω ενα ημιβαρυκεντρισμενο κλαβιε για τα πιανα και μονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σπιτι ακουγονται ολα μια χαρα τωρα στο στουντιο οι  υπολοιποι ηχοι εκτος του πιανου ειναι καλοι δεν μπορω να πω αλλα το πιανο δεν με ευχαριστει καθολου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα....από προσωπική εμπειρία θα σου πω ότι δεν μπόρεσα και εγώ να βγάλω πουθενά ωραίο ήχο πιάνου,ικανοποιητικό ίσως αλλά τον άψογο που ακούω στα ακουστικά μου δεν τον άκουσα πουθενά. Πρακτικά αυτό που κάνω και μπορεί να σε βοηθήσει είναι να βγάζω τα πλήκτρα στερεοφωνικά όποτε μπορώ...τουλάχιστον στο KURZWEIL PC3 61 έχει τεράστια διαφορά....αποκτάει χαρακτήρα, όγκο και τα reverb αλλά γενικά και τα υπόλοιπα effe ακούγονται καλύτερα τόσο στο πιάνο όσο και στους υπόλοιπους ήχους....και κάτι ακόμη που άργησα να το διαπιστώσω αλλά ισχύει 100%....το flat στις κονσόλες δεν σημαίνει ότι ακούς το σήμα χωρίς διαφοροποιήσεις....ειδικά σε κάτι κονσόλες στουντίων και μαγαζιών που δεν τους έχουν γίνει  ποτέ service διαφοροποιούν σε πολύ μεγάλο βαθμό τους ήχους όσο καλό και αν είναι ένα πλήκτρο....γι αυτό δοκίμασε να πειράξεις το eq....ΥΓ. Για κάποιο περίεργο λόγο σε όσα πλήκτρα είχα μέχρι τώρα τα πρίμα τσίριζαν στα πιάνα..... 

Yamaha Motif XS6/Kurzweil PC3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης εξαρτάται απο τον χώρο και τα ηχεία...ας πούμε τα ηχεία σου μπορει να χρωματίζουν λίγο τον ήχο και η ακουστική σου να μην είναι η καλύτερη.Αν πας σε ένα στούντιο που έχει αρκετα καλη απορροφηση και τα μονιτορ του ειναι οσο πιο φλατ γινεται,τοτε το αποτελεσμα που θα ακους θα ειναι και αυτο οσο πιο φλατ γινεται και γι αυτο το λογο ισως σου κακοφαινεται επειδη ισως να εχεις συνηθησει σε χρωματισμενο (αρα και για τα πιανο πιο ωραιο) ηχο.Και στα live δεν ειναι οτι εχουν μονιτοραρες που βγαζουν τον ηχο τελειο,απλα επειδη η ακουστικη ειναι χαλια (σε οσα μαγαζια εχω δει εγω τουλαχιστον που κανουν live) και τα ηχεια οχι και ο,τι καλυτερο, λογω ανακλασης του ηχου απο ολες τις παντες αναιρουνται αρκετες συχνοτητες.Αυτο εχω παρατηρησει εγω τουλαχιστον.Μου εχει τυχει καθε φορα που επαιζα μια συγκεκριμενη νοτα σε μια συγκεκριμενη οκταβα να μου κουδουνιζε το κεφαλι λες και ερχοταν και μου τσιριζε με ολη της τη δυναμη η Μαρια Καλας στο αυτι μου(1 μετρο πιο διπλα δεν γινοταν αυτο).Αυτο κατα πασα πιθανοτητα ειναι η κοιλια που λενε και στη φυσικη ενος στασιμου κυματος,και στην προκειμενη περιπτωση ηχητικου.Με αντιστοιχο τροπο υπαρχει και η αναιρεση καποιων συχνοτητων λογω του ιδιου φαινομενου(δεσμοι).

 

Άλλο παραδειγμα ειναι και το δικο μου,εχω συνηθησει τα πιανο μου σε κατι hi-fi ηχεια και ακουστικα,πολυ ωραιος ηχος.Μολις βαζω να παιξω σε κατι yamaha hs-80 παρολο που ηξερα οτι ειναι καλα ηχεια ο ηχος του πιανο δεν μου αρεσε καθολου.Τελικα ηταν γιατι τα συγκεκριμενα ηχεια ειναι λιγο flat τουλαχιστον σε σχεση με τα hi-fi μου τερμα φλατ.Και αυτο το επαληθευσα και λιγο καιρο αργοτερα και με κατι flat ακουστικα,τα οποια μου εδιναν το ιδιο αποτελεσμα με τα yamaha και τα hifi ηχεια το ιδιο με τα hi fi ακουστικα μου(sennheiser hd477).

Δυσκολο πραμα να κανεις το flat να ακουστει ωραιο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα κι απο εμενα

 

και τα δυο τα πληκτρα που εχεις εχουν πολυ ωραιους ηχους πιανου,οποτε σιγουρα δεν φταινε τα πληκτρα...

κοιταξε στο στουντιο μηπως σου δινουν πολυ gain απ την κονσολα,η πας τερμα την ενταση απ το master volume πανω στα πληκτρα σου...

 

επισης μεγαλη σημασια εχει και αυτο που ειπε ο noizας απο πανω...

οτι ο πραγματικος σου ηχος ειναι αυτος που θα βγει απ τα flat ηχεια/ακουστικα και οχι απ τα οποιαδηποτε ηχεια/ακουστικα...γιατι τα ηχεια/ακουστικα που δεν ειναι flat ομορφαινουν τον ηχο χωρις να σου δινουν την πραγματικη του "διασταση" !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου